Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran SAINS

Tarikh /hari 15.11.2023/RABU

Tingkatan 1 BAKAWALI

Bilangan murid / pelajar 36

Masa 08.30 pagi hingga 10.00 pagi (90 minit)

Tema Penyenggaraan dan Kesinambungan Hidup

Tajuk 4.0 Pembiakan

Kemahiran fokus Mendengar, Bertutur, Membasa dan Menulis

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


4.7 Pembiakan Tumbuhan 4.7.1 Berkomunikasi mengenai struktur dan fungsi setiap
bahagian bunga.

4.7.2 Mewajarkan proses pendebungaan.

4.7.3 Memerihalkan proses persenyawaan dan menerangkan


pembentukan biji benih dan buah pada tumbuhan.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid / pelajar dapat:

BIL OBJEKTIF

1. Memahami struktur pembiakan seks tumbuhan dan fungsinya

2. Menyatakan cara tumbuhan membiak

3. Memberi contoh tumbuhan dan cara pembiakannya

Kriteria Kejayaan

BIL KRITERIA KEJAYAAN


1. Murid dapat menjelaskan struktur dan fungsi bahagian tumbuhan.

2. Murid dapat menerangkan dua jenis tumbuhan bagi proses pendebungaan kacuk dan pendebungaan sendiri.
.

3. Murid berjaya menyatakan semua proses persenyawaan dan pembentukan buah serta biji benih.

Pengisian Kurikulum / EMK/ Kepelbagaian kaedah dan teknik

Nilai Murni  Bekerjasama


 Keyakinan
Kemahiran Berfikir (KB)  Menjana idea
 Menghubungkait

Kemahiran Personal (KP)  Menghargai alam sekitar dan persekitaran


 Menyantuni benda hidup

Kemahiran Belajar Cara Belajar (BCB)  Kemahiran mengumpul maklumat


 Kemahiran menganalisis
 Kemahiran menulis

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)  Kelestarian alam sekitar, nilai murni


Bahan Bantu Mengajar

No Jenis Bilangan

1. Manila kad 6

2. Poster bergambar bersaiz A2 1

3. Buku teks 36

4. Kad bernombor 36

5. Power Point 1

6. Whiteboard mini 6

7. Sekeping kertas warna A4 6

8. Forceps 6

9. Pisau lipat 6

10. Pensel 6

11. Pita selofan 6

12. Jubin putih 6


Pengetahuan sedia ada murid / pelajar :

1. Murid telah mempelajari tentang struktur bunga semasa di sekolah rendah

KBAT/ I-THINK

1. Menganalisis

2. Peta buih

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Bahan Bantu Catatan


Pengajaran Pembelajaran Mengajar

Set Induksi  Struktur dan fungsi 1. Guru membawa murid ke taman Bunga di Kemahiran :
bahagian bunga sekolah. Kawasan taman Memerhati,
(10 minit) sekolah, poster
2. Guru memaparkan poster menjana idea
bergambar bersaiz
bergambar tentang contoh A2
EMK : Sains dan
beberapa bunga di kawasan
taman sekolah berpandukan
poster.
3. Guru meminta murid untuk
memerhati struktur dan fungsi alam sekitar

bahagian bunga. Nilai : Peka arahan


4. Guru meminta murid memilih guru
beberapa jenis bunga untuk
dibelah bagi melihat struktur
jantan dan betina

Langkah 1  Struktur dan fungsi 1. Guru mengagihkan Sekeping kertas Kemahiran :


setiap bahagian pelajar kepada beberapa warna A4, Menganalisis
(20 minit)
bunga kumpulan forceps, pisau
EMK : Sains dan
2. Setiap kumpulan lipat, pensel, pita
teknologi
dibekalkan dengan kertas selofan dan Jubin
warna A4, forseps, pisau putih Nilai : Menyedari
lipat, pensil dan jubin sains salah satu cara
putih memahami alam
3. Pelajar dikehendaki
membelah bunga yang
telah dipilih untuk
mengenalpasti struktur
bunga dan fungsi.
4. Pelajar diminta untuk
menampal struktur bunga
di atas sekeping kertas
dan melabel bahagian-
bahagian pada bunga.
5. Guru menerangkan
struktur dan fungsi setiap
bahagian bunga.
Langkah 2  Proses 1. Guru memilih 3 orang murid Buku teks, manila
pendebungaan secara rawak dan meminta kad untuk peta i-
( 20 minit)
mereka memainkan peranan Think
untuk melakonkan satu sketsa
yang dapat menerangkan proses
pendebungaan kacuk dan
pendebungaan sendiri

