Anda di halaman 1dari 3

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gimnas Gemilang


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Imbangan 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik jambatan panjang
Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan (long bridge) dan kereta sorong.
dan sokongan. 1.1.2 Melakukan imbangan statik dua tapak sokongan
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan secara berpasangan, tugu secara berpasangan dan
prinsip mekanik bagi kawalan badan imbangan dekam.
dan sokongan 1.1.3 Melakukan imbangan songsang dengan kaki lejang
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan (teeter-tooter) dengan sokongan dan dirian tangan dengan
keselamatan. sokongan
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam 2.1.1 Menyatakan lakuan mengekalkan kawalan badan
kumpulan. semasa melakukan aktiviti imbangan.
2.1.2 Menerangkan perbezaan luas tapak sokongan
semasa melakukan pelbagai aktiviti imbangan.
2.1.3 Menyatakan titik tumpuan berat badan (centre of
mass) semasa melakukan imbangan.
2.1.4 Menyatakan perkaitan antara kedudukan tangan dan
jari dengan mengawal imbangan dalam dirian tangan.
5.1.1 Menyatakan persediaan diri dan kesesuaian pakaian
mengikut jenis aktiviti yang dijalankan
5.4.2 Melakukan aktiviti secara berpasangan dan
berkumpulan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Meneroka dan menamakan sekurang-kurangnya 2 aktiviti imbangan seperti jambatan panjang, imbangan dua tapak
sokongan, kereta sorong, imbangan tugu berpasangan, imbangan dengan kaki lejang dan dirian tangan dengan
sokongan.
2. Meniru sekurang-kurangnya 2 aktiviti imbangan dan putaran dengan betul.
3. Melakukan sekurang-kurangnya 2 aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Imbangan Teguh (Buku Teks: 2 & 3)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti Imbangan teguh secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid belajar kemahiran imbangan.
Aktiviti Utama
 Murid perlu mengawal posisi tubuh di atas tapak sokongan.
 Murid mereka formasi tugu imbangan dengan dua tapak tangan sokongan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gimnas Gemilang


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan 1.2.1 Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke aras
lakuan yang betul rendah.
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan 1.2.2 Melakukan hambur kaki dari aras rendah ke aras
prinsip mekanik bagi hambur dan pendaratan tinggi.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 2.2.2 Menyatakan pemindahan berat badan semasa
keselamatan. melakukan hambur menggunakan tangan.
5.1.3 Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke rendah dan aras rendah ke tinggi serta menyatakan sekurang-kurangnya
2 perbezaan lakuan menghambur.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 pemindahan berat badan semasa melakukan hambur menggunakan tangan.
3. Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Si Kanggaru Dan Si Arnab Hambur Kaki (Buku Teks: 4)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan akiviti hambur kaki secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid belajar kemahiran menghambur.
Aktiviti Utama o Hambur kaki dari aras tinggi ke aras rendah.
o Hambur kaki dari aras rendah ke aras tinggi.
o Ansur maju hambar tangan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
