Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4


TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 13 HARI Ahad KELAS
TEMA SAYA DAN JIRAN
TAJUK Hemah Tinggi
STANDARD KANDUNGAN 5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap Jiran
STANDARD 5.1 Memberikan contoh amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia
PEMBELAJARAN
terhadap jiran
5.2 Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
5.3 Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
5.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap ji
5.5 Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Memberikan dua contoh amalan beradab sopan dan 1. Memberikan __ daripada dua contoh amalan beradab
berbudi pekerti mulia terhadap jiran sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
2. Menjelaskan dua cara beradab sopan dan berbudi 2. Menjelaskan __ daripada dua cara beradab sopan dan
pekerti mulia terhadap jiran berbudi pekerti mulia terhadap jiran
3. Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi 3. Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran pekerti mulia terhadap jiran
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan 4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap
5. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi jiran
pekerti mulia terhadap jiran. 5. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang beradab sopan jiran mesra. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid menganalisis dan menghayati panggilan video. I See, I Think, I Wonder (Saya lihat,
ada murid.
Saya fikir dan saya bertanya)
 Guru Menggunakan
2. Murid memain peranan situasi diberikan menerusi panggilan video dengan menggunakan
strategi pembelajaran
komputer atau telefon pintar. Skits (Sketsa)
kolaboratif dan koperatif
3. Murid lain menilai dan memberi respon terhadap lakonan rakan mereka. dengan menerapkan
4. Murid menyatakan perasaan selepas memainkan peranan. PAK21 dan elemen
5. Murid membuat rumusan terhadap memainkan peranan berikut. sekolahku sejahtera
6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di hadapan kelas. supaya ada interaksi
7. Murid mengaitkan pembelajaran dengan aplikasi kehidupan seharian. antara murid dan
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman. memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang beradab sopan jiran mesra dengan bimbingan murid tentang
guru. pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 040-041 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Adab Sopan PAK-21
SEJAHTERA I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya F

STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Skits (Sketsa)


Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Bertanggungjawab KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 13 HARI Ahad KELAS
TEMA SAYA DAN JIRAN
TAJUK Hemah Tinggi
STANDARD KANDUNGAN 5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap Jiran
STANDARD 5.1 Memberikan contoh amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia
PEMBELAJARAN
terhadap jiran
5.2 Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
5.3 Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
5.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap ji
5.5 Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Memberikan dua contoh amalan beradab sopan dan 1. Memberikan __ daripada dua contoh amalan beradab
berbudi pekerti mulia terhadap jiran sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
2. Menjelaskan dua cara beradab sopan dan berbudi 2. Menjelaskan __ daripada dua cara beradab sopan dan
pekerti mulia terhadap jiran berbudi pekerti mulia terhadap jiran
3. Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi 3. Menaakul kepentingan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran pekerti mulia terhadap jiran
4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan 4. Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap
5. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi jiran
pekerti mulia terhadap jiran. 5. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengimbas kembali tentang beradab sopan jiran mesra. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid memahami amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
ada murid.
2. Murid membentuk kumpulan. Quadrat Activity (Aktiviti Berempat)
 Guru Menggunakan
3. Murid menjalankan perbincangan soalan yang diberikan.
strategi pembelajaran
4. Murid menulis jawapan di dalam kertas besar. kolaboratif dan koperatif
5. Wakil murid melawat kumpulan lain untuk berbincang jawapan. Three Stray, One Stay (Tiga dengan menerapkan
Gerak, Satu Kekal) PAK21 dan elemen
6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis di hadapan kelas. sekolahku sejahtera
7. Murid mengaitkan pembelajaran dengan aplikasi kehidupan seharian. supaya ada interaksi
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman. antara murid dan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) memotivasikan murid.
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang beradab sopan jiran mesra dengan bimbingan  Menilai kefahaman
guru. murid tentang
pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 040-041 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Adab Sopan PAK-21
Quadrat Activity (Aktiviti Berempat)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Three Stray, One Stay (Tiga Lilau, Satu Keka
Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Bertanggungjawab KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 13 HARI Ahad KELAS
TEMA SAYA DAN JIRAN
TAJUK Hemah Tinggi
STANDARD KANDUNGAN 5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap Jiran
STANDARD 5.1 Memberikan contoh amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia
PEMBELAJARAN
terhadap jiran
5.2 Menjelaskan cara beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
5.5 Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Memberikan dua contoh amalan beradab sopan dan 1. Memberikan __ daripada dua contoh amalan
berbudi pekerti mulia terhadap jiran beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap
2. Menjelaskan dua cara beradab sopan dan berbudi jiran
pekerti mulia terhadap jiran 2. Menjelaskan __ daripada dua cara beradab sopan
3. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran
berbudi pekerti mulia terhadap jiran. 3. Mengamalkan perlakuan beradab sopan dan
berbudi pekerti mulia terhadap jiran
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang berhemah dalam majlis dahulu dan
jiran. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid menghayati situasi dengan pasangan. ada murid.
2. Murid menjalankan aktiviti secara berpasangan.  Guru Menggunakan
3. Murid melakonkan situasi. Dramatisation (Drama) strategi pembelajaran
4. Murid melengkapkan jadual mengamalkan sikap hemah tinggi semasa menghadiri kolaboratif dan
majlis sambutan hari kelahiran jirannya. koperatif dengan
5. Murid menyatakan cara mereka beradab sopan dari segi berpakaian dalam majlis menerapkan PAK21
perayaan di rumah jiran. dan elemen
6. Murid melakarkan pakaian yang sesuai untuk majlis keramaian mengikut kreativiti.
sekolahku sejahtera
Artscape (Lakaran)
supaya ada interaksi
7. Murid mengaitkan pembelajaran dengan kehidupan seharian.
antara murid dan
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman. memotivasikan
murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang berhemah dalam majlis jiran dengan murid tentang
bimbingan guru. pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 042 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Adab Sopan PAK-21 Dramatisation (Drama)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Artscape (Lakaran)
Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Bertanggungjawab KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
