Anda di halaman 1dari 5

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Asas
Permainan:Kategori
Bidang Kemahiran Unit 4. Sedia Bertarung
Serangan, Jaring serta
Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.1 Melakukan servis bawah (under-arm) dengan
dengan lakuan yang betul. menggunakan tangan dan alatan.
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip 1.7.2 Melakukan servis bawah dengan menggunakan kaki.
mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori 1.7.3 Menerima servis dengan menggunakan anggota
jarring badan dan alatan.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa 2.7.1 Menjelaskan perbezaan titik kontak semasa
melakukan aktiviti. melakukan servis, menerima dan menghantar
bola.
5.3.2 Mengiktiraf kelebihan dan menerima kekurangan
rakan sebaya.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan servis bawah (under-arm) dengan menggunakan tangan dan alatan.
2. Menjelaskan perbezaan titik kontak semasa melakukan servis, menerima dan menghantar bola.
3. Mengiktiraf kelebihan dan menerima kekurangan rakan sebaya.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Bijak Mula Bijak Trima (Buku Teks:22-23)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Bahagikan murid kepada kumpulan kecil.
 Servis bola dengan menggunakan tangan, kaki atau alatan.
 Terima dan hantar bola dengan menggunakan tangan, kaki atau alatan kepada pihak
Aktiviti Utama
lawan.
 Jika berjaya menerima dan menghantar bola, pasukan akan mendapat dua mata.
 Hanya tiga kali sentuhan dibenarkan.
 Pemenang ialah pasukan yang terlebih dahulu mencapai mata penamat.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Asas
Permainan:Kategori
Bidang Kemahiran Unit 4. Sedia Bertarung
Serangan, Jaring serta
Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.4 Melakukan gerak kaki ke pelbagai arah.
dengan lakuan yang betul. 2.7.2 Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip bergerak pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki.
mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori 5.1.5 Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan
jaring. aktiviti fizikal.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan
keselamatan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan gerak kaki ke pelbagai arah.
2. Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk bergerak pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki..
3. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti fizikal.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Tutup Ruang (Buku Teks: 24-25)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Bahagikan murid kepada kumpulan kecil.
 Setiap anggota kumpulan dikehendaki melakukan aksi mengawal gelanggang sambil
Aktiviti Utama menghantar bulu tangkis atau menimang bola dengan betul sebanyak lima kali.
 Lakuan yang berjaya akan mendapat satu mata.
 Pemenang ialah kumpulan yang mengumpul mata paling banyak.dengan bimbingan
guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Asas
Permainan:Kategori
Bidang Kemahiran Unit 4. Sedia Bertarung
Serangan, Jaring serta
Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.5 Melakukan pukulan pepat dan kilas dengan
dengan lakuan yang betul. menggunakan alatan.
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip 2.7.2 Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk
mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori jarring bergerak pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 5.2.2 Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran
semasa melakukan aktiviti fizikal. dengan yakin.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan pukulan pepat dan kilas dengan menggunakan alatan.
2. Menjelaskan posisi sedia (ready position) untuk bergerak pantas ke arah bola dalam kemahiran gerak kaki.
3. Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Silang Menyilang (Buku Teks: 26)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Bahagikan murid kepada kumpulan kecil.
 Pukul bola supaya melepasi garisan sasaran sama ada dengan pukulan pepat atau
Aktiviti Utama pukulan kilas.
 Pukul semula bola yang melantun dari dinding. Jika berjaya menghantar semula bola,
pasukan akan mendapat satu mata. Jika bola jatuh, tiada mata diberikan.
 Pemenang ialah kumpulan yang memungut mata paling banyak.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Asas
Permainan:Kategori
Bidang Kemahiran Unit 4. Sedia Bertarung
Serangan, Jaring serta
Pukul dan Memadang
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan kategori jarring 1.7.6 Mengumpan bola dengan tangan dan kaki.
dengan lakuan yang betul. 2.7.3 Mengenal pasti postur badan semasa mengumpan
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip bola.
mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori 5.4.2 Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal.
jaring.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam
kumpulan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengumpan bola dengan tangan dan kaki.
2. Mengenal pasti postur badan semasa mengumpan bola.
3. Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Rebut Peluang (Buku Teks: 27)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Bahagikan murid kepada kumpulan kecil (tiga orang satu kumpulan).
 Setiap kumpulan dikehendaki bermain permainan bola tampar dan sepak takraw ubah
suai (ketinggian jaring dikurangkan kepada 1.2 meter dan saiz gelanggang dikecilkan
Aktiviti Utama
dan mengikut peraturan sebenar).
 Dua kumpulan yang mengumpul mata paling banyak akan berlawan di pentas akhir
untuk menentukan juara.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Uji Minda: Buku
teks – 28)
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Refleksi Choose an item.


Choose an item.
Catatan Choose an item.