Murid 1 – sebagai agen


pendebungaan
Murid 2 – sebagai bunga 1
Murid 3 – sebagai bunga 2
Murid 4 – sebagai pokok 1
Murid 5 - sebagai pokok 2

2. Guru memilih seorang murid


untuk menerangkan sketsa yang
dilakonkan oleh rakan sekelas
yang terpilih tadi
3. Guru meminta murid
membezakan pendebungaan
kacuk dan pendebungaann
sendiri menggunakan peta i-
Think dan dipamerkan di papan
kenyataan.
Langkah 3  Proses 1. Guru membahagikan Kad bernombor, Kemahiran :
persenyawaan dan murid kepada kumpulan. whiteboard mini Menganalisis
( 20 minit)
pembentukan buji 2. Guru memberikan
EMK : Bahasa
benih serta buah nombor bagi setiap ahli
pada tumbuhan dalam kumpulan. Nilai : Bekerjasama
3. Ahli yang memegang
nombor 1 diberikan satu
penerangan tentang
proses persenyawaan dan
pembentukan buah serta
biji benih. Ahli no 1
diberi masa 10 mini
untuk memahami dan
menghafal penerangan
tersebut.
4. Selepas 10 minit, ahli
nombor 1 akan
menceritakan proses
tersebut kepada ahli
nombor 2. Ahli nombor
akan menceritakan
kepada ahli nombor 3,
nombor 3 ke nombor 4,
nombor 4 ke nombor 5,
dan akhir sekali nombor
5 ke nombor 6.
5. Semua ahli nombor 5
akan menulis penerangan
yang dingatinya di atas
whiteboard mini dan
diminta menampalkan
whiteboard mini masing-
masing di papan putih.
Penutup 1. Guru bertanya soalan: Paparan Kemahiran :
 “Apakah yang telah kita multimedia Membuat hipotesis
(5 minit)
belajar hari ini? ” (PowerPoint)
EMK : Keberanian,
2. Guru merumuskan dengan
keyakinan
memberikan contoh paparan
gambar mengenai pembiakan Nilai :
tumbuhan. Menghormati guru
3. Guru membuka ruang kepada
murid bertanyakan soalan.

Refleksi Guru:

Kekuatan

1. Penggunaan bahan bantu mengajar berbentuk interaktif dengan menggunakan paparan gambartumbuhan sebenar berjaya memupuk rasa
ingin tahu murid serta dapat memberikan kefahaman terhadap topik pembelajaran yang dipelajari.
2. Pengguanaan bahan bantu mengajar berbentuk permainan interaktif di langkah 2 menjadikan murid berani ke hadapan, seorang yang
berdaya saing dan ingin mencuba.
3. Aktiviti kad bernombor memberikan impak yang positif kepada murid untuk lebih memahami topik yang dipelajari dan mereka teruja
untuk menyiapkannya.

Kekurangan

1. Terdapat isu teknikal semasa PdPc berjalan, pengajaran tidak dapat dimainkan setelah menunggu selama 5 minit.

Cadangan Penambahbaikan

1. Guru perlu mencuba terlebuh dahulu paparan yang hendak ditayangkan kepada murid supaya dapat mengelakkan isu teknikal dalam sesi
pembelajaran
2. Guru perlu menyediakan dan menggunakan bahan mengajar yang

Kesimpulan

Guru mendapati bahawa:

1. Sesi pengajaran berjalan dengan teratur dan lancar. 20 daripada 36 orang murid tingkatan 1 Bakawali berjaya mencapai objektif pertama
objektif kedua. ,urid yang tidak mencapai objektif dibei bimbingan secara berdepan.
2. 25 daripada 36 orang murid berjaya mencapai objektif ketiga dan 11 orang murid tidak berjaya mencapai objektif yang ketiga iaitu
contoh dan cara pembiakan tumbuhan. Guru memberi bimbingan secara bersemuka.
Lampiran Pelaksanaan Aktiviti dan Justifikasi:
