Anda di halaman 1dari 6

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Konsep pergerakan Unit 1. Gerak Ceria


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan 1.1.1 Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran
konsep pergerakan. tubuh badan dari segi bentuk, imbangan, pemindahan
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan berat badan, dan layangan.
semasa meneroka 2.1.1 Menyatakan bentuk badan, imbangan, pemindahan
pelbagai corak pergerakan. berat badan, dan layangan semasa melakukan aktiviti.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 5.2.1 Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti
semasa melakukan aktiviti. baharu dalam Pendidikan Jasmani.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan yang melibatkan kesedaran tubuh dari segi bentuk, imbangan,
pemindahan berat badan, dan layangan.
2. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan yang berbeza penggunaan daya antara ringan dengan berat.
3. Menyatakan rasa seronok melakukan aktiviti baharu
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Gerak Cabaran (Buku Teks: 2)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Gerak Cabaran dengan bimbingan guru.
 Murid mencuba pergerakan mengikut kreativiti.
 Murid melakukan pergerakan yang sesuai di setiap stesen.
Aktiviti Utama o Stesen A: Bentuk badan
o Stesen B: Imbangan
o Stesen C: Layangan
o Stesen D: Pemindahan berat badan
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Konsep pergerakan Unit 1. Gerak Ceria


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan 1.1.2 Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran
konsep pergerakan. ruang diri, ruang am, dan batasan ruang dalam pelbagai
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan arah dan aras.
semasa meneroka 2.1.2 Mengenal pasti ruang diri pada pelbagai aras.
pelbagai corak pergerakan. 2.1.3 Mengenal pasti ruang am.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam 5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan
kumpulan semasa melakukan aktiviti. aktiviti dalam kumpulan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan yang melibatkan kesedaran ruang diri, ruang am, dan batasan ruang
dalam pelbagai arah dan aras.
2. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 ruang am dan ruang diri.
3. Menyatakan rasa seronok melakukan aktiviti dalam kumpulan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Gerak Ruang (Buku Teks: 3)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Gerak Ruang dengan bimbingan guru.
 Murid bermain permainan pulang ke rumah.
 Guru menyebut aras pergerakan. (rendah, sederhana dan tinggi)
Aktiviti Utama
 Murid bergerak bebas ke pelbagai arah pada aras yang disebut guru.
 Murid dikehendaki masuk ke dalam gelung mengikut bilangan yang diminta oleh guru.
 Ubah aras pergerakan dan bilangan murid di dalam gelung.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Konsep pergerakan Unit 1. Gerak Ceria


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan 1.1.3 Melakukan pergerakan mengikut arah depan,
konsep pergerakan. belakang, kiri, kanan, atas, dan bawah berdasarkan
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan isyarat.
semasa meneroka 1.1.4 Menukar arah dari hadapan ke belakang dan kiri ke
pelbagai corak pergerakan. kanan mengikut tempo, irama, dan isyarat.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa 2.1.4 Mengenal pasti arah pergerakan kiri, kanan,
melakukan aktiviti. hadapan, belakang, atas, dan bawah.
5.3.1 Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa
melakukan aktiviti fizikal.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menukar sekurang-kurangnya 2 arah dari hadapan ke belakang dan kiri ke kanan mengikut tempo, irama, dan
isyarat.
2. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan yang berbeza kelajuan mengikut tempo, irama, dan isyarat.
3. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan dalam laluan lurus, berlengkok, spiral, dan zig-zag.
4. Mengenal pasti arah sekurang-kurangnya 2 pergerakan kiri, kanan, depan, dan belakang.
5. Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa melakukan aktiviti fizikal.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Gerak Isyarat (Buku Teks: 4)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Gerak Isyarat dengan bimbingan guru.
 Murid bermain pandu kereta api mengikut arahan.
 Bahagikan murid kepada beberapa kumpulan kecil.
Aktiviti Utama  Murid melakukan pergerakan mengikut arahan dan isyarat serta tempo dengan gaya
mereka.
 Murid melakukan persembahan kumpulan mengikut pergerakan, isyarat, tempo dan
irama mengikut kreativiti masing-masing.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Konsep pergerakan Unit 1. Gerak Ceria


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan 1.1.5 Melakukan pergerakan dalam laluan lurus,
konsep pergerakan. berlengkok, spiral, dan zig-zag.
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan 1.1.6 Melakukan pergerakan yang berbeza kelajuan
semasa meneroka berdasarkan tempo, irama, dan isyarat.
pelbagai corak pergerakan. 2.1.4 Mengenal pasti arah pergerakan kiri, kanan,
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri hadapan, belakang, atas, dan bawah.
semasa melakukan aktiviti. 2.1.5 Menyatakan laluan pergerakan.
5.2.1 Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti
baharu dalam Pendidikan Jasmani.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menukar sekurang-kurangnya 2 arah dari hadapan ke belakang dan kiri ke kanan mengikut tempo, irama, dan
isyarat.
2. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan yang berbeza kelajuan mengikut tempo, irama, dan isyarat.
3. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan dalam laluan lurus, berlengkok, spiral, dan zig-zag.
4. Mengenal pasti arah sekurang-kurangnya 2 pergerakan kiri, kanan, depan, dan belakang.
5. Menyatakan rasa seronok melakukan aktiviti baharu dalam Pendidikan Jasmani.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Saya Hebat (Buku Teks: 5)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Saya Hebat dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan pergerakan yang telah ditetapkan.
Aktiviti Utama  Murid melakukan pergerakan yang berbeza dengan berlari pada pelbagai aras dana
rah serta laluan.
 Gunakan isyarat dan pelbagai tempo muzik untuk mengawal kelajuan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Konsep pergerakan Unit 1. Gerak Ceria


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan 1.1.7 Melakukan pergerakan yang berbeza penggunaan
konsep pergerakan. daya antara ringan dengan berat.
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan 2.1.7 Mengenal pasti penggunaan daya yang berbeza
semasa meneroka dalam pergerakan.
pelbagai corak pergerakan. 5.2.1 Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri baharu dalam Pendidikan Jasmani.
semasa melakukan aktiviti.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menukar sekurang-kurangnya 2 arah dari hadapan ke belakang dan kiri ke kanan mengikut tempo, irama, dan
isyarat dengan betul.
2. Melakukan sekurang-kurangnya 2 pergerakan yang berbeza kelajuan mengikut tempo, irama, dan isyarat dengan
betul.
3. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 cara mengawal kelajuan semasa bergerak berdasarkan tempo, irama, dan
isyarat.
4. Menyatakan rasa seronok melakukan aktiviti baharu dalam Pendidikan Jasmani.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Sukan Rakyat (Buku Teks: 6&7)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Sukan Rakyat dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti aktiviti yang ringan dan berat.
Aktiviti Utama
 Murid melakukan pergerakan yang berbeza penggunaan daya, iaitu ringan dan berat.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Uji Saya – Buku
teks: 8)
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
