Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN ISLAM

MATA PELAJARAN : BIDANG : KELAS : TARIKH :


Pendidikan Islam Akhlak Islamiah 3 KRK/SM 24 NOV 2022
20 Orang HARI :
TAJUK : Khamis
Adab Bermusafir MASA :
0800 – 0900 pagi

KOD STANDARD NILAI MURNI : Hubungan Merentas Kurikulum :


PEMBELAJARAN :
Pelajaran Mental/fizikal Bertolak ansur Integriti Sains dan Teknologi
Mukasurat / Kekitaan Kebersihan Kesyukuran Keusahawanan
209-214
Berdikari Kebebasan / Kebaikan / Kreativiti dan inovasi
/ Kerjasama / Menghormati / Keberanian Patriotisma
Kejujuran / Ketekunan Kewajaran Pendidikan Alam Sekitar
Teknologi Maklumat dan
ASPIRASI MURID : Komunikasi
Lain-lain :
/ Pengetahuan
/ Kemahiran Berfikir Sumber :
Kemahiran Memimpin
Kemahiran Dwi Bahasa / Buku teks
/ Etika dan Kerohanian / Buku rujukan
Identiti Nasional Instrumen / Eviden
/ Modul
Perisisan CD ROM
Internet
Lain-lain :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN ( LO ) :

Murid dapat :
Merumus konsep adab bermusafir dan mengamalknnya secara beradab dan istiqamah.

KRITERIA KEJAYAAN ( SC ) :

Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Menyatakan maksud bermusafir

2. Menerangkan adab-adab bermusafir dan hukum bermusafir.

3. Menghafal doa ketika bermusafir secara beradab dan istiqamah.

KONSEP PERBENDAHARAAN KATA :


1. Maksud bermusafir.

/
PETA Peta
MINDA : Peta buih Peta
Peta buih pelbagai Peta pokok Peta dakap Peta alir Peta titi
berganda bulatan
alir
RANGKA PENGAJARAN
Aktiviti pemula Bacaan doa.
( 10 minit )
Aktiviti :
 Gambar  Guru melekatkan gambar kapal terbang dan perkataan BERMUSAFIR di hadapan kelas.
 Kertas A4  Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar tesebut;
 Apakah yang dapat diperhatikan dalam gambar tersebut ?
 Pernahkah anda bermusafir?
 Guru meminta murid menulis jawapan dalam kertas masing-masing (share and turn)
 Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pada hari tersebut.
 Guru meminta semua murid untuk membaca objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan. (LO /
SC )
Aktiviti utama Kriteria Kejayaan 1 : Menyatakan maksud bermusafir.
( 40 minit )
Aktiviti :
Pembezaan dibuat
dengan merujuk pada  Dengan menggunakan Idea Rush, murid diminta menulis maksud bermusafir melalui
proses dan aras murid. kefahaman sendiri.
 Melalui jawapan murid guru mengetahui aras pengetahuan setiap murid.
 Kertas berwarna  Kemudian, guru memperkukuhkan jawapan murid tentang maksud bermusafir.
 Kertas A4  “Revisit SC” apabila selesai pembentangan hasil kerja dari murid
 Kertas A3
 Gambar Kriteria Kejayaan 2 : Menyatakan adab-adab bermusafir dan hukum bermusafir.
Berkaitan Tajuk Kriteria Kejayaan 3 :Menghafal doa ketika bermusafir.
(kapal terbang
dan perkataan Aktiviti : Guru mengedarkan tugasan berkumpulan mengikut aras;
Bermusafir)
 Kad trafik  Aras rendah : sampul berwarna kuning

Tugasan 1.1 ; Membuat jadual tentang hukum bermusafir pada kertas yang diberikan
dengan mencari maklumat disekitar bilik darjah.

 Aras sederhana : sampul berwarna biru

Tugasan 2.1; Menghasilkan satu gambar rajah / carta alir tentang adab-adab
bermusafir dengan mencari maklumat disekitar bilik darjah.

 Aras tinggi : sampul berwarna hijau

Tugasan 3.1 ; Menulis doa bermusafir dan mengajarkan doa bermusafir kepada
rakan-rakan yang lain untuk menghafalnya.

 Seterusnya beberapa kumpulan dipilih membentangkan hasil tugasan masing-masing di


hadapan kelas. (guru memilih kumpulan mengikut aras)
 Kemudian, murid yang lain memberi maklum balas dari pembentangan yang telah dijalankan.
 “Revisit SC” apabila selesai pembentangan hasil kerja dari murid

Penutup
( 10 minit ) Rumusan:
 Guru meminta murid melengkapkan borang KWL.
 Carta KWL  Guru mengutip borang dan membuat rumusan berkaitan tajuk.
 Lembaran kerja
Kelas diakhiri dengan surah Al-Asr.

Tindakan susulan :
 Guru meminta murid melengkapkan latihan mengenai Adab Bermusafir muka surat 83 Modul
Aktiviti PT3..
 Hasil kerja masing-masing hendaklah dikemukakan pada hari Isnin ( 28 November 2022 )
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid

Refleksi guru

Refleksi murid
