Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4

Subjek Kelas Tarikh Masa Tema Tajuk Bil. Murid Pakej

: Bahasa Melayu : 4 Mutiara : 25 Mac 2011 (Jumaat) : 7.30 pagi 8.30 pagi (60 minit) : Keluarga : Cuti-cuti Malaysia : 30 orang : Kemahiran Mendengar dan Bertutur

Fokus Utama 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila Aras 1 (ii) mengemukakan soalan dengan kata tanya untuk mendapatkan maklumat Fokus Sampingan 1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara Aras 1 (ii) menyampaikan arahan serta pesanan dengan intonasi yang betul dan bersopan

Objektif Pelajaran Pada akhir pelajaran murid-murid dapat:

(i) Bertanya dan menjawab tentang Cuti-cuti Malaysia secara bertatasusila (ii) Memberikan dan menyatakan arahan serta pesanan tentang Cuti-cuti Malaysia Sistem Bahasa (i) Tatabahasa : kata sendi, sebutan dan intonasi (ii)Kosa kata : pusat peranginan, memancing, menyelam

Pengisian kurikulum Ilmu : Bahasa Melayu, Percutian Nilai : penghayatan dan bekerjasama Kemahiran Bernilai Tambah (i)Kemahiran Berfikir : mengkonsepkan idea (ii)Kemahiran Konstruktivisme : murid membina pemahaman dan pengetahuan baru mereka sendiri berdasarkan pengalaman dan pengetahuan sedia ada Bahan Bantu Mengajar : Gambar, LCD, komputer riba, manila kad, setem, pensel warna dan alat tulis

Pengetahuan sedia ada Murid menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai percutian yang pernah dialami dalam kehidupannya dengan cara berdialog dan membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.

LANGKAH MASA

ISI PELAJARAN 1.Melawat Pulau Tioman tempat menarik tempat bersejarah 2)Tempat bercuti Di manakah kamu bercuti? Dengan siapa kamu bercuti? 3)Tajuk utama iaitu Cuti-cuti Malaysia

AKTIVITI p&p 1. Guru menceritakan pengalamannya mengenai suatu percutian yang pernah dilaluinya. 2. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tempat percutian yang pernah dilawati. 3. Guru memperkenalkan tentang tajuk Cuti-cuti Malaysia.

CATATAN KBT: menceritakan semula

Set Induksi (5 minit)

Langkah 1 (15 minit)

i)Tempat-tempat pelancongan : A Famosa Pulau Pangkor Cameron Highland ii)Ciri-ciri tempat percutian yang menarik : Pantai Hotel Chalet Kolam renang

1. Guru akan menunjukkan beberapa gambar tempat-tempat percutian di Malaysia dan menyuruh muridmurid meneliti gambar tersebut. 2.

KBT : menjana idea BCB : melihat gambar dengan teliti

Guru mengarahkan BBM : murid-murid gambar menyenaraikan ciri-ciri pelancongan tempat percutian yang menarik.

Langkah 2 (20 minit)

Ciri-ciri poskad : Tarikh Nama Alamat Tanda tangan Nama pengirim

1. Guru menyuruh muridmurid membaca poskad yang terdapat dalam buku teks. 2. Murid dikehendaki membaca dan meneliti ciri-ciri yang terdapat dalam poskad tersebut. 3. Murid dibahagikan kumpulan dan diarah menghasilkan suatu poskad mengikut kreaktiviti masingmasing. 4. Guru menunjukkan satu poskad besar yang telah dihasilkan oleh guru sendiri.

BCB: membaca dengan intonasi yang betul BBM : petikan cerita dalam buku teks Nilai: bekerjasama

Langkah 3 (15 minit)

1.

Kata sendi nama Di Daripada Ke Pada

1. Guru mengarahkan murid menyenaraikan kata sendi nama yang terdapat dalam poskad tersebut

KB: mencirikan

2. Maksud kata sendi nama 3. Perkataan yang letaknya di hadapan frasa nama 4. Fungsi penggunaan bagi kata sendi nama: Di digunakan di hadapan kata nama yang menunjukkan tempat

BCB: menyatakan, menonton 2. Guru akan menerangkan dengan aktif kata sendi nama dan fungsinya BBM : poskad besar, LCD

Daripada digunakan di hadapan kata nama yang menyatakan punca bagi asal kejadian sesuatu benda dan perbezaan Ke digunakan di hadapan kata nama yang menunjukkan tempat, arah, waktu dan masa

Pada digunakan di hadapan kata nama yang menunjukkan keterangan waktu dan tempat

Penutup (5 minit)

Kognitif : Terdapat banyak tempat-tempat menarik di Malaysia Sosial: Lagu Cuti-cuti Malaysia

1. Guru merumuskan isi pelajaran. 2. Guru memberikan kerja rumah berdasarkan latihan dalam buku teks.

BBM: komputer riba dan slaid Nilai: kebersihan, penghargaan, penghayatan

3. Guru memperdengarkan lagu Cuti-cuti Malaysia dan menyanyi bersamasama murid.

SEKIAN TERIMA KASIH

DISEDIAKAN OLEH:

NORAZILA BINTI ABIDEN & NURZAWANI BINTI MHD FAKHRUDDIN
