Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2

Mata pelajaran Pendidikan Islam ( Adab )


Kelas 2 Cemerlang
Tarikh / hari 23 Februari 2015 / Isnin
Masa 11.20 pagi – 12.20tgh hari ( 60 minit )
Bilangan murid 30 orang ( 14 lelaki , 16 perempuan )
Tajuk Selamat malam anak ku sayang
Pengetahuan sedia ada Murid sudah mengetahui adab sebelum tidur sebelum ini.
Standard kandungan 5.1 Memahami dan mengamalkan adab tidur
Standard pembelajaran 5.1.1 Menyatakan adab sebelum tidur
5.1.2 Menyatakan adab selepas bangun dari tidur
5.1.3 Menyatakan kebaikan beradab sebelum dan selepas tidur
5.1.4 Menyatakan akibat tidak melakukan adab sebelum dan selepas tidur
Objektif pembelajaran Murid dapat :
1. Menyatakan empat daripada enam adab sebelum dan selepas bangun tidur selepas
melihat slaid yang ditunjukkan oleh guru.
2. Menyenaraikan kebaikan beradab sebelum dan selepas tidur dengan betul selepas
tayangan power point.
3. Menjelaskan akibat tidak beradab sebelum dan selepas bangun tidur dengan betul selepas
guru memberi penerangan.

2
Kemahiran berfikir Membezakan adab sebelum dan selepas tidur dan menyatakan kebaikan beradab sebelum dan
selepas tidur.
Gabung jalin Muzik
Penyerapan Beriman kepada Allah
Penerapan nilai Khusyuk, taat, kerjasama, beradab, yakin
E.M.K 1. keusahawanan : murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja
2. kreativiti : membezakan kebaikan beradab dan tidak beradab sebelum dan selepas bangun
tidur.
3. teknologi maklumat dan komunikasi : power point.
Penilaian P&P 1.Murid dapat mengetahui adab sebelum dan selepas bangun tidur.
2.Murid dapat membezakan kebaikan beradab dan akibat tidak beradab sebelum dan selepas
bangun tidur.

Bahan bantu mengajar 1.Kad imbasan gambar


2. power point
3. Alat pembesar suara
4. Objek pembelajaran

3
Langkah Isi kandungan Aktiviti Catatan
Muqadimah Bacaan doa : 1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan Penerapan nilai :
(3 minit ) doa. Khusyuk
2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama- Tawakal
sama. Adab berdoa
3. Semua murid melafazkan kalimah syahadah bersama-
Kalimah syahadah : sama

‫أًشهد أن ال إله إال اهلل وأشهد أن‬

‫حممدا رسول اهلل‬

Set induksi Gambar orang sedang tidur 1. Murid ditunjukkan gambar orang yang sedang tidur. E.M.K :
( 5 minit ) 2. Murid bersoal jawab dengan guru Teknologi
3. Jawapan murid dikaitkan dengan isi pelajaran. maklumat dan
komunikasi

Kaedah :
Penerangan dan
soal jawab

4
Bahan bantu
mengajar :
Power point
Apa yang
kamu lakukan
sebelum tidur?
Penerapan nilai :
soalan : Berakhlak baik
1. Bagaimana kamu tidur?
2. Pukul berapa kamu
tidur?
3. Apa kamu buat sebelum
tidur?
4. Bacaan doa tidur
sebelum tidur.

Langkah 1 Tayangan objek pembelajaran 1. Murid bersoal jawab dengan guru selepas guru memberi Kaedah :
( 10 minit ) adab sebelum tidur penerangan tentang adab sebelum tidur. Penerangan dan
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai abad nyanyian
sebelum tidur.

5
3. Murid membaca adab sebelum tidur secara kumpulan Bahan :
dan individu. Video dan objek
4. Murid ditunjukkan video nyanyi lagu doa sebelum tidur. pembelajaran
5. Murid bernyanyi lagu secara kumpulan. yang dilayari di
laman web

Penerapan nilai :
Pakaian yang sesuai Bersungguh-
Menggosok gigi sungguh .
Berwuduk
Bersalaman dengan ibu
bapa
Berdoa

Nyanyian doa

6
Langkah 2 Tayangan objek pembelajaran 1.Murid mendengar penerangan guru mengenai adab selepas Kaedah :
(12 minit ) adab selepas bangun tidur bangun tidur. Penerangan, soal
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai adab sebelum jawab dan
tidur. nyanyian
3. Murid menyebut adab selepas bangun tidur yang
ditayangkan di hadapan kelas secara individu dan kelas. Bahan :
4. Murid ditayangkan video nyanyian lagu doa sebelum tidur. Video dan objek
5. Murid bernyanyi lagu doa adab sebelum tidur secara kelas. pembelajaran
yang dilayari di
Bangun awal pagi laman web……
Membaca doa
Mengemas tempat tidur Penerapan nilai :
Menggosok gigi Bersungguh-
Mandi sungguh dan
Berwuduk dan solat bersemangat
Nyanyian lagu doa

7
Langkah 3 Kebaikan beradab dan akibat 1. Murid ditunjukkan kebaikan dan akibat tidak beradab E.M.K :
(10 minit ) tidak beradab dengan adab dengan adab tidur oleh guru. Teknologi
tidur. tayangan objek 2. Murid diberi penerangan mengenai kebaikan dan akibat maklumat dan
pembelajaran tidak beradab dengan adab tidur oleh guru. komunikasi.
Kebaikan beradab. 3. Murid bersoal jawab dengan guru untuk membezakan sama
ada ia kebaikan atau akibat tidak beradab ketika tidur. Kaedah :
Penerangan, soal
jawab.

BBM :
Akibat tidak beradab Objek
pembelajaran
yang dilayari di
laman web…..

Langkah 4 Permainan menjawab soalan. 1. Murid menjawab soalan yang telah disediakan oleh guru di
( 10 minit ) Aktiviti 1 objek pembelajaran
2. Murid menjawab soalan di hadapan secara individu di objek
pembelajaran

8
Aktiviti 2

Penutup Penutup kognitif : 1. Soal jawab antara guru dengan murid.


(10minit ) 2. Murid diminta mengingat kembali isi pelajaran.
3. Murid diminta merumuskan isi pelajaran yang telah
dipelajari.

Penutup sosial : 1. Murid di ingatkan sentiasa beradab dan mengamalkan


dengan adab tidur yang dipelajari
2. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid

9
Refleksi

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10
