I.INFORMASI UMUM
A.IDENTITAS SEKOLAH
Nama Penyusun : Ila Rahmawati, S.Pd
Instansi : SMK Negeri 1 Slawi Kab.
Tegal
Tahun Pelajaran : 2021/2022
Jenjang Sekolah : SMK
Kelas/Semester : X / Ganjil
Alokasi Waktu : 10 X 30 Menit ( 5 kali
pertemuan)
B.KOMPETENSI AWAL
Fase E (Menyimak dan memirsa)
Peserta didik mampu mengevaluasi dan mengkreasi informasi berupa gagasan, pikiran,
perasaan, pandangan, arahan atau pesan yang akurat dari menyimak teks non fiksi dalam
bentuk pawarta.wayang.
F.MODEL PEMBELAJARAN
Model Pembelajaran : Blended Learning, discovery learning
Pendekatan : Scientific Learning
Metode Pembelajaran : Diskusi kelompok, penugasan
II.KOMPONEN INTI
A.TUJUAN PEMBELAJARAN
1. Peserta didik dapat mengetahui struktur dan kaidah teks berita.
2. Peserta didik dapat menentukan pokok-pokok isi teks berita
3. Peseta didik dapat memberi tanggapan terhadap isi teks berita.
4. Peserta didik dapat mengetahui ragam bahasa, diksi, dan unggah-ungguh.
5. Peserta didik Mengetahui teknik penulisan, penyutingan, dan menyajikan dengan lisan
maupun tulisan.
B.PEMAHAMAN BERMAKNA
1. Kita hidup membutuhkan informasi berkaitan dengan keadaan dilingkungan sekitar.
2. Selalu menerima pitutur/nasehat untuk lebih baik.
C.PERTANYAAN PEMANTIK
1. Apa para siswa ngerti apa kang diarani pawarta iku?
2. Kepiye pawarta iku bias narik kawigaten?
3. Pawarta kanthi topic apa kang paling koksenengi?
D.KEGIATAN PEMBELAJARAN
Skenario Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Kegiatan awal
• Melakukan pembukaan dengan salam pembuka dan berdoa untuk memulai
pembelajaran
• Melakukan presensi terhadap peserta didik 50
• Mengondisikan suasana belajar yang menyenangkan Menit
• Kegiatan literasi (menyanyikan salah satu lagu wajib nasional atau membaca
buku)
• Peserta didik dibagi ke dalam beberapa kelompok
• Menyampaikan tujuan pembelajaran yang akan dicapai
Verification
• Juru bicara atau ketua masing-masing kelompok mempresentasikan hasil kerja
kelompoknya di depan kelas/di forum diskusi (google meet, Ms. Teams).
• Kelompok lain menanggapi atau memberi pertanyaan dan masukan yang
bermanfaat untuk perbaikan tugas kelompok ke depannya pada forum diskusi
(google meet, Ms. Teams).
• Pendidik membimbing peserta didik untuk membuktikan kerelevanan teori dengan
hasil Diskusi.
.
E.ASESMEN
1. Asesmen Non-Kognitif
Informasi apa saja yang ingin digali? Pertanyaan kunci yang ingin ditanyakan
Kesejahteraan psikologi dan sosial emosi Bagaimana suasana hatimu saat ini? (emoticon)
siswa
Kondisi keluarga dan pergaulan siswa Siapa saja yang bersamamu saat
melakukan aktifitasmu dirumah?
Gaya Belajar, karakter serta minat 1. Gaya belajar seperti apa yang membuatmu
nyaman selama belajar dari rumah?
2. Apakah hobimu?
Langkah-langkah apa saja yang akan Alat bantu apa yang dibutuhkan?
dilakukan?
- Mempersiapkan pertanyaan - Instrumen
(instrumen) - Biodata siswa
- Menganalisis jawaban dari siswa - microsoft form sebagai instrumen
- Menentukan tindaklanjut
- Melakukan asesmen non kognitif
pada awal pembelajaran
2. Asesmen Kognitif
terlampir
Tidak
paham
Langkah-langkah apa saja yang akan Alat bantu apa yang dibutuhkan?
dilakukan?
Menyusun tindaklanjut
III. LAMPIRAN
1.LKPD
Bentuklah sebuah kelompok, diskusikan dengan kelompokmu secara bergotong royong
untuk menganalisis pawarta.
KELAS :
NAMA KELOMPOK
1.
2.
3.
4.
5.
6.
A. ANALISIS PAWARTA.
Pados teks berita bahasa jawa ing internet/google lajeng :
1. Analisis struktur pawarta dan kaidah penulisan berita
2. Menanggapi isi berita
LEMBAR KERJA PESERTA DIDIK (INDIVIDU)
BAHASA JAWA
KELAS X SEMESTER 1
NAMA:
KELAS:
1. Laporan kedadean utawa prastawa kang narik kawigaten lan disiyarake kanthi cepet
lumantar radhiyo,tivi,internet,lan medhiya liyane diarani....
A.Paraga C. Pariwara
B.Pawarta D. Sandiwara
E. Sesorah
2. Pawarta iku bisa disiyarake lumantar media elektronik lan media cetak (awujud tulisan ).
Ing ngisor iki kang kalebu media elektronok yaiku ....
A.Radhiyo C. Tabloit
B.Majalah D. Koran
E. kalawarti
3. “…nglarung sesaji dhateng seganten, kangge mbucal watak manungsa ingkang awon, kama
utawi nafsu biologis, serakah, murka, mada utawi wuru, bingung sarta drengki lan srei”.
Ukara ing nginggil nuduhake unsur....
A.Wektu C. Kepiye pungkasane upacara
B.Sapa sing ana pawarta D. Panggonan kedadean
E. kapan kedadeanne
4. Unsur “kapan” wonten ing pawarta kegayutan karo....
A.Wektu C. Kedadeane apa
B.Sapa sing ana pawarta D. Panggonan kedadean
E. Kepiye
5. Cengkorongan pawarta bisa dikembangake dadi....
A.Isine berita/pawarta C. Pawarta/berita
B.Warta berita D. Panutuping pawarta/berita
E. awal pawarta
6. Wewaton nulis pawarta kuwi kudu aktual. aktual tegese...
A. Langsung
B. Anyar
C. Ngirit tembung
D. Gampang dimangerteni
E. Ngecakake ukara tanduk
7. Apa wae unsur-unsur pawarta kuwi?
A. Sapa, kepiye, geneya, apa, lahapa, kapan
B. Apa, ing ngendi, karo sapa, lahapa, kepiye
C. Kapan, kedadeane, karo sapa, ing ngendi, apa, sapa
D. Apa, sapa, kapan, ing ngendi, geneya, kepiye
E. Apa, karo sapa, kapan, ing ngendi, geneya, kepiye
8. Nulis pawarta kudu nganggo tata tulis urutan utawa struktur kanthi tujuan supaya para pamaca...
A. Paham macane
B. Ngerteni isine
C. Entuk kawruh
D. Luwih gampang anggone nulis
E. Tertarik maca
PAWARTA/BERITA
Pawarta yaiku informasi ngenani sawijining prastawa kang dumadi,
wong liya utawa pamireng. Prastawa biyasane ngandhut informasi kang wigati.
Ukara sajroning informasi kaperang dadi loro, yaiku fakta lan opini.
Fakta minangka andharane kang nduweni sipat nyata lan bisa kabuktekake lumantar
grafik, poto, tabel, lan liya-liyane. Dene opini yaiku andharane kang anyar winates
5. Narik kawigaten.
1. Headline (Judul/Irah-irahan)
gambar.
2. Deadline (Wates Wektu)
perangan iki nyebut jeneng medhia massa, papan, lan tanggal kadadean.
3. Lead (Teras Pawarta)
Lead biyasane katulis ing wiwitan pawarta/ing paragraf kapisan. Bab iki tinulis
amarga minangka perangan kang wigati saka pawarta, kang nemtokake ing pawarta,
Surasane nyritakake prastawa kang diwartakake kanthi basa kang cekak, aos, lan
Ing pawarta sing apik iku kudu ngandhut unsur 5W + IH. Andharane 5W +
pawarta mau. Unsur sapa iki biyasane dijlentrehake kanthi jangkep, kaya ta
dumadi utawa wektu kedadean prastawa. Unsur iki bisa menehi nreti babagan
wayah, jam, lan kahanan. Tuladha: mau isuk, wingi sore, lan sapanunggalane.
5. Why (Kena Apa), yaiku nudhuhake sebab musabab kena apa prastawa iku bisa
pocapan kang cetha, bisa keprungu endah lan cetha dening wong liya. Supaya bisa
3. Kawijangan pocapan, yaiku gamblang dirungokake lan bener tumrape ature basa.
pawarta, yaiku.
