Anda di halaman 1dari 2

Mata Pelajaran / Kelas

Tema / Tajuk
Masa
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

Objektif

Aktiviti

Elemen Merentasi
Kurikulum (EMK)

Bahan Bantu Mengajar

Rancangan Pengajaran Harian Sejarah


Sejarah / 5 Wawasan
Penjajahan dan Campur Tangan Kuasa Luar
12.35 1.35 tgh hari
7.1 Penjajahan dan Campur tangan kuasa luar
7.1.3 Menyatakan penjajahan dan campur tangan
British dalam pentadbiran dan ekonomi.
K7.1.6 Memanfaatkan kekayaan sumber alam
untuk kemajuan negara kita.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan campur tangan British dalam bidang
ekonomi dan pentadbiran.
2. Menyatakan cara-cara memanfaatkan kekayaan sumber
alam.
1. Menunjukkan gambar bijih timah. (SI)
2. Menunjukkan kronologi campur tangan British di Perak dalam
bidang ekonomi dan kegunaan bijh timah.(L1)
3. Menayangkan gambar diorama Perjanjian Pangkor dan
berbincang campr tangan British dalam bidang Pentadbiran.(L2)
4. Memaparkan slide campur tangan British di Sarawak dan
Borneo Utara.(L3)
5. Murid menyatakan kembali apa yang telah dipelajari. (P)
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi:
-menjana idea
Nilai murni:
-memanfaatkan kekayaan sumber alam.
PowerPoint slides, gambar.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
*EMK
CATATAN
Set Induksi (5 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:
1. Guru menayangkan gambar --Penggunaan
-Pengenalan Penjajahan dan
bijih timah.
Teknologi
Campur Tangan Kuasa Luar.
2. Murid bersoal jawab dengan Maklumat dan
BBM:
guru tentang gambar
Komunikasi
-gambar
tersebut
Langkah 1 (15 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:
1. Guru memaparkan slides
-i-think: peta alir
-kronologi campr tangan British
mengenai kronologi campur
dalam bidang ekonomi di Perak
tangan British dalam bidang
ekonomi di Perak.
BBM:
2. Murid berbincang dengan
-PowerPoint slides
guru tentang kronologi
tersebut.
Langkah 2 (20 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:
1. Guru memaparkan gambar
- Penggunaan
-campur tangan British dalam
diorama Perjanjian Pangkor. Teknologi
bidang Pentadbiran
2. Murid berbincang dengan
Maklumat dan
guru tentang gambar
Komunikasi
BBM:

tersebut.
3. Guru menulis hasil
perbincangan di papan
putih.
Langkah 3 (20 minit)
1. Guru menunjukkan campur
tangan British di Sarawak
dan Borneo Utara serta
menerangkannya.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang campur
tangan tersebut.
3. Secara berpasangan, murid
diberi masa berbincang
cara-cara memanfaatkan
kekayaan sumber alam
untuk memajukan negara.
Penutup (5 minit)
1. Guru membantu murid
merumuskan pelajaran.

-Gambar

KPS/KB:
-- Menjana
idea/membuat
rasionalisasi
Nilai:
-memanfaatkan
kekayaan sumber
alam untuk
memajukan
negara.
Nilai:
-kepentingan
memanfaatkan
kekayaan sumber
alam untuk
memajukan
negara

Isi Pelajaran:
-Campur tangan British di
Sarawak dan Borneo Utara.
-cara-cara memanfaatkan
kekayaan sumber alam untuk
memajukan negara.
BBM:
-PowerPoint slides.
