Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SENI VISUAL


TAHUN 2

Tarikh
Masa
Kelas
Bidang Mengenal Kraf Tradisional
Tema Objek Buatan Manusia
Tajuk Gasing Mudah
Aktiviti Gasing

Standard 4.1 Persepsi Estetik 4.2 Aplikasi Seni 4.3 Ekspresi Kreatif 4.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran 4.1.1 Unsur Seni 4.2.1 Media 4.3.1 4.4.1
4.1.1.1, 4.1.1.2 4.2.1.1, 4.2.1.2 4.3.2 4.4.2
4.4.3
4.1.2 Prinsip 4.2.2 Teknik dan
Rekaan Proses
4.1.2.1, 4.1.2.2
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran 1. Menyatakan dan membuat permerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan
dalam penghasilan gasing.
2. Mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan
teknik dalam penghasilan gasing.
3. Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman
media serta kemahiran teknik dan proses dalam menghasilkan gasing
dalam bentuk 3D.
4. Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik
 Menunjukkan gasing sebenar atau gambar gasing dan menerangkan
bahagian-bahagian gasing seperti paksi, badan dan kepala.
Aplikasi Seni
 Guru berinteraksi tentang bahasa seni visual: bentuk, warna dan
imbangan.
 Guru menunjuk cara menghasilkan gasing mudah dengan
menggunakan box board.

Ekspresi Kreatif
 Murid menghasilkan gasing mudah menggunakan box board.
 Murid menjalankan aktiviti seperti langkah-langkah yang telah
ditunjukkan.

Apresiasi Seni
 Guru menerangkan gasing sebagai warisan budaya.
 Murid menyatakan bahasa seni visual yang terdapat pada gasing mudah
yang dihasilkan.
 Murid memutarkan gasing mudah yang telah dihasilkan.
EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi
Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat gasing berdasarkan empat
standard kandungan.
Bahan Bantu 1. Alat : gunting
Belajar 2. Bahan : Gambar salinan fotostat rupa bulatan pada kertas A4, box board, gam, lidi
sate dank rayon.
3. Bahan Bantu Mengajar : Gambar gasing
Refleksi Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
