Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

SUBJEK : Sejarah HARI : RABU


MINGGU : 32 ( Penggal 2 ) TARIKH : 6.September. 2017

Tingkatan : 1 Rancangan Khas Catatan


Masa : 7.30- 8.30 pagi (60 minit)
Tema / Tajuk : Sejarah Kita dan Dunia ( 1.4 : Sumber Sejarah )
Standard 1.1. Pengenalan ilmu Sejarah
Kandungan :
Standard 1.1.1. Menyatakan sumber sejarah
Pembelajaran : 1.1.2. Membincangkan sumber sejarah
1.1.3. Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K1.1.10 Menjana idea cara menjaga warisan negara kita.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :


Pembelajaran 1. Menyenaraikan dua sumber sejarah
2. Menerangkan contoh sumber sejarah tersebut
3. Menghuraikan kaedah penyelidikan sejarah.
Aktiviti PdPc
( 5 minit ) : 1. Set Induksi :sumbangsaran menggunakan paparan gambar
LCD sumber sejarah ( Guru mengaitkan gambar dengan
isi pengajaran )
(20 minit) 2. Murid dalam kumpulan berlima melayari internet untuk Guru dapat
mencari sumber sejarah dan menaip semula dapatan melaksana
kan PBD
(5 minit) kedalam microsoft powerpoint serta memasukkan
beberapa gambar-gambar yang berkaitan. Setiap
kumpulan membentangkan dapatan masing-masing.
(15 minit)
3. Berdasarkan gambar , murid mengkategorikan tiga
kaedah penyelidikan Sejarah dalam peta pokok
(5 minit) menggunakan aplikasi Power Point. ( share dalam Frog
Vle )
(5 minit)
4. Murid menjelaskan tiga kaedah penyelidikan sejarah
secara berkumpulan dan membentangkan jawapan
menggunakan peta i-Think. Pembentangan PW
Guru membuat membuat pentaksiran menggunakan
aplikasi plickers.
Guru membuat rumusan dan meminta murid membina
soalan temu ramah berkaitan sejarah sekolah melalui
kaedah lisan.

EMK : 1. Bahasa 2. Nilai Murni


(Elemen (Bertanggungjawab)
Merentas
Kurikulum)
BBM (Bahan 1. Buku Teks 3. Gambar [LCD]
Bantu : 2. Mini white board
Belajar)
KBAT /
i-Think : 1. Menganalisis 2. Peta pokok
PBD : 1. Formatif
PAK 21 Plickers

Impak :

LEMBARAN KERJA

TANDATANGAN GURU TANDATANGAN PENGETUA

……………………………………… …………………………………………..
