Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN PRAKTIKUM

Kelas 5 Delima Tahap 2 Tarikh 14/07/2023 Masa 10.00 – 11.00

Subjek Pendidikan Islam Topik Solat Berjemaah


Ulum
Tempoh 1 Jam Kemahiran Kemahiran Berfikir Kritis, Pemahaman,
Refleksi
Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
Pembelajaran
1. Murid dapat membaca pengertian dan lafaz niat solat jemaah dengan baik.
2. Murid dapat menyatakan syarat sah solat berjemaah dengan betul.
3. Murid dapat menunjukkan cara tatacara solat berjemaah dengan cara yang
betul.
Pengetahuan Pengetahuan tentang rukun Islam: Murid dapat menghubungkan solat jemaah
Lepas sebagai salah satu rukun Islam yang harus dipenuhi oleh setiap Muslim.
Kemahiran Kemahiran pemahaman: Murid perlu menggunakan kemahiran pemahaman untuk
Berfikir memahami konsep solat Jemaah.
Kemahiran refleksi: Murid dapat merenung dan merenjis tentang pengalaman
mereka dalam melaksanakan solat Jemaah.

Tahap Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Pengurusan


Mengajar Kelas
1. Guru memberi salam dan 1. Pelajar menjawab salam guru dan Kad Imbas Individu
meminta pelajar membaca doa membaca doa belajar beramai-

belajar beramai-ramai. ramai.

2. Guru mempamerkan gambar 2. Murid memerhatikan gambar yang

solat berjemaah melalui ditunjukkan oleh guru serta


Set Induksi
(3 minit) penggunaan kad imbas. membuat ulasan mengenai gambar

tersebut

3. Guru menanyakan soalan

mengenai solat berjemaah.


3. Murid menjawab pertanyaan guru

mengenai gambar.
“Siapa pernah solat berjemaah

di masjid?”
1. Guru menerangkan pengertian 1. Murid hendaklah membaca Kad Imbas Individu
solat berjemaah dan meminta pengertian solat jemaah bersama-

pelajar membaca bersama-sama sama guru.

pengertian tersebut.

Aktiviti Buku teks


2. Murid hendaklah membacanya
Pembelajaran
2. Guru membaca lafaz niat solat lafaz niat solat jemaah beramai-
Aktiviti 1
(7 minit) jemaah bersama-sama guru. ramai.

3. Guru akan meminta murid untuk

baca

Individu
1. Guru menerangkan 1.Murid menumpukan
kepada murid perhatian dan Komputer Riba
mengenai syarat- mendengar penerangan
syarat sah solat guru mengenai syarat- Buku Teks
jemaah. syarat sah solat jemaah.

Aktiviti 2 2. Guru meminta


(10 minit)
murid untuk membaca
satu persatu syarat- 2.Murid mendengar Kad Imbas
syarat sah solat penerangan guru
Jemaah. mengenai syarat-syarat
sah solat jemaah dan
menyebutnya bersama-
sama.
Individu
Aktiviti 3
(20 minit) 1. Guru menjelaskan 1.Murid mendengar Kad Imbas
kepada murid tatacara guru menjelaskan
solat jemaah yang tatacara solat jemaah “PAPAN SAF”
betul dengan baik yang betul.
menggunakan kad
imbas “PAPAN SAF” 2.Murid membuat
simulasi tatacara solat
2. Guru memanggil jemaah yang betul
murid lelaki dan dengan bimbingan dari
murid perempuan guru.
untuk membuat
simulasi tatacara solat
jemaah di hadapan 3. Murid hendaklah membuka buku

kelas. teks untuk merujuk situasi tatacara

solat yang betul.

3.Guru membimbing Buku Teks


murid melakukan
tatacara solat jemaah
dengan betul. 4.Murid bergerak dan
berkumpul mengikut
4.Guru meminta kumpulan masing-
murid untuk membuat masing.
pelbagai situasi
tatacara solat 5.Murid perlu
mengikut situasi rujuk menyelesaikan aktiviti

di dalam buku teks. “PAPAN SAF” mengikut


soalan yang diberikan
secara kumpulan.

5.Guru
membahagikan murid
kepada 6 kumpulan
mengikut situasi
tatacara solat jemaah
dan menerangkan
permainan tersebut.

6.Guru membimbing
murid melakukan
aktiviti permainan
“PAPAN SAF” secara
berkumpulan.
Lembaran kerja Individu
1.Guru memberikan 1.Murid melakukan Kertas A4
lembaran kerja lembaran kerja
Aktiviti 4 mengenai syarat- sehingga selesai.
(10 minit)
syarat sah solat
jemaah dan tatacara
solat jemaah.
Guru membuat Murid mendengar Buku Teks Individu
Pengukuhan rumusan mengenai rumusan yang dibuat
(5 minit)
tajuk solat jemaah oleh guru.

Kesimpulan

Pemerhatian:
Renungan
Harian:
Penilaian:

Tindakan jangka
pendek:

Tindakan jangka
panjang:
