Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN TIGA
MINGGU 6 TARIKH 5/5/2023
HARI JUMAAT
KELAS 3 EXCELLENT MASA 8.00 – 9.00 PAGI
TEMA TUT TUT KERETA API
TAJUK Tut Tut Kereta Api
STANDARD 1.1 Bahasa Seni Visual
KANDUNGAN
2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD 1.1.1 Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang,
PEMBELAJARAN
kepelbagaian serta ritma dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang
Menggambar.
2.1.1(i) Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan
media, teknik dan proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar
menggunakan teknik garisan silang pangkah dalam penghasilan karya lukisan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang, kepelbagaian
serta ritma dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang Menggambar
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan media,
teknik dan proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar menggunakan
teknik garisan silang pangkah dalam penghasilan karya lukisan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang, kepelbagaian
serta ritma dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang Menggambar
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan media,
teknik dan proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar menggunakan
teknik garisan silang pangkah dalam penghasilan karya lukisan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang tut tut kereta api
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks yang diberikan.
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang bahasa seni visual (garisan, ruang,
pergerakan dan kepelbagaian).
3. Murid meneroka penggunaan bahan yang pelbagai dalam menghasilkan lukisan
silang pangkah.
4. Murid meyalin nota tentang jenis garisan dan cara menghasilkan garisan silang
pangkah.
5. Murid diingatkan tentang jarak dan ketebalan garisan silang pangkah
menghasilkan kesan ruang.
6. Murid dikehendaki membuat tugasan silang pangkah dalam buku latihan PBD.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tut tut kereta api dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 6-7, Buku aktiviti PBD
ABM/BBM
PAK-21 Roam the Room (Tinjau Kongsi)
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi
EMK: NILAI -
KBAT Mengaplikasi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN TIGA
MINGGU 2 TARIKH
HARI JUMAAT
KELAS 3 EXCELLENT MASA 8.30 – 9.30
TEMA TUT TUT KERETA API
TAJUK Tut Tut Kereta Api
STANDARD 1.1 Bahasa Seni Visual
KANDUNGAN
2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD 1.1.1 Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang,
PEMBELAJARAN
kepelbagaian serta ritma dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang
Menggambar.
2.1.1(i) Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan
media, teknik dan proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar
menggunakan teknik garisan silang pangkah dalam penghasilan karya lukisan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang, kepelbagaian
serta ritma dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang Menggambar
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan media,
teknik dan proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar menggunakan
teknik garisan silang pangkah dalam penghasilan karya lukisan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 3. Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang, kepelbagaian
serta ritma dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang Menggambar
4. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan media,
teknik dan proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar menggunakan
teknik garisan silang pangkah dalam penghasilan karya lukisan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang tut tut kereta api
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks yang diberikan.
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang bahasa seni visual (garisan, ruang,
pergerakan dan kepelbagaian).
3. Murid meneroka penggunaan bahan yang pelbagai dalam menghasilkan lukisan
silang pangkah.
4. Murid meyalin nota tentang jenis garisan dan cara menghasilkan garisan silang
pangkah.
5. Murid diingatkan tentang jarak dan ketebalan garisan silang pangkah
menghasilkan kesan ruang.
6. Murid dikehendaki membuat tugasan silang pangkah dalam buku latihan PBD.

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tut tut kereta api dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 6-7, Buku aktiviti PBD
ABM/BBM
PAK-21 Roam the Room (Tinjau Kongsi)
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi
EMK: NILAI -
KBAT Mengaplikasi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
