Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SUBJEK: PENDIDIKAN SYARIAH ISLAMIAH

TINGKATAN KELAS

TARIKH MASA

TEMPAT KEHADIRAN

BIDANG/ TEMA AL-FIQH : MUAMALAT DALAM ISLAM

STANDARD Menghayati konsep muamalat dalam Islam serta kewajipan untuk mematuhi tuntutannya serta menjauhi
KANDUNGAN perkara yang dilarang oleh syarak

4.4.1 Menyatakan konsep muamalat dalam Islam


4.4.2 Menjelaskan prinsip dan etika muamalat dalam Islam
STANDARD 4.4.3 Menghuraikan perkara-perkara yang dilarang dan menyalahi prinsip muamalat dalam Islam beserta
PEMBELAJARAN contoh
4.4.4 Menilai kepentingan muamalat Islam dalam kehidupan
4.4.5 mencadangkan usaha-usaha untuk melahirkan usahawan Islam yang berjaya.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

OBJEKTIF 1. Menyatakan konsep muamalat dalam Islam


PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan prinsip dan etika dalam muamalat Islam
3. Menghuraikan perkara-perkara yang dilarang dalam muamalat Islam
4. Menghuraikan kepentingan muamalat dalam kehidupan

AKTIVITI PENGAJARAN &


LANGKAH-LANGKAH PENTAKSIRAN FORMATIF PEMBEZAAN
PEMBELAJARAN

1. Sumbangsaran tentang konsep


PENGLIBATAN muamalat dalam Islam Soalan jawab lisan:
2. Guru menayangkan helaian 1. Apakah maksud muamalat
(Set Induksi) maklumat berkaitan muamalat dalam Islam -
Islam 2.Apakah konsep muamalat
5 Minit 3. Penerangan tentang maksud dalam Islam
muamalat dalam Islam
1. Guru membahagikan pelajar kepada 3 Menggunakan kaedah
kumpulan kecil. peta I-think, pelajar akan
2. Guru memberikan kpd setiap melakar peta di dalam
kumpulan kertas lembaran kerja kumpulan masing-masing
PENEROKAAN
untuk diisi iaitu tentang:
i. Konsep muamalat
(10 Minit)
dalam Islam
ii. Prinsip dan etika dalam
muamalat
iii. Kepentingan muamalat
1. Pelajar berbincang dalam
PENERANGAN kumpulan dengan merujuk
kepada buku teks.
-
Pembentangan 2. Pelajar membentangkan peta i-
think dihadapan kelas.
(25 Minit)
1. Guru meminta pelajar berdiri dan
PENGEMBANGAN bertanyakan soalan kepada
kumpulan pembentang
(10 Minit)
Soalan Kuiz
Contoh soalan:
1. Apakah maksud
muamalat dalam Islam
2. Nyatakan prinsip dan
PENILAIAN
1. Guru memaparkan soalan kuiz. etika dalam muamalat
2. Pelajar menjawab kuiz yang 3. Nyatakan perkara yang
Quick Quiz
dipaparkan secara individu. dilarang di dalam
muamalat
(7 Minit)
4. Berikan kepentingan
muamalat
5. (Boleh juga dilaksanakan
menggunakan aplikasi
kahoot)
1. Guru membuat rumusan keseluruhan
PENUTUPAN/ berdasarkan tajuk dan aktiviti pada hari
RUMUSAN ini.
- -
2. Guru menggalakkan pelajar
(3 Minit) memperbayakkan membaca mengenai
isu-isu muamalat dalam Islam
ELEMEN MERENTAS
Bahasa, Nilai murni, Kreativiti & Inovasi, Teknologi maklumat : penggunaan komputer dan LCD
KURIKULUM (EMK)
NILAI/ SIKAP Kerjasama, Kejujuran, Rasional, Kerajinan, Keberanian, dan Hormat menghormati
STRATEGI Kontekstual, Inkuiri, KBAT, Penyelesaian masalah
1. Peta i-think
2. Pembentangan
PEMBELAJARAN ABAD
3. Quick Quiz (Kuiz yang digunakan untuk menilai kefahaman murid tentang pengetahuan sedia ada
KE-21
atau apa yang telah mereka pelajari)
4. Penggunaan aplikasi kahoot
BAHAN BANTU
BELAJAR/SUMBER/ Buku: Buku Teks
RUJUKAN Lembaran Kerja (Buku Latihan, Modul)

REFLEKSI

CATATAN
