Anda di halaman 1dari 16

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH

31150 HULU KINTA, IPOH


PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

RANCANGAN PENGAJARAN KOKURIKULUM MINGGUAN

Kokurikulum : Permainan/Olahraga

Tajuk : Olahraga Asas

Tunjang : Kemahiran

Tarikh : 09/10/2020

Hari : Khamis

Masa : 7.15 Pagi – 8.15 Pagi

Bilangan Murid : 20

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah membuat senaman


aerobik semasa hari sukan dan hari kokurikulum.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid


dapat:

Psikomotor –
i. Membuat aktiviti meningkatkan kapasiti aerobik sekurang-kurangnya untuk tempoh 5 minit dengan cara
yang betul.

Kognitif –
i. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 kesan senaman aerobik terhadap jantung dengan betul.

Afektif -
i. Dapat menerima dan melaksanakan aktiviti yang mencabar diri sendiri.
ii. Dapat melakukan aktiviti dengan penuh seronok.

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Bahan Bantu Mengajar : Pundi kacang, bola kecil, quoit, bakul, Wisel, Video, Baton, Speaker, Slaid Powerpoint.

Sumber Rujukan : Buku Panduan : Kementerian Pelajaran Malaysia. (1998). Buku

Panduan Pengurusan Aktiviti Kokurikulum Sekolah Rendah dan

Sekolah Menengah. Putrajaya

:Perancangan
Praktikum Bertema

: Kemahiran Sosial (Kerja Berpasukan)


Kemahiran Insaniah

Kemahiran Pedagogi :Kompitensi 6C

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pdp Catatan


1. Permulaan Fasa
(5 minit) I. Membuat pemeriksaan 1. Guru memeriksa kehadiran murid. Permulaan
2. Guru memeriksa kekemasan pakaian murid.
3. Guru memeriksa kesihatan murid dan
menasihatkan murid supaya mematuhi SOP
dan menjalankan aktiviti mengikut
Guru
kemampuan.
II. Memanaskan badan
1. Murid membuat lompat bintang sebanyak 10
Murid
III. Regangan kali.

 Murid membuat regangan yang dimulai BBM


Lakukan regangan dengan iringan muzik video
dari: yang akan dipaparkan menggunakan LCD : Wisel, Video,
a) Leher Speaker

a) Gerakkan leher ke atas, ke bawah, ke


kanan dan ke kiri.
b) Gerakkan bahagian tangan ikut putaran

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

tangan kanan dan tangan kiri.


c) Gerakkan bahagian kaki ke kanan, ke kiri,
ke depan dan ke belakang.
d) Menolak kaki kanan ke depan mengikuti
dengan kaki kiri.

Struktur Organisasi

b) Tangan

1. Guru menayangkan satu video dan menyuruh


murid untuk meneka apa yang sedang
dilakukan oleh mereka.
2. Guru akan mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pembelajaran hari ini iaitu senaman
c) Kaki
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

aerobik.

IV. Set Induksi


Guru bersoal jawab dengan murid.
Soalan:
a. Apakah yang ditayangkan dalam video
ini?
Ramalan Jawapan:
a. Senaman Aerobik

2. Perkembangan Langkah 1: Membuat penerangan Penerangan aktiviti oleh Guru: Fasa


(30 minit) Perkembangan
1. Murid-murid berdiri dalam kumpulan
a. Definisi
berempat.
Senaman aerobik menggunakan tenaga yang 2. Memperkenalkan dan memberikan EMK :
tinggi dari badan dan tidak bergantung kepada penerangan mengenai senaman aerobik. Keusahawanan
3. Guru menyatakan kesan membuat
keupayaan badan untuk membekalkan oksigen.
senaman aerobik.
Sukan yang berlangsung secara berterusan lebih BBM:
daripada empat minit dengan intensiti rendah Marker, Baton,
termasuk dalam golongan aerobik. Jadi sukan wisel, Slaid

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

yang bersifat aerobik bukan hanya senam Powepoint


aerobik, tetapi masih banyak jenis sukan yang
Penanda
lain, contohnya berbasikal, berenang, jalan cepat,
lari marathon.

b. Kesan Senaman Aerobik


o Sukan yang mudah
o Membakar lemak
o Baik untuk kesihatan jantung
o Menstabilkan emosi
o Meningkatkan kecerdasan badan

Marker

Langkah 2 : Aktiviti Buka dan Tutup

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.


