Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Matematik

Tarikh 30 April 2021

Masa 7.40-8.40 pagi

Kelas Tahun 4

Bilangan Murid 13 orang

Tema MP -
Tajuk 3.0 Wang

Kemahiran/Fokus Operasi Bergabung Darab dan Bahagi Wang

Murid telah mempelajari pendaraban dan


Pengetahuan Sedia Ada pembahagian nilai wang.

Standard Kandungan 3.2 Operasi bergabung wang

3.2.2 Menyelesaikan ayat matematik operasi


Standard Pembelajaran bergabung darab dan bahagi dalam lingkungan RM100
000.

Pada akhir pengajaran, murid berupaya


untuk:
Objektif Pembelajaran 1. Mengira ayat matematik yang
menunjukkan operasi bergabungan
darab dan bahagi nilai wang dengan
betul.
Murid dapat:
1. Murid dapat menunjukkan cara
Kriteria Kejayaan penyelesaian operasi bergabung darab dan bahagi
dalam lingkungan RM100 000 dengan betul.

Pentaksiran Pentaksiran formatif

Komunikasi secara matematik – Murid-murid dapat


menggunakan bahasa Matematik.
Kemahiran Proses Matematik Perkaitan – Murid-murid dapat mengenalpasti
konsep operasi bergabung darab dan bahagi nilai
wang.
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Memahami, menganalisis, mengaplikasi
 Bahasa: Menggunakan istilah yang betul

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)  Teknologi maklumat dan komunikasi: Memaparkan


slaid Powerpoint

 Pengurusan Wang
Penerapan Nilai  Sistematik

Slaid Powerpoint, kertas Bingo


Alat/Bahan Bantu Mengajar

Seni dalam Pendidikan

ASPEK BIMBINGAN GURU


B. BUTIRAN GURU
Tema Fokus Bimbingan Pelaksanaan PdP :Perkembangan pengajaran
(TFB):
Elemen Bimbingan

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran komunikasi, pembelajaran sepanjang  hayat.

Pedagogi Masa Ini(PMI): Pembelajaran Inkuiri-Penemuan

Refleksi (Sebelum, semasa dan


selepas PdP)

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Catatan


(Minit) Pengajaran dan
Pembelajaran
Set induksi Imbas kembali: 1. Guru BBM:Slaid
membimbing murid PowerPoint
(5 minit)
untuk mengimbas
kembali
pendaraban dan KI: Kemahiran
pembahagian komunikasi
Guru: Marilah kita imbas wang.
kembali tentang
pendaraban dan PMI:
pembahagi wang. Pembelajaran
(Guru membimbing murid inkuiri-
untuk menyelesaikan penemuan
soalan)
EMK: Teknologi
maklumat dan
komunikasi,
bahasa
Permulaan Slaid Powerpoint: 1. Guru BBM: Slaid
menunjukkan cara Powerpoint
melakukan
Langkah 1 pengiraan operasi
bergabung darab KI: Kemahiran
( 10 minit)
dan bahagi wang. komunikasi,
pemikiran kritis
2. Guru dan kemahiran
Guru: Sekarang marilah menggunakan menyelesaikan
kita baca soalan ini. gambar rajah untuk masalah
membantu murid
(Guru dan murid
memahami soalan.
membaca)
PMI:
(Guru membimbing murid Pembelajaran
untuk menganalisis inkuiri-
soalan) penemuan

Nilai:Sistematik,
pengurusan
wang

Guru: Jelaslah bahawa EMK: Teknologi


kita perlu mengambil RM maklumat dan
35000 untuk mendarab 2 komunikasi,
dahulu, kemudian kita bahasa
perlu bahagikan wang
kepada 5 lagi.
(Guru sambung
membimbing)
Perkembangan Slaid Powerpoint : 1. Murid cuba BBM: Slaid
melakukan latihan. Powerpoint
2. Guru
Langkah 2 membimbing murid KI: Kemahiran
untuk menyemak komunikasi,
(15 minit) jawapan. pemikiran kritis
dan kemahiran
menyelesaikan
Guru: Sekarang cuba masalah
membuat soalan tersebut.
(Murid cuba melakukan
PMI:
pengiraan)
Pembelajaran
(Perbincangan dilakukan inkuiri-
oleh guru dan murid) penemuan

Nilai:
Sistematik,
Pengurusan
Wang

EMK: Teknologi
maklumat dan
komunikasi,
bahasa
Langkah 3 Bingo: 1. Guru BBM: Slaid
menjelaskan Powerpoint,
(25 minit)
peraturan kertas Bingo
permainan Bingo
Matematik kepada
murid. KI: Kemahiran
komunikasi,
2. Murid yang Pemikiran kritis
dipanggil perlu dan kemahiran
mencabut kertas menyelesaikan
dan menjawab masalah
soalan pada papan
putih.
PMI:
3. Murid yang lain
Pembelajaran
juga perlu
inkuiri-
melakukan
penemuan
pengiraan.
Guru: Sekarang, kita 4. Sekiranya murid
akan menjalankan menjawab betul, Nilai:
permainan Bingo. Marilah mereka perlu Sistematik, Jujur
kita memahami peraturan membulatkan
Bingo dahulu. nombor soalan
EMK: Bahasa
yang dilakukan.
(Guru menjelaskan
peraturan Bingo) 5. Murid yang
Guru: Marilah kita mula. mendapat tiga garis
nombor akan diberi
(Permainan Bingo
ganjaran.
dijalankan)

Penutup Rumusan 1. Guru KI: Kemahiran


membimbing murid Komunikasi,
( 5 minit)
untuk membuat pemikiran kritis
rumusan dan kemahiran
tentang .operasi menyelesaikan
bergabung darab masalah
dan bahagi nilai
wang.
Nilai:
Sistematik,
pengurusan
wang

EMK: Bahasa

Catatan Refleksi Pelajar: (Boleh catat di sini atau guna borang berasingan)

Set induksi, saya membimbing murid menganalisis kehendak soalan dan


mengimbas kembali tentang pendaraban dan pembahagian. Saya mendapati
bahawa terdapat murid yang tidak memahami kehendak soalan. Justeru,
bimbingan yang sesuai diberikan. Semasa permulaan, saya menggunakan
gambar rajah untuk membimbing murid memahami soalan. Saya juga
menunjukkan cara pengiraan dan membimbing murid untuk menyelesaikan
masalah operasi bergabung darab dan bahagi. Saya mendapati bahawa
murid menghadapi masalah seperti kelalaian, kesalahan dalam menganalisis
soalan dan tidak mahir dalam penghafalan jadual pendaraban. Bimbingan
yang banyak perlu diberikan. Saya juga menghadapi masalah murid
melengkapkan soalan dalam masa yang berbeza. Murid yang cepat
menyiapkan soalan tidak mengetahui perkara yang boleh dibuat dan
menunggu dengan bosan. Masalah murid yang mengira dengan lambat juga
menyebabkan masa untuk aktiviti yang seterusnya dipersuntuk. Oleh itu, saya
mengeluarkan beberapa soalan lagi untuk murid yang cepat melakukan
pengiraan. Saya juga sedar bahawa saya sepatutnya sering menyediakan
lembaran kerja kepada murid untuk mengelakkan masalah tersebut.
Catatan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia:
