Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (CUP 3)

SAINS
KELAS: 3 CARNATION MINGGU: 17
MATA PELAJARAN
MASA: 2.55-3.45 PM TARIKH: 21 APRIL 2022
HARI: KHAMIS
TEMA PENYENGGARAAN & KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK BAB 1: RANGSANGAN & GERAK BALAS
Standard Kandungan:
1.3 Rangsangan dan gerak balas dalam tumbuhan
Standard Pembelajaran:
1.3.3 Menjalankan eksperimen mengkaji gerak balas tumbuhan terhadap pelbagai rangsangan.
AKTIVITI PERMULAAN
 Paparan video: Gerak balas dalam Tumbuhan Terhadap Pelbagai Rangsangan (Youtube)
TAHAP TP3 : Mengaplikasikan pengetahuan mengenai rangsangan dan gerak balas untuk menerangkan
kejadian atau fenomena alam dan melaksanakan tugas mudah.

TP4 : Menganalisis pengetahuan mengenai rangsangan dan gerak balas dalam konteks
penyelesaian masalah mengenai kejadian atau fenomena alam.

TP5 : Menilai pengetahuan mengenai rangsangan dan gerak balas dalam konteks penyelesaian
masalah dan membuat keputusan untuk melaksanakan sesuatu tugas.
OBJEKTIF
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:
1. Menjalankan eksperimen mengkaji gerak balas tumbuhan terhadap pelbagai rangsangan.

1. Pelajar dapat menyenaraikan contoh-contoh tropisme pada tumbuhan.


KRITERIA
2. Pelajar dapat menyatakan bahagian tumbuhan yang terlibat dalam fototropisme
KEJAYAAN
geotropism dan hidrotropisme.

1. Pelajar mendengar penerangan guru tentang kaitan set induksi dengan subtopic yang akan
diajar.
2. Pelajar merujuk bahan/ video pembelajaran yang dikongsikan oleh guru.
AKTIVITI PdP
3. Pelajar melaksanakan tugasan/eksperimen yang diberi dalam kumpulan:
(UTAMA)
a) Membuat kajian melalui eksperiman mengenai gerak balas tumbuhan terhadap
cahaya, air, graviti dan sentuhan. [BT ms 30-33; EKSPERIMEN 1.1]
4. Pelajar dibimbing dalam sesi perbincangan dan soal-jawab bersama guru.
1. Pelajar membuat Latihan Formatif 1.4 (Buku Teks KSSM Sains TIngkatan 3 m/s 35).
AKTIVITI 2. Guru memilih 2 orang pelajar untuk menerangkan tentang tropisme pada tumbuhan (jenis
PENUTUP & bagaian tumbuhan yang terlibat).
3. Guru memberikan konklusi sesi pembelajaran.
PENERAPAN
EMK Sains & Teknologi, Kelestarian Alam Sekitar, Teknologi Maklumat & Komunikasi
KBAT Menganalis Menilai, Mengaplikasikan
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa.
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
