Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 1


Mata Pelajaran

: Pendidikan Islam.

Kelas

: 1 Bijak

Tarikh

: 16 April 2008

Masa

: 11.30 pagi 12.30 pagi.

Bilangan Murid

: 8 orang.

Bidang

: Asuhan Tilawah Al-Quran

Tajuk

: Bacaan kalimah baris dua di atas, di bawah dan di hadapan

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid telah belajar huruf berbaris satu di atas, di bawah dan


dihadapan.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:


Aras 1: Mengecam dan menyebut kalimah yang
mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di
hadapan.
Aras 2: Menyebut dan membaca kalimah-kalimah yang
mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di
hadapan dengan fasih dan bertajwid.
Aras 3: Menulis kalimah bersambung pelbagai baris.
Membezakan antara kalimah berbaris satu dan dua.

Kemahiran Berfikir

: Bandingbeza antara bacaan berbaris satu dan dua


Mengecam huruf berbaris dua di atas, di bawah dan di
hadapan.
Generalisasi

Penerapan Nilai

: Cintakan Al-Quran
Bertolak Ansur
Bersungguh-sungguh/ Kemas

Penyerapan Ilmu

: Ilmu tajwid / Seni/ Bahasa Melayu

Bahan Bantu Mengajar

: LCD Projektor, Komputer, Gelung Getah, Kon, Litar Ajaib,


Kad Kalimah dan Kad Baris Timbul.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran
Doa memulakan

Permulaan

pengajaran dan

(2 minit)

pembelajaran.

Aktiviti/Kaedah
Murid membaca doa
bersama guru.

Catatan
Nilai:
Kusyuk

Set Induksi
(5 minit)


Tayangan

gambar

Guru menayangkan
gambar kedudukan cawan.

Pergerakan

oleh murid.

Guru bertanya: Apakah

Nilai:
Ingin tahu
BBM:

perubahan yang berlaku di

LCD

dalam gambar tersebut?

Projektor &

Guru juga meminta

Komputer.

murid meluruskan kedua


belah tangan mengikut
arahan guru seperti di atas,
di bawah dan di hadapan.

Guru mengaitkan

Set Induksi

jawapan murid dengan tajuk


Mengecam dan
Langkah 1

menyebut huruf

(13 minit)

berbaris dua

hari ini.
Guru menaikkan tanda

Nilai:

Guru meminta murid

Cintakan Al-

menyentuh baris-baris

Quran

tersebut.

BBM:

Murid diminta melakarkan


baris tersebut diudara.

Guru menaikkan kalimah


berbaris dua.
Guru menunjukkan cara
bacaan kalimah dan
mengaitkan dengan bunyi di
dalam bahasa Melayu.
Murid diminta membaca

Membaca

secara kelas dan kumpulan.

Tanda timbul
LCD
Projektor &
Komputer
KB:
Mengecam
Ilmu:
Tajwid
Seni
B. Melayu
Kemahiran

Murid diminta menandakan

Menerang
Nilai:
