Anda di halaman 1dari 6

1.

0 Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Kelas : 5 Angsana
Masa : 8.00 -8.30 / 30 Minit
Tajuk : Putaran Menegak

Standard Kandungan : 1.4 Berkebolehan melakukan kemahiran putar dengan lakuan yang betul
Standard Pembelajaran : 1.4.2 Melakukan putar menegak 180° di atas trampolin dengan membuat pelbagai bentuk
badan dan mendarat di atas trampolin dengan kedua-dua belah kaki serta lutut difleksi.

Objektif Psikomotor
Pada akhir pembelajaran ini murid dapat :
i. Melakukan putar menegak dengan teknik yang betul dengan pelbagai aksi dan sudut sebanyak 4 kali dari 5 percubaan.

Objektif Kognitif
Pada akhir pembelajaran ini murid dapat :
i. Mencipta pelbagai aksi ketika melakukan putar menegak
ii. Menyatakan kesalahan teknik ketika melakukan putar menegak.

Objektif Afektif
Pada akhir pembelajaran ini murid dapat :
i. Menunjukkan sikap kerjasama dengan mengemas alatan sebelum meninggalkan kelas.

1
Langkah/Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Alatan/Catatan
Set Induksi/ 5 Minit Permainan Kecil : Murid-Murid akan
(Sesi Memanaskan Anak Ayam dan Helang membuat kumpulan dan
Badan) bermain.
Siapa yang kalah akan
membuat aktiviti
memanaskan yang lebih
spesifik untuk
pergerakan gimnastik
Langkah 1 (Sesi Ansur maju 1 : Ansur maju 1 : Alatan :
Perkembangan ) 12 Minit Murid akan melakukan Langkah –Langkah: Tilam gimnastik 4
lompat putar dari 1. Berdiri dari aras tinggi. Peti lombol 4
pelbagai aksi 2. Melompat secara Penerapan Nilai:
menegak ke hadapan Sikap berkerjasama
dan mendarat di atas Bertolak Ansur
tilam gimnastik. Sewaktu
melompat dari aras
tinggi lakukan pelbagai
aksi seperti mendakap,
tepuk
kedua-dua belah tangan
di udara, tepuk tangan di
hadapan, dan lain-lain.

2
3. Melompat tinggi ke
hadapan secara
menegak berputar 90°,
180°, 270°, dan 360°
serta mendarat

Ansur Maju kedua: Alatan :


Langkah-langkah Trampoline 4
Melompat secara Penerapan Nilai:
menegak di atas Semangat Berkumpulan
trampolin sambil Mematuhi Arahan
melakukan putaran 90°
semasa di udara dan
mendarat di atas
trampolin.
2. Ulang lakuan dengan
putaran 90° ke
pelbagai arah.
3. Melompat secara
menegak di atas

3
trampolin sambil
melakukan putaran 180°
semasa di udara dan
mendarat di atas
trampolin.
4. Ulang lakuan dengan
arah berbeza.
5. Melompat secara
menegak sambil
mendakap dan
melakukan putaran 90°
atau 180° dan mendarat
di atas trampolin.
6. Ulang sebanyak 5
kali percubaan.

Langkah 3 –Fasa Murid akan melakukan Ketika melompat di atas Alatan :


Perlaksanaan (8 Minit) putar menegak dengan trampolin lutut Trampolin 4 Dan Borang
pelbagai aksi sebanyak diluruskan. Mata Penilaian Percubaan
5 kali percubaan. pandang hadapan (Lampiran 1)
sambil

4
ayun tangan ke
belakang semasa
membuat putaran.

2. Melonjak dengan
kedua-dua belah kaki
serentak dan dirapatkan.

3. Mendarat dengan
bebola kaki, tumit dan
kaki dibuka seluas bahu
serta fleksi lutut.

4. Guru berdiri
berhampiran trampolin
untuk menyokong murid

Langkah 4 – Penutup Melakukan regangan Regangan akan dibuat Alatan : Borang


(Menyejukkan Badan dan membuat penilaian secara berkumpulan dan Penilaiaan Kendiri.
dan Penilaian) terhadap diri sendiri. borang penilaiaan (Lampiran 2)
diedarkan oleh guru

5
6
