Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4


Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Unit 5. Hemah tinggi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap 5.1 Memberikan contoh amalan beradab sopan dan
Jiran. berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
5.2 Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
5.3 Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
5.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
5.5 Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengenal pasti dan mempamerkan perasaan
1. Memberikan contoh amalan beradab sopan dan berkaitan dengan amalan beradab sopan dan berbudi
berbudi pekerti mulia terhadap jiran. pekerti mulia terhadap jiran.
2. Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
3. Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap
jiran.
5. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Jiran Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Menilai Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Didik Hibur

Rangka Pengajaran Impak


Cerna Minda: Sopan Santun Dengan Jiran (Buku Teks: 38 - 39)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Aktiviti Utama 3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menyanyikan lagu dengan melodi “Nenek Si Bongkok Tiga”.
 Murid mengolah lagu mengenai cara beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
o Berdasarkan seni kata lagu, bagaimanakah kamu beradab
sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran?
o Ceritakan pengalaman kamu beradab sopan terhadap jiran di
kawasan kejiranan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Unit 5. Hemah tinggi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap 5.1 Memberikan contoh amalan beradab sopan dan
Jiran. berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
5.2 Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
5.3 Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
5.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
5.5 Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menghubungkait amalan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran dengan kepentingannya.
1. Memberikan contoh amalan beradab sopan dan
berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
2. Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
3. Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap
jiran.
5. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Jiran Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Menilai Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Sulam Minda: Beradab Sopan Jiran Mesra (Buku Teks: 40 - 41)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Aktiviti Utama 3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami penggilan video.
 Murid main peranan situasi menerusi panggilan video dengan
menggunakan komputer atau telefon pintar berkaitan perlakuan
beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
o Mengapakah kamu patut beradab sopan terhadap jiran?
o Adakah kamu berasa bangga setelah beradab sopan dan
berbudi pekerti mulia terhadap jiran? Jelaskan.
o Kita patut mengambil tahu hal jiran secara berhemah.
Bincangkan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Unit 5. Hemah tinggi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap 5.1 Memberikan contoh amalan beradab sopan dan
Jiran. berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
5.2 Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
5.5 Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menghayati dan mengamalkan sikap beradab sopan
1. Memberikan contoh amalan beradab sopan dan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran secara tekal
berbudi pekerti mulia terhadap jiran. serta boleh dicontohi.
2. Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
3. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Jiran Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Menilai Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Didik Hibur

Rangka Pengajaran Impak


Mekar Minda: Berhemah Dalam Majlis Jiran (Buku Teks: 42)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menghayati dan memahami situasi.
 Murid melakonkan perlakuan beradab sopan Manjeet Kaur dalam
majlis sambutan hari kelahiran.
Aktiviti Utama  Murid melakarkan pakaian yang sesuai untuk majlis keramaian
mengikut kreativiti.
o Jika kamu Manjeet Kaur, bagaimanakah kamu beradab sopan
dari segi berpakaian dalam majlis perayaan di rumah jiran?
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Unit 5. Hemah tinggi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap 5.1 Memberikan contoh amalan beradab sopan dan
Jiran. berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
5.2 Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
5.3 Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
5.5 Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menghubungkait amalan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran dengan kepentingannya.
1. Memberikan contoh amalan beradab sopan dan
berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
2. Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti
mulia terhadap jiran.
3. Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
4. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku teks, buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Jiran Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Menilai Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Jana Minda: Permainan Anugerah Berhemah (Buku Teks: 43)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Aktiviti Utama 3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menyertai pertandingan kuiz secara berkumpulan tentang
amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
o Murid mengambil sekeping kad situasi secara bergilir-gilir.
o Sebutkan tindakan hemah tinggi berdasarkan situasi.
o Jawapan yang betul diberi 2 markah manakala jawapan yang
salah tiada markah.
o Murid yang mendapat markah tertinggi dalam masa 10 minit
diberi “Anugerah Jiran Berhemah”.
o Apakah yang akan berlaku jika jiran kamu tidak menunjukkan
sikap berhemah tinggi berdasarkan situasi? Bincangkan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Duga Minda: Mari Uji Diri – Buku Teks: 44)
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
