Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – Biasa

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam


Kelas : Tingkatan 1 Gemilang
Masa : 9.40pagi – 10.20pagi
Bilangan murid : 30 orang (20 Perempuan, 10 Lelaki)
Aspek : Pengalaman ke surau/masjid
Item : 1.1 Bersuci asas kebersihan – Konsep Bersuci
Kemahiran :1)Menyebut maksud bersuci
2)
:
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid boleh
1. Menyenaraikan 5 daripada 7 jenis-jenis air mutlak
2. Membezakan di antara jenis –jenis air mutlak,
Pengetahuan Sedia ada :1. Murid pernah Belajar di Kelas KAFA
2. Murid berwuduk menggunakan air mutlak
Strategi :
Nilai Murni : Berjimat cermat , bersyukur nikmat Allah
Alat Bantu Mengajar : Gelas, ,air milo, air kelapa dan air paip, gambar

Langkah Isi pelajaran Aktiviti Catatan

3 jenis air yang berbeza: 1.Guru menunjukkan 3 gelas air 1.Murid


yang berbeza memerhati air
Set Induksi -air milo -air milo yang ditunjuk
( 5 minit) -air paip
-air kelapa 2.Murid memberi
respon pada
2. Guru bersoaljawab dengan soalan guru
murid tentang air yang suci lagi
menyucikan

3. Perbezaan Air yang milo dan


air kelapa dengan Air Mutlak.

Air Mutlak-
-air paip Air yang suci lagi menyucikan
Contoh: Air Paip

Air Mutaghayyir-
Air yang berubah kerana
sesuatu.

Contoh: Air Milo dan Air


Kelapa

Air ini suci untuk diminum


tetapi tidak boleh menyucikan.
-air kelapa
samada untuk berwuduk, mandi
dan membasuh pakaian / najis.

Langkah 1 (Tayangan Slaid powerpoint) 1.Murid


(5 minit) Gambar Jenis-jenis air mutlak memerhati video
1.Air Paip 1.Guru yang ditunjuk
2.Air embun menayangkan persembahan kan
3.Air salji powerpoint air mutlak 2. semua murid
4. Air Sungai diminta
5. Air Perigi 2.Guru bersoaljawab dan menyenaraikan
6. Air Laut mengaitkan dengan tajuk jenis-jenis air
7. Air Mata Air mutlak seperti
(Rujuk Lampiran) yang ditayangkan
di dalam video
tersebut.

Langkah 2 Menyebut nama-nama air 1.Guru meminta murid 1.Murid melihat


(12 minit) mutlak menyebut jenis-jenis air mutlak tayangan gambar
yang ditunjukkan
2. Guru menunujukkan gambar oleh guru.
air mutlak 2. 2-3 murid
3. Latihan memadankan gambar diminta
dengan perkataan melabelkan
gambar air
mutlak serta
namanya seperti
yang ditayangkan
di dalam slaid
sebelumnya.
3.Aktiviti
memadankan
gambar dengan
perkataan jenis-
jenis air mutlak

Langkah 3 1.Guru memberikan latihan 1.Murid-murid


(5 minit) Latihan lembaran kerja lembaraan kerja kepada murid diminta menulis
jawapan yang
betul mengenai
jenis-jenis air
mutlak.

Penutup 1.Guru menayangkan nasyid Air 1.Murid


(3 minit) Video Nasyid Air mutlak Mutlak bernasyid
https://www.youtube.com/watch beramai-ramai
?v=G-IIZKukTzo 2. Murid mendengar sambil
mengikut perlahan nayid jenis-
jenis air mutlak.

Gambar –gambar air mutlak
