Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKh 18 ogos 2021

KELAS 1 zuhrah

BILANGAN MURID 25 orang murid.

MATA PELAJARAN Pendidikan islam

TAJUK Solat sempurna (rukun solat)

STANDARD 4.5 memahami dan mengamalkan rukun solat dengan


KANDUNGAN sempurna

STANDARD 4.5.1 menerangkan pengertian rukun solat


PEMBELAJARAN 4.5.2 menganalisis rukun solat

1. Murid dapat menerangkan pengertian rukun solat dengan


betul
OBJEKTIF 2. Murid dapat menyebut rukun solat mengikut urutan.
3. Murid dapat menyenaraikan rukun solat dengan betul.
4. Memahami dan menghafal bacaan dalam solat

PENGETAHUAN 1.Murid pernah menunaikan solat


SEDIA ADA 2. Murid mengetahui pergerakan di dalam solat

1. Istiqamah menunaikan solat


NILAI
2. Melakukan solat dengan betul.
BAHAN BANTU
LANGKAH KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN
MENGAJAR
‫بسم هللا الرمن الرحيم‬  Guru memastikan murid - Adab
bersedia memulakan berdoa
‫اللهم افتح علينا حكمتك‬ pengajaran dengan
menghidupkan kemera.
‫وانشرعلينا من خزأين رمحتك اي‬
 Guru membimbing murid
MUQADDIMAH ‫أرحم الرامحني‬ membaca doa sebelum
(3 MINIT) memulakan kelas.
 Guru memberi motivasi dan
arahan kepada murid supaya
bersedia untuk memulakan
pembelajaran.

 Guru memaparkan gambar umat  Gambar rukun - Memupuk


islam menunaikan solat dan solat kemahiran
FASA PERSEDIAAN meminta pendangan murid (gambar orang membuat
SET INDUKSI mengenai gambar tersebut. sedang sujud perkaitan
(10 MINIT)  Murid memberikan jawapan dan dan gambar dalam diri
berinteraksi dengan soalan yang solat murid
diajukan oleh guru. berjamaah)
- Apakah yang kamu dapat lihat
berdasarkan gambar?
- Pernahkah kamu melaksanakan
perbuatan tersebut?

 Guru mengaitkan jawapan murid


dengan tajuk yang akan
dipelajari.
-Slide pengajaran
pengertian dan rukun
 Pengertian rukun solat  Guru akan menerangkan
solat
mengenai pengertian rukun solat
Rukun solat solat kepada murid berpandukan slide -Video penerangan
LANGKAH PERTAMA bermaksud perbuatan- power point yang disediakan 13 rukun solat.
FASA IMAGINASI perbuatan yang oleh guru
-Video panduan
(15 MINIT) tersusun dimana solat  Guru meminta beberapa orang
mengerjakan rukun
tidak akan lengkap murid untuk mengulang semula
solat.
dan tidak pengertian rukun solat
sah tanpanya. berdasarkan penerangan dan
slide yang dipaparkan oleh guru.
 13 rukun solat  Murid mendengar penerangan
 Panduan mengerjakan guru dengan teliti untuk
rukun solat memahami tentang rukun solat.
 Setelah mendengar penerangan
guru, guru akan memaparkan
penerangan berkaitan rukun
solat berpandukan slide dan
penerangan daripada youtube.
 Setelah murid memahami akan
turutan dan perbuatan rukun
solat, guru akan menunjukkan
video berkenaan panduan
mengerjakan rukun solat secara
animasi.
 Murid akan meneliti video dan
memahami cara melakukan
rukun solat dengan betul.
 Guru meperdengarkan kepada
Nyanyian lagu rukun solat. -Video nyanyian lagu
murid nyanyian lagu rukun solat.
rukun solat.
 Video akan diulang sebanyak 2
hingga tiga kali supaya murid
dapat memerhatikan video
tersebut dengan teliti.
 Guru membimbing murid dan
meminta murid untuk
LANGKAH KEDUA
menyanyikan lagu tersebut
PERKEMBANGAN
bersama-sama.
(10 MINIT)
 Murid akan menyanyikan lagu
sambal menghafal susunan
rukun solat dengan betul.
 Setelah beberapa kali video
nyanyian diulang, guru akan
meminta murid menyanyikan
lagu tanpa bantuan video dan
audio.
Kuiz rukun solat  Murid akan diberi masa
beberapa minit untuk bersedia
menjawab soalan kuiz.
 Secara atas talian, guru akan
memberikan dua link pautan
kepada murid untuk mengakses
ke laman kuiz yang disediakan.

LANGKAH KETIGA  Berbekalakan pengetahuan yang

FASA TINDAKAN telah dipelajari, murid akan

(17 MINIT) menjawab dua soalan kuiz


mengikut masa yang telah
ditetapkan.
 Setelah murid selesai menjawab
soalan kuiz, murid akan kembali
semula ke google meet dan akan
berbincang mengenai soalan
kuiz yang telah dijawab.
 Guru akan menganalisis dan
berbincang soalan berdasarkan
jawapan yang betul.
-Kaedah
soal jawab
Merumus isi pembelajaran.  Guru memberikan arahan
kepada murid untuk membuat
Latihan pengukuhan.
regangan supaya murid kembali
aktif.
 Guru meminta beberapa orang
murid mengulang semula isi
pembelajaran

PENUTUP - Nyatakan maksud rukun

(5 MINIT) solat
- Senaraikan rukun solat
mengikut terutan yang
betul.
 Guru merumus isi pembelajaran
yang dipelajari dan menasihati
murid agar mengamalkan dan
menunaikan solat dengan betul
mengikut rukun-rukun solat yang
telah dipelajari.
 Guru memberikan latihan
pengukuhan untuk murid siapkan
diluar waktu pembelajaran.
