Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TEORI) FIZIK

Matapelajaran Fizik
Kelas 5AZW
Tarikh 20/1/2021
Masa 11.10pg – 12.40tgh
Bab BAB 2: Daya dan Gerakan
Subopik Menganalisis gerakan linear
Masa 90 minit
Objektif pembelajaran menyelesaikan masalah gerakan linear dengan pecutan yang seragam iaitu :
i) v =u+at

(2)
ii) s= u+v t

iii) s=ut + 1 at 2
2
2 2
iv) v =u + 2 as

Murid dapat :

Hasil pembelajaran
1. Menerbitkan 4 formula gerakan linear
2. Menyelesaikan masalah gerakan linear
Murid dapat :
1. Menerbitan formula gerakan linear
2. Mempamerkan dan membentangkan hasil tugasa secara kumpulan
Kriteria kejayaan
3. Mencatat maklumat dalam bentuk peta pemikiran iThink atau lain-lain
bentuk peta pemikiran.

1. Takrifan s,a,v,t,u
Pengetahuan Sedia
2. Formula asas halaju dan pecutan
Ada Murid
nilai pecutan gravity = 10 ms-2
Aktiviti PdP (Rujuk lampiran)
 Kreativiti & Inovasi  Sains dan Teknologi  Keusahawanan
EMK  Bahasa  Pendidikan Alam Sekitar
 Patriotisme
 TMK  Nilai Murni
STEM/ IBSE IBSE
 Peta Bulatan  Peta Dakap  Peta Buih  Peta Alir
KBAT / iTHINK  Peta Buih Berganda  Peta Pelbagai Alir  Peta Pokok  Peta Titi

 Komputer , LCD, buku teks, buku rujukan, alat tulis


 Lembaran kerja, slaid,  Contoh bahan telah siap, gambar berkaitan topik
BBM
 kertas A4, pen marker

 Lembaran Kerja  Hasil Kerja  Pemerhatian  Kuiz


Penilaian  Lisan  Drama  Tugasan  Projek

_____ /_____ murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Refleksi
_____ /_____ murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TEORI) FIZIK

Perkembangan
Aktiviti PdP Catatan
Pembelajaran
1. Murid dikehendaki duduk secara Aktiviti :
berpasangan Rally Robin
2. Setiap pasangan diberi 1 kuantiti
fizik (u,v,a,t,s) Kad berlabel kuantiti fizik
Pelibatan 3. Murid dikehendaki berbincangan
yang berlainan
(5minit) dan mengemukakan idea masing-
masing
4. Beberapa wakil pasangan membuat
perbentangan

1. Setiap kumpulan ditunjukkan Aktiviti :


gambar rajah keratan carta pita detik Four Corners
yang berbeza

2. Murid diminta menganalisis jenis Soalan:


Penerokaan gerakan linear bagi setiap carta pita
Jelaskan jawapan pilihan
(10minit) detik
anda

3. Perbincangan antara pasangan

Pelajar diminta memilih jawapan dan


ditampal pada papan putih
1. Murid menyatakan:-
i) formula asas halaju
ii) formula asas pecutan

2. Murid menerbitkan formula


gerakan linear
i) v =u+at

Penerangan (2)
ii) s= u+v t

(25 minit) iii) s=ut + 1 at 2


2
2 2
iv) v =u + 2 as

3. Merujuk kepada formula, murid


diminta menyatakan perbezaan
antara keempat-empat formula Peta I-Think (Peta Buih)
tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TEORI) FIZIK

Perkembangan
Aktiviti PdP Catatan
Pembelajaran
1. 4 set soalan masalah melibatkan Aktiviti :
gerakan linear Jigsaw
2. Setiap pelajar dalam kumpulan
diberikan set soalan yang 4 set soalan dengan
berbeza menggunakan 4
persamaan gerakan
linear yang berbeza
3. Pelajar dipecahkan pula kepada
Pengembangan
set masing-masing.
(30 minit)
Perbincangan dalam kumpulan.

4. Pelajar kembali semula kepada


kumpulan asal dan menerangkan
hasil perbincangan dan jawapan
mereka.

Penilaian 1. Murid membuat kesimpulan


(10 minit) mengenai 4 jenis persamaan
gerakan linear.
2. Murid menjawab soalan persamaan
gerakan linear dalam aplikasi Kahoot
