Anda di halaman 1dari 4

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Asas Permainan


Bidang Kemahiran Kategori Serangan, Jaring Unit 4. Semangat Berjuang
dan Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jaring 1.6.1 Menghantar bola menggunakan tangan, kaki dan
dengan lakuan yang betul. alatan.
2.6 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan 1.6.2 Menerima bola menggunakan tangan, kaki dan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas permainan alatan.
kategori jarring. 2.6.1 Menyatakan lakuan menghantar dan menerima bola
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam menggunakan tangan, kaki dan alatan.
kumpulan 5.4.2 Melakukan aktiviti secara berpasangan dan
berkumpulan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menerima bola menggunakan tangan, kaki dan alatan.
2. Menyatakan lakuan menghantar dan menerima bola menggunakan tangan, kaki dan alatan.
3. Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Hantar Tepat, Terima Bijak (Buku Teks:22)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Hantar Tepat, Terima Bijak dengan bimbingan guru.
 Bahagikan murid kepada kumpulan penghantar (A) dan kumpulan penerima bola (B).
 Kedua-dua kumpulan perlu menggunakan kemahiran menghantar dan menerima bola.
Aktiviti Utama
 Kumpulan yang berjaya menghantar atau menerima (mengembalikan) bola mendapat
dua mata.
 Kumpulan yang mengumpul mata tertinggi ialah pemenang.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Asas Permainan


Bidang Kemahiran Kategori Serangan, Jaring Unit 4. Semangat Berjuang
dan Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jaring 1.6.3 Melakukan pukulan pepat menggunakan alatan.
dengan lakuan yang betul. 1.6.4 Melakukan pukulan kilas menggunakan alatan
2.6 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan 2.6.2 Membezakan lakuan pukulan pepat dengan pukulan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas permainan kilas menggunakan alatan.
kategori jarring. 5.1.3 Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan
keselamatan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan pukulan kilas menggunakan alatan.
2. Membezakan lakuan pukulan pepat dengan pukulan kilas menggunakan alatan.
3. Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pukulan Ajaib (Buku Teks:23)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Pukulan Ajaib dengan bimbingan guru.
 Bahagikan murid kepada dua kumpulan dan berada dalam zon masing-masing.
 Lakukan pukulan pepat melepasi jaring ke gelanggang lawan. Pihak lawan perlu
Aktiviti Utama
membalas dengan pukulan kilas.
 Jika pihak lawan tidak dapat membalas pukulan, kumpulan dapat dua mata.
 Kumpulan yang berjaya mendapat 10 mata terlebih dahulu ialah pemenang.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Asas Permainan


Bidang Kemahiran Kategori Serangan, Jaring Unit 4. Semangat Berjuang
dan Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jaring 1.6.5 Melakukan servis menggunakan tangan, kaki dan
dengan lakuan yang betul. alatan.
2.6 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan 2.6.3 Menganalisis dan mengenal pasti titik kontak pada
prinsip mekanik dalam kemahiran asas permainan objek yang dihantar.
kategori jaring 2.6.4 Menerangkan lakuan servis menggunakan tangan,
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kaki dan alatan.
kumpulan 5.4.3 Bekerjasama dalam kumpulan
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan servis menggunakan tangan, kaki dan alatan.
2. Menerangkan lakuan servis menggunakan tangan, kaki dan alatan.
3. Bekerjasama dalam kumpulan
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mari Servis (Buku Teks:24)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Mari Servis dengan bimbingan guru.
 Bahagikan murid kepada dua kumpulan kecil.
 Setiap pasukan akan melakukan servis kepada pasukan lawan.
 Pasukan memperoleh satu mata jika servis melepasi jaring, dua mata jika pihak lawan
Aktiviti Utama
tidak berjaya menghantar bola semula.
 Tukar peranan jika servis tidak berjaya dilakukan.
 Pasukan yang mendapat 10 mata terlebih dahulu ialah pemenang. 1.6
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Uji Minda: Buku
teks – 26)
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
