Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa Tingkatan

: 9.20 10.00 pagi ( 40 minit) : 1 Husna

Bilangan Pelajar : 30 Orang Mata Pelajaran Tema /Tajuk Subtajuk : Pendidikan Islam : Solat : Solat Fardu

Objektif 1.Domain Kognitif

: Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

i) Mendefinisi pengertian solat dengan betul. ii)Menyatakan hukum menunaikan solat beserta dalil iii)Menjelaskan waktu bermula dan berakhir solat dengan tepat v) Menjelaskan 13 rukun solat dengan betul iv)Menyatakan 5 syarat wajib solat dan 5 syarat sah solat. vi)Menerangkan 5 perkara yang membatalkan solat dengan betul

2) Domain Afektif

1) Berdisiplin dalam melaksanakan solat 5 waktu dalam kehidupan.

3) Domain psikomotor 1) Melakonkan amali solat dengan betul iaitu takbiratulihram, rukuk, iktidal dan sujud dengan sempurna.

Media /ABM : Power point, LCD,Kain Sembahyang,Sejadah,kopiah Nilai Kemahiran : kerajinan, berdikari, bekerjasama,bertanggungjawab : menjana idea, mengenalpasti dan membezakan

Kaedah /startegi :Kaedah simulasi dan kaedah demonstrasi Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui dan melakukan solat sebelum ini

AKTIVITI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH)

Langkah & Masa

Isi Pelajaran / Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Aktitviti Guru 1) Guru memulakan kelas dengan salam dan bacaan doa 2) Guru menayangkan video upin ipin bersolat 3)guru menayangkan gambar orang yang mengerjakan solat 4)guru bertanya kepada pelajar apa yang difahami berkaitan video dan gambar Aktiviti Murid 1) pelajar membaca doa belajar 2) pelajar memerhati sambil berfikir 3)Pelajar menjawab soalan 4) pelajar memberi respon dengan tayangan video yang ditunjukkan oleh guru

Strategi,Nilai /ABM /KBKK /Kaedah) ABM :Tayangan video, Nilai : hormat guru dan beri perhatian.

Set induksi (5m)

-Mencungkil pengetahuan semasa pelajar -menjana idea

Langkah 1 (5 minit)

- Pengertian solat, bahasa dan istilah, hukum serta dalil.

1)Guru bertanya kepada pelajar i- pernahkah kamu solat? Ii Apakah maksud solat ? 2) Guru menerangkan erti solat, hukum serta dalil.

1) pelajar menjawab soalan 2) Pelajar memerhatikan power point yang disediakan dan mencatat nota 3) pelajar memberi respons terhadap penayangan power point . 1.Pelajar menjawab soalan dengan jawapan berbeza

ABM Slide P.Poit

Langkah 2 (5 minit)

1.Syarat wajib solat

1) Guru bertanya kepada pelajar kenapa kamu solat. 2) Guru menayangkan

ABM Slide power point

slide dan minta pelajar menerangkan golongan yang wajib solat 3) Guru menunjukkan slide syarat sah solat dan minta pelajar menyebut bergilir-gilir. 4) Guru menunjukkan demo solat melalui tayangan video

2- Pelajar membaca pada slide dan menerangkan. (mendengar dan mencatat).

2. syarat sah solat

1) Guru menayangkan slide rukun solat Langkah 3 (10 minit) 2) Guru menunjukkan demo video amali solat 3. .Rukun solat

Pelajar memerhati demo yang ditunjukkan oleh guru

ABM: Video rukun solat Kaedah : Demonstrasi Nilai :

bertanggungjawab Langkah 3 (10 minit) 4. Perkara yang membatalkan solat 1) Guru menunjukkan satu lakonan (demo) bagi perlakuan semasa solat contoh: bergerak melebihi tiga kali, memandang ke kiri dan ke kanan,bercakap 2) Guru bertanya kepada pelajar perkara yang berkaitan dengan situasi demo oleh guru 1) Pelajar memerhati demonstrasi oleh guru 2) Pelajar memberi respons terhadap pertanyaan guru 3) Pelajar menjana idea bersama rakan secara perbincangan ABM: sejadah, kain sembahyang

3) Guru menerangkan kepada pelajar perlakuan tadi diantara perkara yang membatalkan solat 4) Guru menerangkan antara perkaraperkara lain yang

membatalkan solat Langkah 4 (5 minit) Amali solat 3) Guru menunjukkan demo video amali solat 4) Guru minta wakil pelajar melakonkan perbuatan solat 1)Semua pelajar menonton video amali solat dengan teliti. 2)Wakil pelajar menunjukkan cara solat sambil diperhati dan diperbetulkan oleh guru. 1) Pelajar membuat bulatan besar 2) Kotak beracun mengandungi soalan akan di passing kepada pelajar bersebelahan. 3) Muzik akan dibunyikan ketika aktiviti berjalan 4) Pelajar berkenaan akan menjawab soalan ketika muzik berhenti Sesi pengajaran dan pembelajaran diakhiri dengan ucapan terima kasih kepada guru oleh ABM:video amali solat. Nilai:bekerjasama dan tumpu perhatian KBKK: kemahiran berfikir dan menjana idea. ABM: kotak, kertas soalan, muzik

Langkah 5 (5 minit)

Penilaian

1) Guru menyediakan permainan kotak beracun 2)Guru mengarahkan pelajar membentuk bulatan besar 3) Guru memasang muzik

Menghubungkaitkan pelajaran hari ini dengan

pelajaran akan datang.

para pelajar.

REFLEKSI _________________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________
