Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Kelas Tarikh Bilangan pelajar Masa Tajuk Sub tajuk

: Geografi : Tingkatan 1 Rajin : 21 Mac 2012 : 35 orang : 8.10 am 8.50 am : Unit 4- Peta : 4.1- Simbol Fizikal dan Budaya

Objektif umum Objektif khusus

: Pelajar akan dapat mempelajari dan mentafsir peta lakar. : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat: i. Mengenal pasti ciri-ciri fizikal dan budaya berdasarkan symbol dalam peta lakar.

Pengetahuan sedia ada Penerapan nilai Kemahiran berfikir Bahan bantu mengajar

: Pelajar telah mengetahui bentuk peta lakar. : : Banding beza, menjana idea : Paparan skrin, edaran kertas

Langkah

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Guru Pelajar Guru mengucapkan salam kepada pelajar. Pelajar menjawab salam guru.

Catatan

Pendahuluan (1 minit)

Set induksi (9 minit)

Mengingat kembali tentang peta lakar

Guru menayangkan peta lakar dan meminta pelajar untuk melihat serta memahami peta tersebut. Guru menutup tayangkan peta tersebut dan meminta pelajar untuk menyenaraikan apa yang dilihat oleh mereka - Pw dalam peta tersebut. a) Bukit b) Sungai c) Rumah d) Masjid Apa saja yang tepat -

Pelajar akan melihat dan memahami peta tersebut.

BBM: Laptop/ LCD Powerpoint

Pelajar menjawab mengikut pemerhatian mereka.

KBKK: Pemikiran reflektif

Guru mengaitkan refleksi dengan tajuk hari ini.

Langkah 1 (10 minit)

Definisi Simbol a) Ciri-ciri simbol

Guru menerangkan definisi simbol dan ciri-ciri simbol dengan paparan slide show. a) Ciri fizikal b) Ciri budaya

Pelajar melihat paparan yang ditunjukkan serta mendengar penerangan guru.

BBM: Laptop/ LCD/Edaran Powerpoint

Langkah 2 (5 minit)

Kepentingan penggunaan simbol

Guru menjelaskan kepentingan penggunaan simbol dalam peta lakar.

Pelajar mendengar dan pemahami penjelasan yang diberikan oleh guru.

Langkah 3 (15 minit)

Penutup a) Sesi soal jawab

Guru meminta pelajar untuk bertanyakan apaapa yang kurang difahami.

Pelajar bertanya dengan guru apa-apa yang kurang difahami

Teknik: Soal jawab

Guru menyoal pelajar sambil merumuskan apa yang telah diajar.

Pelajar menjawab soalan yang ditanyakan oleh guru

KBKK: Pemikiran

b) Latihan Pengukuhan

Guru mengedarkan dan menerangkan apa yang perlu dilakukan pada edaran yang diberi kepada setiap pelajar.

Pelajar memberi tumpuan dan mendengar penjelasan guru.

c) Kesimpulan

Guru menanyakan pelajar apakah benda baru yang pelajar pelajari daripada penerangan yang telah diberikan.

Pelajar menjawab

Guru membuat kesimpulan dengan melukiskan peta minda bagi tajuk ini.

Pelajar melihat dan memahami apa yang dilukiskan oleh guru.
