Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh 6 May 2019 Peta I-Think


Hari Isnin Peta Bulatan
Masa 9.00 am – 10.00 am Peta Buih /
Kelas 1 Harmoni Peta Buih Berganda
Bilangan Murid 15 orang Peta Pokok
Tajuk Peta Dakap
Bidang 1.0 Bidang Ensembel Nyanyian Peta Alir
Peta Pelbagai Alir
5.0 Bidang Membaca dan Menulis Notasi Muzik
Standard Kandungan 1.1 Menyanyikan lagu secara ensembel daripada Peta Titi
pelbagai repertoir

5.1 Membaca dan menulis notasi muzik


Standard 1.1.1 Bernyanyi secara unison dengan;
Pembelajaran ii. dinamik yang sesuai

5.1.3 Membaca, memahami dan menulis terminologi


dinamik:
i. piano (p)
ii. forte (f)
Objektif PdPc Di akhir proses PdPc ini, murid-murid seharusnya dapat;
1. Menyanyikan lagu Edelweiss dengan dinamik p
(piano) dan f (forte) sekurang-kurangnya 8 bar.
2. Mengetahui cara sebutan bahasa yang betul dalam
lagu Edelweiss
Pengetahuan Pernah mendengar dan menyanyikan lagu Edelweiss
Sedia ada sebelum ini
KBAT Aplikasi
EMK Bahasa
BBM Laptop, LCD, Pembesar Suara, Skor, Papan Simbol, Piano

Langkah/ Aktiviti Pentaksiran Catatan


S.P. (KBAT/EMK/ BBM dll.
Set Induksi 1. Guru menayangkan video ensembel nyanyian di
(5 minit) YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=ZONKFn0LZ1s
Langkah 1 1. Guru menerangkan kepentingan pemanasan suara BBM :
(10 minit) sebelum bernyanyi. Piano, Laptop, LCD
2. Guru menerangkan jenis-jenis pemanasan sebelum
bernyanyi.
3. Guru memulakan pemanasan suara.
4. Guru mengajar murid teknik pernafasan yang betul.
Langkah 2 1. Guru meminta murid untuk membaca lirik dengan KBAT:
(10 minit) sebutan yang betul. Aplikasi – menyanyikan
2. Guru membuat demonstrasi berserta iringan lagu lagu.
dengan piano sambil bernyanyi.
3. Murid mengajuk melodi yang didengarkan oleh guru BBM:
dari satu bar ke satu bar. Lirik, Piano
4. Guru mengiringi nyanyian murid dengan piano.
EMK :
Bahasa
Langkah 3 1. Guru menggunakan aktiviti ‘Gesture’ untuk TP : 1 KBAT :
(10 minit) menerangkan terminologi dinamik Mengetahui dan Analisis – memahami
(S.P : 5.1.3 (i) (ii)). memahami jenis not dan maklumat dengan lebih
2. Guru menerangkan terminologi dinamik – p (piano) tanda rehatnya, dan dalam
kepada murid dengan menggunakan papan simbol meter serta terminologi
(kuning) muzik. BBM :
3. Guru menerangkan terminologi dinamik – f (forte) Papan simbol
kepada murid dengan menggunakan papan simbol
(jingga)
4. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan
bagi aktiviti ‘Centipide Line’. Murid akan membuat
pergerakan berdasarkan papan simbol yang akan
ditunjukkan.
Langkah 4 1. Guru mengaplikasikan dinamik p (piano) dan f TP : 4 KBAT :
(10 minit) (forte) dalam lagu “Edelweiss” Menyanyikan lagu dengan Aplikasi – menyanyikan
(S.P : 1.1.1 (ii)). pic, teknik dan dinamik lagu
2. Guru meminta murid untuk menyanyikan lagu yang sesuai mengikut
“Edelweiss” dengan menggunakan dinamik yang tempo BBM :
sesuai tanpa iringan piano Papan simbol, Lirik, Piano
3. Guru meminta murid untuk menyanyikan lagu
“Edelweiss” dengan menggunakan dinamik yang
sesuai dengan iringan piano
4. Guru membimbing murid yang lemah
Penutup 1. Guru menggunakan aktiviti ‘Parking Lot’ bagi BBM :
(5 minit) merumuskan keseluruhan pembelajaran Sticky Notes

Refleksi :

Refleksi Objektif 1 :
