Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Kelas
Masa
Tema/Tajuk
Standard

Sejarah
1 Telupid
9.00-10.00 Pagi
3.0 Zaman Prasejarah
3.1 Zaman Prasejarah

Kandungan
Standard

3.1.4 Menyatakan kesinambungan sumbangan zaman

Pembelajaran

prasejarah kepada kemajuan kehidupan manusia.


3.1.5 Membincangkan bukti tinggalan zaman Prasejarah di
Malaysia
K3.1.7 Mencadangkan kepentingan memelihara dan
memulihara tinggalan zaman prasejarah.

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat


:
1. Membandingkan sumbangan zaman prasejarah dengan
kehidupan manusia pada masa kini.
2. Menyenaraikan bukti tinggalan zaman prasejarah di
Malaysia.

Aktiviti Pengajaran

1. Guru menunjukkan gambar Gua Niah, Sarawak dan

Dan Pembelajaran

meminta pelajar meneka gambar tersebut serta


mengaitkan gambar tersebut dengan topik
pembelajaran. (Rujuk contoh gambar di lampiran 1)
2. Guru memberi penerangan ringkas kepada pelajar
mengenai sumbangan prasejarah dan bukti tinggalan
zaman prasejarah di Malaysia.
3. Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan untuk
aktiviti perbincangan mengikut topik yang diberikan
oleh guru menggunakan peta pemikiran yang sesuai.
4. Pembentangan hasil kerja kumpulan dan aktiviti soal
jawab dijalankan.
5. Guru memberi Latihan pengukuhan kepada pelajar.

(Kuiz)
6. Pelajar merumuskan semula fakta-fakta penting yang
sudah dipelajari dan menyatakan unsur dan
tingkahlaku yang patut pelajar amalkan melalui tajuk
ini.
Emk

Nilai :
Perkongsian Sejarah
-Memelihara warisan negara
Perkongsian masa depan
-mengekalkan warisan negara
Kemahiran Pemikiran Sejarah

Meneroka bukti (Mencari sumber)

Kemahiran Interpretasi (Perbandingan masa lalu)

Bahan Bantu

Gambar prasejarah ,buku teks, projektor LCD, Komputer

Belajar (Bbb)
KBAT

Menganalisis
Sejauhmanakah kesan tinggalan zaman Prasejarah dapat
mempengaruhi sektor pelancongan di negara kita?

I-Think

Peta Buih

Penilaian

33 daripada 35 Pelajar dapat menguasai dan mencapai

Pengajaran dan

objektif pembelajaran. Pelajar memberi kerjasama yang

pembelajaran

baik dalam aktiviti pembentangan.

Refleksi

Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Namun,


pelajar masih perlu bimbingan dan latihan dalam aktiviti
kumpulan.
