Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 3 ZAMRUD

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tarikh : 8 March 2017 (Rabu)

Masa : 12.00 1.00 tengah hari

Tahun : 3 Zamrud

Bilangan murid : / 39 orang

Tema : Sains Hayat

Tajuk : Pokok berbunga, tidak berbunga, berbuah dan tidak

berbuah

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui bahawa tumbuhan mempunyai keperluan

asas iaitu udara, cahaya, air dan ruang.

Standard Kandungan : 4.1 Memahami ciri tumbuhan

Standard Pembelajaran : 4.1.2 Mengelaskan tumbuhan berdasarkan ciri pengelasan

yang dipilih.

Berbunga dan tidak berbunga

Berbuah dan tidak berbuah

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

- mengelaskan jenis-jenis pokok dalam bentuk jadual

- menyatakan perbezaan tumbuh-tumbuhan melalui pemerhatian.

Kemahiran Saintifik : Memerhati, Berkomunikasi,mengenalpasti

Kemahiran berfikir : menghubungkaitkan, membuat perbandingan, menjana idea,

berfikir logik

Sikap sains dan nilai : mempunyai minat dan perasaan ingin tahu, bersikap jujur

dan tepat terhadap pengetahuan, berkerjasama


Sumber pdp : topeng muka, poster jenis pokok, flash card pokok,

whiteboard kecil, maker pen, kotak bola


Aktiviti Pengajaran dan
Langkah Isi kandungan Catatan
Pembelajaran

1. Guru akan mengucapkan Nilai :


selamat kepada murid-
Meperkenalkan topik Minat dan ingin
murid.
2. Guru memastikan bahawa tahu
1. Tumbuhan
Set kelas bersih dan murid-murid
- Pokok berbunga bersedia untuk belajar.
Induksi 3. Antaranya, guru akan Kemahiran
- Pokok tidak menyediakan dua helai
(5 minit) berfikir:
berbunga topeng muka untuk
perbualan iaitu sebiji buah Membuat
- Pokok berbuah
dan sekuntum bunga. perbandingan ,
- Pokok tidak 4. Guru akan memilih dua menjana idea
berbuah orang murid untuk
melakonkan perbualan yang
2. Dialog antara buah disediakan oleh guru di
dan bunga hadapan kelas.
5. Dengan perbualan ini, guru
menanya soalan kepada

Topeng murid untuk mengaitkan

muka topik hari ini.

1. Guru akan menyediakan Kps: memerhati


gambar 2 kumpulan pokok
Pencetusan Sesi soal jawab KBK :
iaitu pokok berbungan dan
idea
tidak berbunga serta pokok Membandingkan
Pemerhati
(10minit) berbuah dan tidak bebuah
an 2. Guru akan meminta murid mengenalpasti
untuk melakukan dan
pemerhatian gambar yang membezakan
disediakan di hadapan.
3. Dalam kumpulan murid- Abm :gambar-

murid diminta menulis gambar pokok,

pemerhatian yang dilakukan kertas mahjong,

pada whiteboard kecil. whiteboard,


4. Murid-murid akan membaca maker pen
Soalan : hasil pemerhatian itu.
a) Apakah yang kamu 5. Guru akan membetulkan
perhatikan? pemerhatian murid-murid.
b) Sebutkan ciri-ciri
tumbuhan yang kamu
perhatikan?

1. Guru akan menyediakan Kemahiran


flash card tentang jenis Proses Sains :
Jenis tumbuhan
pokok iaitu berbunga, tidak Memerhati
Pokok berbunga berbunga, berbuah dan
Berkomunikasi
Pokok tidak berbunga tidak berbuah.
2. Guru akan menunjukkan Membuat
Pokok berbuah kesimpulan
gambar-gambar yang ada
Penstrukturan Pokok tidak berbuah dalam flashcard tadi. KBKK:
semula idea 3. Setiap satu jenis pokok
Menjana idea
diberi tiga contoh pokok
(10 minit)
bersama nama pokok. Menghubungkaitk
Flas 4. Murid diminta membaca an
h nama pokok serta melihat
Abm :
card gambar pokok itu dengan
Flash card,
teliti.
gambar pokok

Aplikasi 1. Guru akan menyediakan Kemahiran


empat white board kecil Proses Sains :
(25 minit) 1. Aktiviti
bagi setiap kumpulan. Memerhati
melengkapkan
2. Pada white board itu guru
jadual dengan Berkomunikasi
contoh pokok akan menampal kumpulan
mengikut pokok . Membuat
kumpulan. 3. Murid akan mencari dan kesimpulan
membincang contoh nama
2. Lembaran kerja
pokok mengikut tajuk diberi.
4. Setelah murid-murid KBKK
menyiapkan kerjanya, guru :Menghubungkait
kan
akan minta ketua kumpulan
membaca jawapannya.
5. Guru akan memperbetulkan
Nilai :
jawapan murid.
6. Seterusnya, guru akan Kejujuran
menyediakan satu lembaran
kerja untuk murid.
7. Secara individu guru
memberi lembaran kerja
dan minta menyiapkan di
dalam kelas.
8. Seterusnya, guru akan
membincang bersama
dengan mrid-murid.

1. Guru menyediakan sebuah


kotak bola permainan.
Music box 2. Dalam kotak itu terdapat
nama pokok .
Rumusan 3. Guru akan memilih
Penutup
- pokok berbunga beberapa orang murid

(5 minit) dan tidak berbunga dengan permainan music


box untuk mengambil bola
- pokok berbuah dan dan menjawab soalan guru.
tidak berbuah.

.
Pokok berbuah

Pokok tidak berbuah

Pokok berbunga

Pokok tidak berbunga

Rambutan
Durian

Cendawan

Paku pakis

Bunga
matahari

Pokok
krismas

Buluh

Bunga mawar
Pokok
berbunga
Pokok
tidak
berbunga
Pokok
berbuah
