Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN

Kelas : 4 Anggerik

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tarikh : 27 Ogos 2018

Masa : 11.15 pagi -12.15 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 7 orang

Kumpulan 1 (Baik) Kumpulan 2 (Sederhana)


1 Faris Danish bin Fauzi 1 Muhammad Iqmal Haikal bin Halim
2 Mohd Amar Hafiz bin Mohd Amran 2 Mohamad Rizwan bin Isa
3 Muhammad Uzair Imran bin Nalzaman 3 Nor Maisarah binti Sudin
4 Nor Aisah binti Mohamed

Tajuk : Kekeluargaan

Kemahiran : Membaca dan bertutur

Standard Kandungan : 3.3 Membaca secara mekanis

Standard Pembelajaran : 3.3.2 Membaca kuat frasa yang mengandungi


perkataan yang telah dipelajari

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

Kumupulan 1:

1) Membaca kuat frasa ayat berdasarkan kad ayat dengan sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul.
2) Mengisi tempat kosong sekurang-kurangnya 6 daripada 8 soalan dengan betul pada
lembaran kerja.
3) Berkomunikasi dan membina sekurang-kurangnya satu ayat mudah berdasarkan
gambar yang dilukis.
Kumpulan 2:

1) Membaca kuat frasa ayat berdasarkan kad ayat dengan sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul.
2) Mengisi tempat kosong sekurang-kurangnya 4 daripada 8 soalan dengan betul pada
lembaran kerja.
3) Berkomunikasi dan membina sekurang-kurangnya satu ayat mudah berdasarkan
gambar yang dilukis.

Pengetahuan sedia ada : Murid boleh mengeja dan membaca perkataan

Tunjang utama : Kerohanian, sikap dan nilai

Tunjang disepadukan : Literasi sains dan teknologi

Elemen merentas kurikulum : Kreativiti dan Inovasi

Penerapan nilai : lRajin, mendengar arahan, keyakinan diri dan


xxlberani mencuba, memberi perhatian

Unsur terapi : Pertuturan, pendengaran, seni

BBM : Video, sampul ajaib, kad ayat dan tali nelon (card
xxxtag), llembaran kerja, kertas A4
LANGKAH AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi Sampul Ajaib 1) Murid secara rawak dipilih ke Teknik :


(5 minit) hadapan kelas oleh guru. -
2) Murid diminta untuk memilih satu
sampul surat. Terapi :
3) Murid diminta untuk melakukan Permainan
kehendak yang diminta dalam
sampul surat. KBKK:
Contoh: Menjana kreativiti
 Lompat tiga kali
 Menari Nilai :
 Berjalan dari depan kelas Memberi perhatian,
ke belakang kelas dengan yakin diri
gaya model
BBM :
Sampul surat

Langkah 1 Flip paper card tag 1) Murid dipecahkan kepada 2 Teknik :


(20 minit) kumpulan. Membaca
2) Murid diberikan satu card tag yang
digantungkan dengan tiga keping Terapi :
kad ayat yang mengandungi frasa Pertuturan
nama, frasa kerja dan frasa
adjektif. KBKK:
3) Guru memilih seorang murid Menghubungkait
secara rawak dan meminta murid
untuk membaca kad ayat yang Nilai :
pertama. Memberi perhatian,
4) Murid kemudiannya akan memilih berani mencuba,
rakan yang lain dan meminta rakan yakin diri, rajin
untuk membaca kad ayat miliknya.
5) Langkah diulang sehinggalah BBM :
semua murid habis membaca Kad ayat, tali nelon
ketiga -tiga kad ayat pada card tag (card tag)
masing-masing.
6) Kad imbasan yang diberikan
kepada murid kumpulan 1 dan
kumpulan 2 adalah berlainan dan
mengikut tahap murid.

Langkah 2 1) Murid diminta menyiapkan Teknik:


Lembaran kerja
(15 minit) lembaran kerja yang diberikan. -
(rujuk lampiran 1) 2) Murid diberi masa selama 15 minit
untuk menyiapkan lembaran kerja Terapi:
tersebut. Penulisan

*soalan bagi murid (kumpulan 1 dan KBKK:


kumpulan 2) adalah berbeza mengikut Menjana idea
tahap murid*
Nilai:
Bekerjasama,
yakin diri, berani
mencuba

BBM:
Lembaran kerja

“Kegemaran Saya”
Langkah 3 1) Setiap murid diberikan sekeping Teknik:
(15 minit) kertas A4. Membina ayat
2) Murid diminta untuk melukis apa mudah
sahaja benda/ haiwan/ makanan
yang murid sukai. Terapi:
3) Murid diminta untuk kehadapan Pertutura
kelas secara bergilir-gilir dan Seni
bercerita kenapa tentang apa yang
dilukis oleh murid. KBKK:
Menjana idea

Nilai:
Bekerjasama,
yakin diri, berani
mencuba

BBM:
Kertas A4
Teknik :
Penutup Nyanyian 1) Murid diminta untuk melihat video Nyanyian
(5 minit) nynyian lagu “lompat si katak-katak
lompat” yang diyangkan oleh guru. Terapi :
2) Murid dikehendaki untuk menyanyi Pendengaran
bersama-sama dengan guru Pertuturan
mengikut video nyanyian yang
dipasangkan. KBKK:
-

Nilai :
Memberi perhatian,
yakin diri

BBM :Video
nyanyian