1. Pamaca pawarta kudu nguwasani isi pawarta sing arep diwaca. Sadurunge maca,
pamaca pawarta kudu maca naskah luwih dhisik lan nliti umpamane ana sing kleru.
2. Pelafalan (pocapan) uga wigati. Konsonan utawa vokal kudu cetha supaya ora dadi
3. Unjal napas (jeda) kudu bener. Dawa cendhake jeda kudu digathekake. Biyasane
4. Ing wirama (dhuwur cendhake swara) kudu diselang seling supaya gampang
5. Anggone maca ora kena cupet banget utawa rendhet banget. Tempo sing cepet
banget angel ditampa pamiarsa. Suwalike yen rendhet banget bakal mboseni sing
ngrungokake.
6. Bantere swara kudu cukup saengga gampang ditampa.
wajar, aja kaku lan sakarepe dhewe, pandeleng/netra aja ngasi naskah terus.
1. Aktual (Anyar), yaiku pawarta kang luwih anyar luwih becik tinimbang pawarta
lawas.
3. Wigati, yaiku sawijining bab bakal dadi pawarta yen dianggep perangan kang
congkrahan.
8. Emosi, yaiku sawijining pawarta kang bisa ndadekake nesu, susah, nangis, lan
1. Objektif
Ing babagan iki penulis ora kena martekake pawarta dikantheni kepentingan
pribadi lan sponsor. Pawarta kang tinulis kudu adhedhasar fakta utawa data kang
sanyatane dumadi.
Pawarta iku kudu imbang, aja abot sisih. Luwih-luwih nyebutake pehak-pehak kang
1. Nglumpukake fakta utawa data. Data ing kene bisa awujud wawancara
3. Mulih tembung-tembung kang jumbuh karo pawarta, nggunakake alur kang lurus
Polrestabes Semarang isih nyelidiki sebab saka kecelakaan maut neng dalan Sriwijaya, ngarep
TBRS, dina Rabu (6/1) nuli sing ngakibatake loro (2) wong mati. Nganti wingi, polisi durung
bisa mriksa Hanif, korban slamet kecelakaan amarga isih nglakoni perawatan neng Rumah
sakit.
”Kita butuh korban sing slamet kanggo dijaluki katrangan awal marang kedadean kecelakaan
kesebut. Mengko yen wis dipriksa bisa meruhi amergane apa,” Tembung Panit Laka
LAKALANTAS Polrestabes Semarang Iptu Jumantri marang Wartawan, dina Kamis tanggal 7
januari kepengker.
contoh-beirta-dalam-bahasa-jawa-tentang-kecelakaan.
Dheweke nuturake, saka sacacah saksi, kecelakaan sing newaske loro wong kesebut sadurunge
mung krungu suwara tabrakan sero. Dikira loro tunggangan saka arah bedha padha mlaku
kanthi banter sadurung tubrukan.
”Mbokmenawan pengendara saka arah wetan dalane mudhun lan banter, saka kulon uga
banter kuwi sing ora bisa dihindari,” turene.
Salah sawong kanca korban Damar Eko Prasetyo, Hanafi warga dalan Lobak RT06, Tlogobayem,
Tembalang isih ndalani perawatan neng RS Roemani lan kondisine kritis.
Hanafi ngalami tatu nang kanggonan rai ngisor tepate neng kanggonan rahang. ”Dheweke isih
dirawat neng RS Roemani, Hanafi kuwi sing mbonceng korban Damar Eko Prasetya,”
gamblange.
Jenasah pengendara Honda Vario putih umur sekitar telung puluh (30) taun, nduwe awak
kurus, kulit werna sawo mateng, ngrambut cendhak kanthi nggunakne klambi putih kembang-
kembang wektu iki isih neng kamar mayit RSUP dr Kariadi.
Saka pakoleh penelusuran ing TKP, korban ngrupakne bakul pitik potong neng pasar
Karangayu. ”Nanging kanggo mestekne kita arep nglakoke penelusuran lan panggolekan
identitas amarga dheweke ora nggawa identitas arepa SIM utawa STNK,” tambahe
2.GLOSARIUM
3.DAFTAR PUSTAKA
Gandung Widaryatmo, dkk. 2014. Prigel Bahasa Jawa Kelas X. Jakarta: Penerbit Erlangga
INSTRUMEN PENILAIAN
dst
Kriteria Penilaian:
Sangat baik 4
Baik 3
Cukup 2
Kurang 1
TUGAS KELOMPOK
Kriteria Penilaian:
Sangat baik 4
Baik 3
Cukup 2
Kurang 1