Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

TAHUN 3ANGGERIK/3BALSAM SK SEMENGGOK

1
Mata pelajaran Pendidikan Moral
Tahun 3 Anggerik / 3 Balsam
Bilangan Murid 34 orang murid
Tarikh/Hari 14 September 2022/Rabu
Masa 7.30 pagi – 8.30 pagi
Tema/Tajuk/Fokus Saya dan Sekolah: Unit 7 Sekolah Kebanggaanku
Pengetahuan sedia Murid tahu siapa warga sekolah.
ada

Standard Kandungan 7.0 Sayangi Sekolah dan Warga Sekolah

Murid boleh:
Mengenal pasti cara menyayangi sekolah dan
7.1
Standard warga sekolah.
Pembelajaran Mengamalkan sikap menyayangi sekolah dan
7.3 warga sekolah.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

Penaakula Menyatakan cara menyayangi sekolah dan warga


n sekolah yang sesuai dengan situasi melalui

Objektif Pembelajaran lembaran kerja.


Perlakuan Mengamalkan sikap menyayangi sekolah dan
warga sekolah dengan betul menerusi Borang
Checklist Sayang Sekolah.

Pendekatan Pendekatan Penjelasan Nilai


Pendidikan Moral
1. Bahasa
2. Nilai Murni - Kasih Sayang
Pengisian Kurikulum 3. Kemahiran Berfikir - KBAT: Memahami, Menganalisis,
(EMK) Menilai, Mengaplikasi
4. Teknik: Latih Tubi
5. Strategi: Berpusatkan Murid, Berpusatkan Bahan
Pentaksiran dan Lembaran Kerja
Penilaian
Sumber/Bahan Bantu Lembaran kerja, Buku Teks, Borang Checklist Sayang Sekolah,
2
Mengajar Gambar Bahasa Isyarat
3
Langkah Kandungan/ Isi Aktiviti Pengajaran dan
Catatan
/Masa Pelajaran Pembelajaran
Set Induksi Gambar Bahasa 1. Murid melihat tiga gambar Nilai:
(5 minit) Isyarat “Saya Sayang bahasa isyarat yang Kasih Sayang
Sekolah” ditunjukkan oleh guru.
2. Murid meneka gambar- BBM:
gambar yang ditunjukkan. Pen Marker, Papan
3. Murid-murid diminta untuk Putih
mengikut guru membuat
bahasa isyarat “Saya Pendekatan:
Sayang Sekolah”. Pendekatan
4. Guru mengaitkan bahasa Penjelasan Nilai
isyarat kepada tajuk yang
dipelajari iaitu Sayangi Strategi:
Warga Sekolah. Berpusatkan Murid
Berpusatkan Bahan

Teknik:
Teka Teki

Kemahiran
Berfikir::
Menghubung kait

EMK:
KP: Visual-ruang
Langkah 1 Cara Menyayangi 1. Guru menerangkan kepada Nilai:
(15 minit) Sekolah murid-murid tentang nilai Kasih Sayang
1. Saya bersemangat sayangi sekolah.
mewakili sekolah. 2. Murid-murid diminta untuk BBM:
2. Saya membalut membuka buku teks pada Pen Marker, Papan

4
buku teks. halaman 52. Putih, Buku Teks
3. Saya suka 3. Murid-murid melihat dan
menyanyikan lagu membaca contoh cara Pendekatan:
sekolah. menyayangi sekolah. Pendekatan
Penjelasan Nilai

Strategi:
Berpusatkan Bahan
Berpusatkan Guru

KBAT::
Memahami

EMK:
KP: Visual-ruang,
Verbal-linguistik
Langkah 2 Lembaran Kerja 1. Murid-murid diberi lembaran Nilai:
(20 minit) kerja. Kasih Sayang
2. Murid-murid diminta untuk
menulis tindakan yang BBM:
menunjukkan perbuatan Lembaran Kerja
menyayangi sekolah dan
warga sekolah pada situasi Pendekatan:
yang diberikan. Pendekatan
Penjelasan Nilai

Strategi:
Berpusatkan Murid
Berpusatkan Bahan

Teknik:

5
Latih tubi

KBATr::
Menilai

EMK:
KP: Visual-ruang,
Kinestetik
Langkah 3 Borang Checklist 1. Murid-murid diberikan Nilai:
(15 minit) Sayang Sekolah borang Checklist Sayang Kasih Sayang
Sekolah.
2. Borang tersebut BBM:
mengandungi beberapa Borang Checklist
perlakuan menyayangi Sayang Sekolah
sekolah.
3. Murid akan menandakan Pendekatan:
‘Ya’ sekiranya Pendekatan
mengamalkan perbuatan Penjelasan Nilai
menyayangi sekolah dan
warga sekolah dan ‘Tidak’ Strategi:
kepada sebaliknya. Berpusatkan Murid
Berpusatkan Bahan

KBATr::
Menilai

EMK:
KP: Visual-ruang,
Kinestetik
Penutup Penutup Kognitif Murid dipilih secara rawak untuk Kemahiran
(5 minit) merumuskan pembelajaran Berfikir:

6
pada hari tersebut. Membuat
Kesimpulan
Guru memberi pujian dan
Penutup Sosial motivasi kepada murid-murid Teknik:
kerana berjaya menyertai aktiviti Peneguhan positif
pengajaran dan pembelajaran.