2. Kedua-dua kumpulan tersebut dibahagikan
kepada dua kumpulan kecil sebagai pembuka
dan penutup.
3. Marker disusun dalam keadaan terbuka dan
tertutup dalam kawasan permainan.
4. Apabila isyarat diberi, ahli kumpulan pembuka
dan penutup akan cuba membuka atau
menutup marker seberapa banyak yang boleh
dalam masa yang ditetapkan.
5. Kumpulan yang banyak membuka atau
menutup akan menjadi pemenang.

Langkah 3 : Aktiviti Lari Kawanku Lari Struktur Organisasi

1.

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

1. Murid dibahagikan kepada empat


kumpulan.
2. Trek larian berbentuk empat segi.
3. Setiap kumpulan berkumpul di zon
menunggu kumpulan.
4. Pelari pertama berlari mengelilingi trek
larian apabila isyarat diberikan dengan
memegang baton.
5. Apabila sampai di kumpulan mereka, pelari
pertama akan memberi baton kepada
pelari kedua.
6. Ulang dengan pelari kedua memberi baton
kepada pelari ketiga.
7. Perlumbaan ini akan belangsung selama 7
minit.

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Struktur Organisasi Kelas

3.Kemuncak Permainan Kecil : Kumpul harta a. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan. Fasa Tindakan
(20 minit) b. Setiap kumpulan berbaris di setiap penjuru
menghadap ke tengah kawasan yang diletak EMK:
harta karun. Keusahawanan
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

c. Sebuah bakul diletakkan di hadapan setiap


kumpulan. BBM:
d. Pelari pertama setiap kumpulan berlari ke pundi kacang,
tengah mengambil satu harta dan masukkan bola kecil,
ke dalam bakul kumpulan masing-masing. quoit, bakul
e. Pelari kedua akan mula berlari apabila pelari Penanda:
pertama menyentuh tangan.
f. Permainan diteruskan sehingga ‘harta karun’
habis dikumpulkan.
g. Kumpulan yang banyak mengumpul harta
karun akan menjadi pemenang.
h. Tepukkan diberikan kepada kumpulan yang
menjadi juara permainan kecil.

Struktur Organisasi Kelas

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Bakul
*M
e
m
bu
Harta
at Karun
4

kumpulan

Guru bersoal jawab dengan murid selepas


permainan kecil.

Soalan

1. Apakah perasaan ataupun keadaan


anda semasa melakukan aktiviti ini ?

Ramalan Jawapan murid:

1. Sangat gembira
2. Letih
3. Penat
4. Seronok
5. Aktif
6. Sangat mencabar
7. Dapat merasai tanggungjawab setiap
ahli kumpulan untuk menang dalam

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

permainan kecil.

Penutup 1. Menyejukkan badan. 1. Murid-murid berdiri di hadapan guru dalam Fasa Penutup
(5 minit) bentuk ‘n’.
2. Murid-murid akan melakukan pergerakan
http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

 Gerak badan ke kiri dan ke kanan bersama-sama dengan guru.


berulang kali
Struktur organisasi kelas

 Tepuk otot-otot dengan perlahan.

 Otot bahagian kaki

 Otot bahagian punggung

 Otot bahagian perut

 Otot bahagian tangan

 Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus


panjang yang terakhir.

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

2. Kerja Susulan

Soalan:

1. Nyatakan Jenis Senaman Aerobik


2. Nyatakan faedah aktiviti yang telah
dilaksanakan.

Ramalan Jawapan (1) murid:

I. berbasikal
II. berenang
III. jalan cepat
IV. lari marathon.

Ramalan Jawapan (2) murid:

I. Menyihatkan jantung
II. Mengeluarkan peluh
III. Menstabilkan emosi
IV. Membakar lemak

1. Guru membuat kesimpulan tentang sesi


http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

pengajaran dan pembelajaran bersama


murid.
2. Guru membuat rumusan kognitif dan
bersoal jawab dengan murid.
3. Guru memberi pujian kepada semua murid
yang melakukan aktiviti.
4. Tepuk tangan beramai-ramai.
5. Guru memastikan murid menyimpan
peralatan mengikut peraturan yang
ditetapkan.

Catatan Pensyarah Pembimbing :

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________ ________________________

Nama: Ranggetha A/P Chandren Puan Shuwaibah Binti Rasidi


(Guru Pelatih) (Pensyarah Pembimbing)

http://praktikum.ipgmipoh.net/v6/
