Anda di halaman 1dari 4

NO.

MATRIK: 1953048
KUMPULAN: ES53 2B
Soalan 1
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Islam Tahun 6
1) Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Tilawah Al-Quran)
2) Kelas 6 Amanah
3) Tarikh / Hari 20 Syaaban 1441 / 14 April 2020 (Selasa)
4) Masa 30 Minit (10.30 – 11.00 Pagi)
5) Bilangan Murid 25 orang (8 Lelaki ; 17 Perempuan)
6) Tajuk Surah Al-Luqman (Ayat 13-14 & 17-19)
7) Pengetahuan sedia ada  Murid-murid mempunyai gambaran membaca Al-
Quran.
 Murid-murid memahami maksud beberapa petikan
ayat di atas.
8) Standard Kandungan  Murid boleh membaca surah Al-Luqman dengan baik.
 Murid menjelaskan pengertian surah.
 Murid menjelaskan dan mengaplikasikan pengajaran
ayat dari surah dalam kehidupan harian.
9) Standard Pembelajaran  Membaca surah Al-Luqman dengan betul dan
bertajwid.
 Menyatakan dan menghayati nasihat Luqmanul
hakim.
 Menyenaraikan kesan mengamalkan nasihat
luqmanul hakim.
10) Objektif Pembelajaran Selepas proses pelajaran dan pembelajaran murid dapat:
 Murid dapat membaca surah Luqman dengan betul
dan bertajwid.
 Murid dapat menyebut nasihat-nasihat dalam surah
Al-Luqman (Ayat 13-14 & 17-19).
 Murid dapat menyenaraikan kesan nasihat Luqmanul
hakim dengan jelas selepas aktiviti pembincangan.
11) Kemahiran Berfikir  Menyusun dan memadankan keratan puzzle gambar
dengan betul.
 Menyenaraikan kesan dan pengajaran ayat di atas.
 Membuat rumus ayat.
12) Gabung Jalin  Akhlak: Adab sesama makhluk dan Allah / Menjauhi
dariapada perbuatan mungkar.
 Bahasa Arab
 Akidah
13) Penerapan  Bahasa Melayu: Nilai murni
 Seni visual: Puzzle gambar
14) Penerapan Nilai  Menghormati Al-Quran
 Mentaati perintah Allah
 Beradab dan bersabar
15) EMK  Nilai Murni: Murid beradab dengan ibu bapa
 Keusahawanan: Murid bekerjasama dalam kumpulan
 Kreativiti: Membuat potongan gambar puzzle
16) Penilaian P&P  Lisan: Soal jawab, tugasan kumpulan
 Bertulis: Latihan
17) Bahan Bantu Belajar  Kad manila
 LCD
 Potongan gambar
 Tafsir Al-Quran
 Audio
 Komputer riba

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Catatan


Muqaddim Bacaan doa belajar:  Murid Penerapan nilai:
ah (2 minit) diminta  Khusyuk
untuk  Kerjasama
membaca  Adab
bacaan doa berdoa
belajar
dengan
betul.
 Semua murid
membaca
doa belajar
dengan
dibimbing
oleh guru.
Set Induksi Benda maujud:  Murid Kaedah:
(3 minit) ditunjukkan
satu gambar  Soal jawab
tentang ayah  Penceritaan
dan anak.
 Murid Bahan bantu
ditanyakan belajar:
oleh guru
tentang  Kad
surah apa potongan
yang maksud
Soalan: berkaitan ayat
 Apakah gambar yang dilihat? dengan  Kad
 Apakah surah dalam gambar gambar yang potongan
tersebut? dilihat. puzzle
 Surah ini menceritakan tentang apa?  Murid gambar
 Siapa boleh selesaikan puzzle ini? memberi
penjelasan Penerapan nilai:
Mengaitkan gambar puzzle yang telah selesai tentang  Berani
dengan tajuk pelajaran. surah al- untuk
Luqman menjawab
dalam
gambar.
 Murid
diminta
memadankan
puzzle
dengan
betul.
 Murid
diminta
untuk
memberi
rumusan
tentang
gambar
puzzle
dengan
pengajaran
yang
dipelajari.
Langkah 1 .  Murid EMK:
(9 minit) ditunjukkan  Keusahawa
slide ayat 13- nan
14 dan 17-19  Teknologi
surah maklumat
Luqman. dan
Dan (ingatlah) ketika Luqman berkata kepada
anaknya, semasa ia memberi nasihat  Murid komunikasi
kepadanya:" Wahai anak kesayanganku, diperdengark Bahan bantu
janganlah engkau mempersekutukan Allah, an bacaan belajar:
sesungguhnya perbuatan syirik itu adalah ayat tersebut  Slide power
"satu kezaliman yang besar melalui point
computer  Tafsir Al-
riba. Quran
 Murid  Komputer
membaca riba
ayat  Audio
Dan Kami wajibkan manusia berbuat baik
tersebut.
kepada kedua ibu bapanya; ibunya telah
mengandungnya dengan menanggung  Murid Penerapan nilai:
kelemahan demi kelemahan (dari awal dipecahkan  Kerjasama
mengandung hingga akhir menyusunya), dan kepada 5  Adab
tempoh menceraikan susunya ialah dalam kumpulan. menuntut
masa dua tahun; bersyukurlah kepadaKu dan  Murid ilmu
kepada kedua ibubapamu; dan (ingatlah),
kepada Akulah jua tempat kembali
diminta
membaca
ayat tersebut
dengan
sebutan yang
betul.
 Murid diberi
Wahai anak kesayanganku, dirikanlah "
sembahyang, dan suruhlah berbuat kebaikan, potongan
serta laranglah daripada melakukan ayat setiap
perbuatan yang mungkar, dan bersabarlah kumpulan.
atas segala bala bencana yang menimpamu.  Murid
Sesungguhnya yang demikian itu adalah dari mengaitkan
perkara-perkara yang dikehendaki diambil
.berat melakukannya bacaan dan
merumuskan
isi (nasihat
Luqman)

Dan janganlah engkau memalingkan "


mukamu (kerana memandang rendah)
kepada manusia, dan janganlah engkau
berjalan di bumi dengan berlagak sombong;
sesungguhnya Allah tidak suka kepada tiap-
tiap orang yang sombong takbur, lagi
membanggakan diri

Dan sederhanakanlah langkahmu semasa "


berjalan, juga rendahkanlah suaramu
(semasa berkata-kata), sesungguhnya
"seburuk-buruk suara ialah suara keldai
Langkah 2  Murid
(11 minit) diminta
menterjemah
kan ayat yang
diberi secara
berkumpulan
berpandukan
tafsir Al-
Quran.
