Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2

Tajuk : Mencegah Kemungkaran Tanggungjawab Bersama


Rujukan : HSP / Buku Teks.
Kelas
Tarikh
Masa
Perkara Huraian
Di akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar :
Objektif 1.Menyatakan pengertian hadith secara menyeluruh
2.Menyatakan yanggungjawab setiap mukmin dalam mencegah kemungkaran.
3.menjelaskan cara mencegah kemungkaran dengan tangan,lisan dan hati.
4.Menjelaskan kesan tidak mengikut prinsip yang betul dalam berdakwah.
5.Menyenaraikan hikmah tanggungjawab setiap muslim mencegah kemungkaran
6.Menyenaraikan pengajaran hadith.
1.Teks hadith dan pengertiannya.
Isi pelajaran 2.Tanggungjawab mencegah kemungkaran
3.Cara-cara mencegah kemungkaran.
4.Kesan tidak mengikut prinsip dakwah yang betul.
5.Hikmah tanggungjawab setiap muslim mencegah kemungkaran.
1.Guru membaca dan menerangkanmaksud hadith.
Kaedah 2.Perbincangan dalam kumpulan
3.Soal jawab
4.Sumbangsaran.
Pelajar dapat :
Hasil P&P 1.Membaca teks hadith dan menyatakan pengertian secara ijmali.
2.Menyatakan maksud kemungkaran
Aras 1 3.Menjelaskan maksud :
-mengubah dengan tangan
-mengubah dengan lidah
- mengubah dengan hati.
4.Menyatakan tanggungjawab setiap mukmin dalam mencegah kemungkaran.
5.Sentiasa mengajak rakan-rakan membantu guru.
1.Menjelaskan cara-cara mencegah kemungkaran berasakan prinsip :
Aras 2 -kebijaksanaan
- nasihat yang baik.
- perdebatan yang harmoni.
2. menghuraikan tanggungjawab individu untuk mencegah kemungkaran
3.Menjelaskan hikmah tanggungjawab setiap individu dituntut mencegah
kemungkaran.
4.Menyatakan peranan hati dalam menangani kemungkaran.
5.Sentiasa melakukan kebaikan dan berani mencegah kemungkaran.
1.Menjelaskan prinsip mencegah kemungkaran dengan tangan / lisan / hati.
Aras 3 2.Menjelaskan kesan yang akan timbul sekiranya tidak menggunakan prinsip yang
telah dianjurkan di dalam hadith tersebut.
3.Menghuraikan peranan hati yang dikira sebagai
dalam mencegah kemungkaran.
4.Menjelaskan hikmah tanggungjawab setiap individu dituntut mencegah
kemungkaran.
5.Menjelaskan pengajaran-pengajaran hadith
6.Berusaha mempertingkatkan keimanan dan sentiasa menjauhkan diri dari
amalan-amalan keji.
Membuat latihan dalam bentuk menulis sepucuk surat kepada seorang rakan untuk
Pengayaan menasihatinya supaya menjaga kebersihan.

Perkemb
angan
PNP
Set Induksi Guru bertanya kepada pelajar, apa yang perlu dilakukan sekiranya kawan didapati
merokok
1.Pelajar membaca teks hadith dan menyatakan pengertian secara ijmali.
Langkah 1 2.Guru menyatakan maksud kemungkaran
3.Guru menjelaskan maksud :
-mengubah dengan tangan
-mengubah dengan lidah
- mengubah dengan hati.
4.Pelajar menyatakan tanggungjawab setiap mukmin dalam mencegah
kemungkaran.
5.Guru menyarankan agar pelajar sentiasa mengajak rakan-rakan membantu guru.
1.Guru menjelaskan cara-cara mencegah kemungkaran berasakan prinsip :
Langkah 2 -kebijaksanaan
- nasihat yang baik.
- perdebatan yang harmoni.
2. Pelajar menghuraikan tanggungjawab individu untuk mencegah kemungkaran
3.Pelajar menjelaskan hikmah tanggungjawab setiap individu dituntut mencegah
kemungkaran dalam perbincangan kumpulan.
4.Pelajar menyatakan peranan hati dalam menangani kemungkaran.
1.Guru menjelaskan prinsip mencegah kemungkaran dengan tangan / lisan / hati.
Langkah 3 2.Guru menjelaskan kesan yang akan timbul sekiranya tidak menggunakan prinsip
yang telah dianjurkan di dalam hadith tersebut.
3.Pelajar berbincang tentang peranan hati yang dikira sebagai cara dalam
mencegah kemungkaran.
4.Pelajar berbincang tentang hikmah tanggungjawab setiap individu dituntut
mencegah kemungkaran.
5.Guru menjelaskan pengajaran-pengajaran hadith
Tindakan
Intervention

