Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

TAHUN 3ANGGERIK/3BALSAM SK SEMENGGOK

1
Mata pelajaran Pendidikan Moral

Tahun 3 Anggerik / 3 Balsam

Bilangan Murid 36 orang murid

Tarikh/Hari 18 Ogos 2022/Khamis

Masa 7.30 pagi – 8.30 pagi

Tema/Tajuk/Fokus Saya dan Sekolah

Pengetahuan sedia Murid tahu siapa warga sekolah

ada

Standard Unit 6 Hormati Semua Amalan Kami

Kandungan

Murid boleh:

6.1 Menyenaraikan warga sekolah dan pelawat


Standard
6.2 Menjelaskan cara menghormati warga sekolah dan pelawat
Pembelajaran
6.5 Mengamalkan perlakuan sikap hormat terhadap warga sekolah

dan pelawat.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

Penaakulan :Menyenaraikan warga sekolah dan pelawat

Objektif dengan betul.

Pembelajaran Menjelaskan cara menghormati warga sekolah dan

pelawat dengan betul.

Perlakuan :Menunjukkan perlakuan sikap hormat terhadap

warga sekolah dan pelawat dengan betul

Pendekatan Kontekstual

Pembelajaran Abad Berpusatkan Murid

ke - 21 Pembelajaran Aktif

Pendekatan Pendekatan Penjelasan Nilai

Pendidikan Moral 2

Kemahiran Mengenal pasti


3
Langkah Kandungan/ Isi Aktiviti Pengajaran dan
Catatan
/Masa Pelajaran Pembelajaran
Set Induksi Sampul Misteri 1. Murid-murid diminta untuk Pendekatan
(5 minit) menutup mata. Pembelajaran:
1. Pantun 2. Guru memberikan lima Penjelasan Nilai
2. Teka Teki sampul misteri secara rawak
kepada murid-murid. Kemahiran
3. Murid-murid diminta untuk Insaniah:
membuka mata. Kemahiran
4. Murid yang mendapat Berkomunikasi
sampul misteri diminta untuk
membaca pantun dan Kemahiran
membacakan teka teki Berfikir:
kepada murid lain. Menghubung kait
5. Murid diminta untuk meneka
warag sekolah yang BBM:
berkaitan dengan pantun Sampul surat
dan teka teki tersebut.
EMK:
Bahasa

Langkah 1 Permainan Mencari 1. Murid-murid diberikan Pendekatan


(10 minit) Perkataan lembaran kerja Permainan Pendidikan Moral:
Tersembunyi Wordsearch. Penjelasan Nilai
(Wordsearch) 2. Murid-murid diminta untuk
1. Warga Sekolah mencari perkataan nama- Strategi:
dan Pelawat nama bagi warga sekolah Berpusatkan bahan,
a) Guru dan pelawat secara berpusatkan murid
b) Pekerja am berpasangan.
c) Pekerja kantin 3. Guru dan murid berbincang Kemahiran
d) Pengawal tentang hasil kerja murid. Berfikir:

4
e) Jururawat Mengingat -
f) Ibu bapa menyenaraikan
g) Kerani warga sekolah
h) Murid
BBM:
Lembaran
Wordsearch

EMK:
Nilai murni
Kemahiran berfikir
Langkah 2 Lembaran Kerja 1. Murid-murid meneliti situasi- Kemahiran utama:
(15 minit) Perbuatan Hormat- situasi pada peta Mari Kemahiran berfikir -
Tidak Hormat Kepada Bersikap Hormat. menjana idea
Warga Sekolah 2. Murid-murid diminta untuk Menilai
menulis cara menghormati
warga sekolah mengikut Strategi:
situasi yang sesuai. Berpusatkan murid
3. Murid-murid mewarnakan
peta Mari Bersikap Hormat. Kemahiran
Insaniah:
Kemahiran
berkomunikasi

BBM:
Lembaran Kerja

EMK:
Bahasa
Langkah 3 Borang Kenal dan Murid-murid diminta untuk KBAT:
(25 minit) Hormat membuka buku teks pada muka Menganalisis

5
surat 47.
Murid-murid diminta untuk Kaedah:
menyalin semula Borang Kenal Latih tubi
dan Hormat tersebut pada buku
tulis. Strategi:
Murid-murid diminta untuk Berpusatkan murid
melengkapkan borang secara
berpasangan. Kemahiran
Murid-murid dipilih secara rawak Insaniah:
untuk membentangkan hasil
kerja di hadapan kelas. BBM:
Lembaran kertas
Wordsearch

EMK:
Bahasa
Penutup Penutup Kognitif Guru memilih murid secara Kaedah:
(5 minit) rawak untuk merumuskan Soal jawab
pembelajaran pada hari
tersebut.

Penutup Sosial Guru memberi pujian dan


motivasi kepada murid-murid
kerana berjaya menyertai aktiviti
pengajaran dan pembelajaran.
