Anda di halaman 1dari 6

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 4

Standard Pembelajaran
Standard Kandungan Tahun 4
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
6. Hormat 6.1.1 Mengenal pasti cara menghormati jiran

Menghargai dan memuliakan seseorang 6.1.2 Menerangkan kepentingan menghormati


dengan memberi layanan yang bersopan jiran
serta menghormati peraturan institusi sosial
6.1.3 Memerihalkan perasaan apabila saling
6.1 Menghormati jiran menghormati sesama jiran

6.1.4 Menunjukkan sikap menghormati jiran

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR


TAHUN 4
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Tahun : 4 Inovatif
Tarikh/ Hari/ Masa : 28 April 2016, Khamis (8.40 - 9.40pg)
Bilangan Murid : 1 orang
Tema : Saya dan Jiran
Tajuk : Unit 6- Menghormati Jiran
Standard Kandungan : 6.1 Menghormati jiran
Standard Pembelajaran : 6.1.3 Memerihalkan perasaan apabila saling
menghormati sesama jiran

6.1.4 Menunjukkan sikap menghormati jiran

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat;


i. Mengisi tempat kosong dengan jawapan yang
sesuai berdasarkan situasi yang diberi sekurang-
kurangnya 2 daripada 3 jawapan dengan tepat.

ii. Melengkapkan carta aliran tentang cara,


kepentingan dan perasaan menghormati jiran
berdasarkan petikan yang diberi sekurang-
kurangnya 7 daripada 8 jawapan dengan tepat.

Pendekatan moral : i. Analisis Nilai ii. Penjelasan Nilai


EMK : i. Kreativiti: - menjana idea dalam mengisi tempat kosong
dan melengkapkan carta aliran
- mengolah situasi dan petikan dalam mengisi
tempat kosong dan melengkapkan carta
aliran
ii. Usahawan: - berani mencuba dalam menyatakan idea
dan pendapat.
iii. TMK: - Pembelajaran menggunakan komputer riba, LCD,
persembahan multimedia.
KBAT : Pengolahan idea daripada gambar-gambar yang
dipaparkan, penjanaan idea dalam mengisi tempat kosong,
kemahiran menganalisis situasi dan petikan dalam mengisi
tempat kosong dan melengkapkan carta aliran

Bahan Bantu Belajar : Persembahan multimedia, komputer riba, LCD,


buku latihan, gambar dan situasi.
Nilai : Hormat-menghormati, berterima kasih, kreatif, toleransi,
bertegur-sapa, sopan-santun
Aktiviti Pembelajaran
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
Masa
- Permainan - Murid diterangkan dengan cara Permainan
Set Induksi ‘Hangman Game’ permainan. -‘Hangman
(5 minit) Game’
-Perkataan - Murid diminta menyebut huruf
Hormat yang mungkin ada pada tempat Pendekatan
kosong. moral:
-Analisis nilai
- Murid diminta meneka topik yang
akan dipelajari pada hari ini.

- Murid didedahkan dengan topik


yang akan dipelajari.
- Gambar dan situasi - Murid dipaparkan gambar dan ABM:
Langkah 1 situasi berkenaan jiran. -Komputer riba
(15 minit) Soalan dan contoh -Persembahan
jawapan - Murid diminta menyatakan multimedia
(Rujuk lampiran A) pendapat tentang apa yang -LCD
difahami daripada gambar.
Teknik:
- Murid dibantu dalam penjanaan -Pengolahan
idea.
- Murid ditunjukkan tentang Pendekatan
gambar situasi lain berkenaan moral:
menghormati jiran. -Analisis nilai
-Penjelasan nilai
- Murid diminta memberikan
pendapat mengenai perasaan
apabila saling menghormati
sesama jiran dan bagaimana
sikap menghormati jiran
berdasarkan gambar dan situasi
tersebut.

- Murid dibantu oleh guru dalam


menyatakan pendapat.

- Murid diterangkan dengan lebih


lanjut mengenai subtopik
berkenaan.
- Isi tempat kosong - Murid diberi penerangan ABM:
Langkah 2 dengan jawapan yang terhadap aktiviti yang akan - Buku latihan
(15 minit) sesuai berdasarkan dilakukan.
situasi yang diberi. Teknik:
- Murid diminta untuk mengisi -Pemahaman
tempat kosong dengan jawapan situasi
Soalan dan contoh yang sesuai berdasarkan situasi -Pengolahan
jawapan. yang diberi.
(Rujuk lampiran B) Pendekatan
- Murid dibimbing oleh guru. moral:
-Analisis nilai
-Jawapan kepada soalan -Penjelasan nilai
dibincang bersama murid.
- Lengkapkan carta - Murid diberikan penerangan ABM:
Langkah 3 aliran berikut tentang aktiviti seterusnya. - Buku latihan
(15 minit) berdasarkan petikan
yang disediakan. - Murid diminta untuk Pendekatan
melengkapkan carta aliran moral:
-Contoh jawapan berdasarkan petikan yang -Analisis nilai
(Rujuk lampiran C) disediakan. -Penjelasan nilai

- Murid dibimbing oleh guru.


Sesi soal jawab - Murid diajukan beberapa soalan Teknik:
sebagai aktiviti mengimbas - Soal jawab
Penutup kembali sesi pelajaran hari ini.
(10 minit) Soalan dan contoh
jawapan - Murid diminta untuk
(Rujuk lampiran D) menyebutkan beberapa perasaan
menghormati jiran dan bagaimana
sikap menghormati jiran yang
telah diperolehi dalam sesi PdP.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:


i. Pemerhatian

ii. Bertulis- mengisi tempat kosong dengan jawapan yang sesuai berdasarkan situasi
yang diberi
- melengkapkan carta aliran berdasarkan petikan yang disediakan

iii. Soal jawab – mengimbas kembali hasil dapatan sesi PdP


Xde edit lampiran pon

Lampiran A
Contoh soalan dan jawapan

1. Berdasarkan sajak tadi, ceritakan serba sedikit tentang apa yang kamu faham.

- Situasi hidup berjiran

- Bersopan dengan jiran

- Bertegur-sapa dengan jiran

2. Pada pendapat kamu, apakah antara cara menghormati jiran yang kamu perolehi
daripada sajak ini.

- Hormat-menghormati sesama jiran

- Kunjung-berkunjung ke rumah jiran

- Beramah-mesra

- Bertegur-sapa

3. Apakah antara kepentingan menghormati jiran yang kamu dapat kenalpasti


daripada situasi gambar yang diberi?

- Mengeratkan hubungan

- Suasana aman damai

- Hidup bahagia tiada sengketa

- Membuat jiran berasa bangga dan dihargai


Lampiran D

Contoh soalan dan jawapan

1. Apakah yang telah kamu pelajari pada hari ini?

- berkenaan cara menghormati jiran

- berkenaan kepentingan menghormati jiran

2. Apakah nilai yang telah kamu dapati daripada sesi pembelajaran hari ini?

- menghormati satu sama lain

- bertegur-sapa

- beramah-mesra

- ziarah-menziarahi
