Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SUBJEK: PENDIDIKAN SYARIAH ISLAMIAH

TINGKATAN Empat KELAS 402


16/09/2020 7.30am-8.20am
TARIKH MASA
24/09/2020 10.25am-11.15am
TEMPAT Kelas 402 KEHADIRAN 22/22

BIDANG/ TEMA HADITH HUKUM : WASIAT

STANDARD Mengamalkan tuntutan membuat wasiat berdasarkan kaedah instinbat hukum daripada hadith
KANDUNGAN riwayat Imam al-Bukhari.

2.3.1 Menyatakan tuntutan hukum daripada hadith.


2.3.2 Menyatakan pengertian wasiat dari segi bahasa dan istilah.
2.3.3 Menerangkan perbezaan wasiat, pusaka dan hibah.
STANDARD 2.3.4 menjelaskan istinbat hukum wasiat berdasarkan lafaz “‫”أفاتصدق‬
PEMBELAJARAN 2.3.5 menghuraikan kadar wasiat berdasarkan lafaz “‫”الثلث كبير‬
2.3.6 Menilai kepentingan melaksanakan wasiat dalam pengurusan harta pusaka.
2.3.7 Mencadangkan jenis-jenis pemberian harta selain daripada wasiat untuk pembangunan
umat islam.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

1. Menyatakan tuntutan membuat wasiat berdasarkan kaedah istinbat daripada hadith.


OBJEKTIF 2. Menyebut pengertian wasiat dari segi bahasa dan istilah.
PEMBELAJARAN 3. Membezakan antara wasiat, pusaka dan hibah.
4. Menjelaskan kaedah istinbat hukum dalam tuntutan membuat wasiat.
5. Menerangkan kepentingan melaksanakan wasiat dalam pengurusan harta pusaka.
6. Menerangkan jenis-jenis pemberian harta selain wasiat untuk kegunaan
pembangunan umat Islam.

AKTIVITI PENGAJARAN &


LANGKAH-LANGKAH PENTAKSIRAN FORMATIF PEMBEZAAN
PEMBELAJARAN

1. Sumbangsaran tentang maksud


PENGLIBATAN wasiat dalam Islam.
2. Guru menayangkan video Soal jawab lisan:
(Set Induksi) pendek berkaitan wasiat. 1. Apakah maksud wasiat -
3. Penerangan tentang maksud 2.Apakah hukum berwasiat
5 Minit wasiat dari segi bahasa dan
istilah
PENEROKAAN 1. Guru membahagikan pelajar kepada 3 Menggunakan kaedah
kumpulan kecil. mentoring.
(10 Minit) 2. Guru memberikan kpd setiap Pelajar yang
kumpulan kertas lembaran kerja cemerlang akan
untuk diisi iaitu tentang: diletakkan dalam setiap
i. Kaedah Istinbat Hukum wasiat dan kumpulan supaya
Kadar wasiat berdasarkan Istinbat dapat membantu
Hukur dari hadith. pelajar lemah.
ii. Kepentingan wasiat dalam
pengurusan harta pusaka dan jenis-
jenis pemberian harta selain wasiat
untuk pembangunan umat islam.
1. Pelajar berbincang dalam
PENERANGAN kumpulan dengan merujuk kepada
buku teks. -
Cafe 2. Pelajar menulis jawapan di kertas
(20 Minit) lembaran kerja diberi.
1.Guru meminta setiap kumpulan
menampalkan hasil perbincangan yang
dicatatkan pada ruangan dinding kelas.
2.Guru mengarahkan pelajar bergerak dari
PENGEMBANGAN
satuhentian ke satu hentian secara
Bus Station
berkumpulan dan berbincang tentang topik
(15 Minit)
di setiap hentian berkenaan.
3.Setiap kumpulanhendaklah merekodkan
komen dan maklumat yang diperolehi.
Soalan Kuiz :
1. Apakah maksud wasiat dari
PENILAIAN 1. Guru memaparkan soalan kuiz. segi istilah.
2. Pelajar menjawab kuiz yang 2. Terangkan kaedah istinbat
Quick Quiz dipaparkan secara individu. hukum wasiat berdasarkan
3. Guru memaparkan jawapan dan hadith.
(7 Minit) markah pelajar. 3. Sebutkan tiga contoh
pemberian harta selain
wasiat.
1. Guru membuat rumusan keseluruhan
berdasarkan tajuk dan aktiviti pada hari
PENUTUPAN/
ini.
RUMUSAN - -
2. Guru meminta seorang pelajaruntuk
(3 Minit)
merumuskan kepentingan wasiat
dalam pengurusan harta pusaka.
ELEMEN MERENTAS
Bahasa, Nilai murni, Kreativiti & Inovasi, Teknologi maklumat : penggunaan komputer dan LCD
KURIKULUM (EMK)
NILAI/ SIKAP Kerjasama, Kejujuran, Rasional, Kerajinan, Keberanian, dan Hormat menghormati
STRATEGI Kontekstual, Inkuiri, KBAT, Penyelesaian masalah
1. Cafe (Seperti di kafe pelajar duduk secara berkumpulan di sebuah meja dan berbincang mengenai
soalan/topik yang diletakkan di atas meja)
2. Bus Station
a) Soalan / topik ditampal didinding di beberapa tempat di dalam kelas / dewan
PEMBELAJARAN ABAD b) Murid bergerak dari satu hentian ke satu hentian secara berkumpulan dan berbincang
KE-21 tentang soalan / topik yang berkenaan
c) Murid berkongsi pendapat dan merekodkan komen dan maklumat yang diperolehi
3. Quick Quiz (Kuiz yang digunakan untuk menilai kefahaman murid tentang pengetahuan sedia ada
atau apa yang telah mereka pelajari)
4. Penggunaan aplikasi kahoot
BAHAN BANTU
BELAJAR/SUMBER/ Buku: Buku Teks
RUJUKAN Lembaran Kerja (Buku Latihan, Modul)

Pelajar memberi respon yang baik semasa sesi pdp di dalam kelas. Keterlibatan pelajar juga
REFLEKSI memuaskan.

CATATAN
Tajuk diselesaikan dalam dua sesi pertemuan.
