Anda di halaman 1dari 3

Minggu : 3 Hari : ISNIN Tarikh : 4.4.

2022
Rancangan Mengajar

Mata Pelajaran Tema: Al-Quran Kelas: Masa : 8.00-9.00


Pendidikan Islam Topik: Indahnya bertajwid 1 SAPPHIRE
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
1.5 Taat, bekerjasama
Aspirasi Murid
Pengetahuan √ Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan √ Identiti nasional
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan: Diakhir pdp, murid dapat :


Mempelajari bahagian-bahagian 1- Menyatakan 5 bahagian makhraj huruf beserta contoh dengan betul.
makhraj huruf 2- Menghafaz pengertian makhraj huruf dengan betul dan lancar.

Konsep / Perbendahaan Kata Utama: Sumber:


Buku teks, nota, buku latihan, kad imbasan, buku rujukan

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi


Pemula
 aktiviti untuk menarik minat murid 1. Guru bertanyakan pengetahuan sedia ada murid.
(Aktiviti Pemula)
 memaklumkan kepada murid
2. Menggunakan jawapan daripada murid, guru
tentang objektif pembelajaran mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari.
 merangsang ingatan terhadap 3. Guru menerangkan LO/SC yang ingin dicapai pada
pembelajaran terdahulu hari ini.

Aktiviti Utama
Guru menerangkan secara ringkas tajuk pelajaran dan
 penerangan kandungan meminta beberapa orang murid untuk membacakannya.
pembelajaran
 contoh dan tunjuk cara
 peluang membuat latihan
Aktiviti 1: (Pembentangan)
 bimbingan dan maklum balas - Guru meminta pelajar untuk menyatakan 5 bahagian
berterusan makhraj huruf beserta contoh -Thinking Tool

 memenuhi pelbagai gaya Guru menyemak SC1 bersama murid.


pembelajaran
 cabaran bersesuaian untuk semua Aktiviti 2 : Peta i-think
murid
- Guru meminta murid memiilih seorang pasangan
 peluang untuk belajar secara
kolaboratif supaya dapat menghafaz pengertian makhraj huruf
bimbingan dan maklum balas secara bergilir-gilir.
berterusan (Pentaksiran untuk
Pembelajaran-AfL)

Guru menyemak SC 2 bersama murid.

Penutup Merujuk SC 1, SC 2. 15/25 orang


 Refleksi kajian dan penilaian Guru merumuskan pembelajaran dan memberikan tugasan murid dapat
pembelajaran
 Akan datang: kenal pasti langkah- kepada murid (lembaran kerja) menutup pdp dengan bacaan mencapai
langkah seterusnya surah al-asr. objektif
Aktiviti penutup
pembelajaran.
Tindakan susulan murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku latihan Kuiz, Kahoot

Minggu : 3 Hari : ISNIN Tarikh : 4.4.2022


Rancangan Mengajar

Mata Pelajaran Tema: Al-Quran Kelas: Masa : 12.30-1.30


Pendidikan Islam Topik: Indahnya bertajwid 1 EMERALD
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
1.5 Taat, bekerjasama
Aspirasi Murid
Pengetahuan √ Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan √ Identiti nasional
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan: Diakhir pdp, murid dapat :


Mempelajari bahagian-bahagian 1- Menyatakan 5 bahagian makhraj huruf beserta contoh dengan betul.
makhraj huruf 2- Menghafaz pengertian makhraj huruf dengan betul dan lancar.

Konsep / Perbendahaan Kata Utama: Sumber:


Makhraj, Hijaiyyah, Khoishum Buku teks, nota, buku latihan, kad imbasan, buku rujukan

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi


Pemula
 aktiviti untuk menarik minat murid 1. Guru bertanyakan pengetahuan sedia ada murid.
(Aktiviti Pemula)
 memaklumkan kepada murid 2. Menggunakan jawapan daripada murid, guru
tentang objektif pembelajaran mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari.
 merangsang ingatan terhadap 3. Guru menerangkan LO/SC yang ingin dicapai pada
pembelajaran terdahulu hari ini.

Aktiviti Utama
Guru menerangkan secara ringkas tajuk pelajaran dan
 penerangan kandungan meminta beberapa orang murid untuk membacakannya.
pembelajaran
 contoh dan tunjuk cara
 peluang membuat latihan
Aktiviti 1: (Pembentangan)
 bimbingan dan maklum balas - Guru meminta pelajar untuk menyatakan 5 bahagian
berterusan makhraj huruf beserta contoh -Thinking Tool

 memenuhi pelbagai gaya Guru menyemak SC1 bersama murid.


pembelajaran
 cabaran bersesuaian untuk semua Aktiviti 2 : Peta i-think
murid
- Guru meminta murid memiilih seorang pasangan
 peluang untuk belajar secara
kolaboratif supaya dapat menghafaz pengertian makhraj huruf
bimbingan dan maklum balas secara bergilir-gilir.
berterusan (Pentaksiran untuk
Pembelajaran-AfL)

Guru menyemak SC 2 bersama murid.

Penutup Merujuk SC 1, SC 2. 25/29 orang


 Refleksi kajian dan penilaian Guru merumuskan pembelajaran dan memberikan tugasan murid yang telah
pembelajaran
 Akan datang: kenal pasti langkah- kepada murid (lembaran kerja) menutup pdp dengan bacaan merespon tugasan
langkah seterusnya surah al-asr.
Aktiviti penutup
yang diberikan
oleh guru.
Tindakan susulan murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