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2
Tajuk : Sedekah Pemangkin Kesejahteraan.
Rujukan : HSP / Buku Teks.
Kelas
Tarikh
Masa
Perkara Huraian
Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :
1.Menyatakan pengertian hadith secara ringkas dan menyeluruh.
2.Menjelaskan konsep sedekah dan hubungannya seperti dalam hadith.
3.Menjelaskan adab-adab sedekah.
4.Menerangkan kesan dalam kehidupan seharian terhadap pemberi dan penerima
sedekah.
5.Menghuraikan implikasi amalan sedekah terhadap individu, keluarga, masyarakat
dan negara.
6.Pengajaran hadith.
Isi pelajaran 1.Pengertian hadith. 2.Konsep sedekah.
3.Adab bersedekah. 4.Kesan sedekah.
5.Implikasi amalan sedekah. 6.Pengajaran Hadith.
Kaedah 1.Guru memberi penerangan.
2.Pelajar membuat perbincangan bersama guru.
3.Sumbangsaran.
Hasil P&P Pelajar dapat :
1.Menyatakan pengertian hadith secara ijmali.
Aras 1 2.Menyatakan pengertian sedekah dan hubungannya seperti dalam hadith.
3.Menyatakan semua amalan kebajikan adalah sedekah dan mendapat pahala.
4.Mengamalkan sedekah dengan penuh kejujuran dan keinsafan.
Aras 2 1.Menjelaskan syarat-syarat setiap amalan menjadi kebajikan sedekah.
2.Menjelaskan contoh-contoh bagi setiap maalan yang dianggap sedekah.
3.Menerangkan adab-adab amalan sedekah.
4.Sentiasa bertoleransi dengan rakan sebaya atau orang lain.
Aras 3 1.Menerangkan kesan dalam kehidupan seharian daripada pemberi dan penerima
sedekah.
2.Menerangknai mplikasi amalan sedekah.
3.Menghuraikan pengajaran hadith.
Pengayaan Pelajar membuat nota dalam bentuk peta minda berkenaan dengan tajuk.
Perkemb
angan
PNP
Set Induksi Guru memberi duit RM2 kepada 5 orang pelajar yang miskin
1.Guru menyatakan pengertian hadith secara ijmali.
Langkah 1 2.Pelajar menyatakan pengertian sedekah dan hubungannya seperti dalam hadith.
3.Guru menyatakan semua amalan kebajikan adalah sedekah dan mendapat pahala.
4. Guru menyarankan pelajar mengamalkan sedekah dengan penuh kejujuran dan
keinsafan.
Langkah 2 1.Guru menjelaskan syarat-syarat setiap amalan menjadi kebajikan sedekah.
2.Pelajar menjelaskan contoh-contoh bagi setiap maalan yang dianggap sedekah.
3.Guru menerangkan adab-adab amalan sedekah.
Langkah 3 1.Guru menerangkan kesan dalam kehidupan seharian daripada pemberi dan
penerima sedekah.
2.Pelajar berbincang dalam kumpulan akan implikasi amalan sedekah.
3.Guru menghuraikan pengajaran hadith.
Tindakan
Intervention

Refleksi
