Anda di halaman 1dari 8

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gerak Gimnas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik toe-tug walk secara
badan dan sokongan. individu dan pergerakan lipan secara berkumpulan.
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan 2.1.1 Menerangkan cara mengekalkan imbangan dalam
prinsip mekanik bagi kawalan badan dan sokongan. imbangan dinamik toe-tug walk secara individu dan
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri pergerakan lipan secara berkumpulan.
semasa melakukan aktiviti fizikal. 5.2.2 Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran
dengan yakin.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Meneroka imbangan toe-tug walk secara individu dan berpasangan dan pergerakan lipan secara berkumpulan ke
pelbagai arah dan menyatakan lakuan mengekalkan imbangan semasa melakukan imbangan dinamik.
2. Melakukan imbangan tiga tapak sokongan dengan pelbagai variasi dan menyatakan kedudukan pusat gravity.
3. Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Riang Bergerak (Buku Teks: 2 - 3)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti Riang Bergerak secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami cara mengekalkan imbangan dalam imbangan dinamik toe-tug walk
secara individu dan pergerakan lipan secara berkumpulan.
Aktiviti Utama
 Murid melakukan imbangan dinamik toe-tug walk secara individu dan pergerakan lipan
secara berkumpulan.
 Murid melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gerak Gimnas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan 1.1.2 Melakukan imbangan statik satu dan tiga tapak
badan dan sokongan. sokongan dengan pelbagai variasi dan
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan aras secara individu dan berpasangan.
prinsip mekanik bagi kawalan badan dan sokongan. 2.1.2 Menyatakan perbezaan luas tapak sokongan dan
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri kedudukan pusat graviti semasa melakukan
semasa melakukan aktiviti fizikal. pelbagai imbangan statik, dinamik dan songsang.
5.1.5 Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan
aktiviti fizikal.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan imbangan statik secara individu, berpasangan dan berkumpulan menggunakan tiga tapak sokongan
serta meniru lakuan imbangan songsang dengan sokongan pada kepala dan tangan dengan bantuan guru atau
rakan.
2. Melakukan imbangan tiga tapak sokongan dengan pelbagai variasi dan menyatakan kedudukan pusat graviti.
3. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti fizikal.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Asas Kestabilan (Buku Teks: 4)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti Aras Kestabilan secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan aktiviti imbangan statik satu dan tiga tapak sokongan dengan
Aktiviti Utama pelbagai variasi dan aras secara individu dan berpasangan.
 Murid menyatakan perbezaan luas tapak sokongan dan kedudukan pusat graviti
semasa melakukan pelbagai imbangan statik, dinamik dan songsang.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gerak Gimnas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan 1.1.3 Melakukan imbangan songsang dengan sokongan
badan dan sokongan. pada kepala dan tangan.
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan 2.1.2 Menyatakan perbezaan luas tapak sokongan dan
prinsip mekanik bagi kawalan badan dan sokongan. kedudukan pusat graviti semasa melakukan
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri pelbagai imbangan statik, dinamik dan songsang
semasa melakukan aktiviti fizikal. 5.2.3 Memberi respons positif terhadap tindakan yang
selamat dan tindakan yang berisiko semasa melakukan
aktiviti yang mencabar.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan sekurang-kurangnya 1 imbangan dinamik secara individu, berpasangan dan berkumpulan dengan
menggunakan pelbagai tapak sokongan dan melakukan imbangan songsang dengan betul.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 1 perkaitan antara luas tapak sokongan dengan kestabilan semasa membuat
imbangan.
3. Memberi respons positif terhadap tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa melakukan aktiviti
yang mencabar
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Dunia Terbalik (Buku Teks: 5)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti Aras Kestabilan secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan imbangan songsang dengan sokongan pada kepala dan tangan.
Aktiviti Utama  Murid menyatakan perbezaan luas tapak sokongan dan kedudukan pusat graviti
semasa melakukan pelbagai imbangan statik, dinamik dan songsang
 Murid melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gerak Gimnas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan 1.2.1 Melakukan hambur tangan dari tempat tinggi dan
lakuan yang betul. mendarat ke tempat rendah dengan sokongan.
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan 2.2.1 Menyatakan lakuan hambur tangan dari tempat
prinsip mekanik bagi hambur dan pendaratan. tinggi dan mendarat ke tempat rendah.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 5.1.3 Menggunakan alatan mengikut kesesuaian aktiviti.
keselamatan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melakukan hambur tangan dari tempat tinggi dan mendarat ke tempat rendah dengan sokongan dengan lakuan
yang betul.
2. Menyatakan lakuan hambur tangan dari tempat tinggi dan mendarat ke tempat rendah.
3. Memberi respons positif terhadap tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa melakukan aktiviti
yang mencabar
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi ke Rendah (Buku Teks: 6)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti Tinggi ke Rendah secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan hambur tangan dari tempat tinggi dan mendarat ke tempat rendah
dengan sokongan.
o Letakkan kedua-dua tapak tangan di atas peti tombol.
o Lonjak dan lejangkan kedua-dua belah kaki sehingga lakuan dirian tangan tegak.
Aktiviti Utama
o Luruskan kaki dan mendarat.
 Murid menyatakan lakuan hambur tangan dari tempat tinggi dan mendarat ke tempat
rendah.
 Murid melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin dan terkawal
dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gerak Gimnas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan 1.3.1 Melakukan putaran roda.
yang betul. 2.3.1 Mengenal pasti perubahan pusat graviti semasa
2.3 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan melakukan putaran roda, guling depan dan guling
dan prinsip mekanik bagi putaran. belakang.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 5.2.3 Memberi respons positif terhadap tindakan yang
semasa melakukan aktiviti fizikal. selamat dan tindakan yang berisiko semasa melakukan
aktiviti yang mencabar.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengaplikasikan pengetahuan berkaitan perubahan pusat graviti semasa melakukan guling depan berterusan,
guling belakang posisi straddle berterusan dan putaran roda.
2. Memberi respons positif terhadap tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa melakukan aktiviti
yang mencabar
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Eye on Malaysia (Buku Teks: 7)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti Eye on Malaysia secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan putaran roda.
Aktiviti Utama  Murid mengenal pasti perubahan pusat graviti semasa melakukan putaran roda, guling
depan dan guling belakang.
 Murid melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gerak Gimnas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang 1.3.2 Melakukan guling depan berterusan
betul. 1.3.3 Melakukan guling belakang posisi straddle
2.3 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan berterusan.
prinsip mekanik bagi putaran. 2.3.1 Mengenal pasti perubahan pusat graviti semasa
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan melakukan putaran roda, guling depan dan guling
keselamatan. belakang.
5.1.1 Mengamalkan persediaan diri dan pemakaian yang
sesuai mengikut aktiviti fizikal yang dijalankan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengaplikasikan pengetahuan berkaitan perubahan pusat graviti semasa melakukan guling depan berterusan,
guling belakang posisi straddle berterusan dan putaran roda.
2. Mengamalkan persediaan diri dan pemakaian yang sesuai mengikut aktiviti fizikal yang dijalankan
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
1,2,3…Guling (Buku Teks: 8)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti 1,2,3…Guling secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan guling depan berterusan
Aktiviti Utama  Murid melakukan guling belakang posisi straddle berterusan.
 Murid mengenal pasti perubahan pusat graviti semasa melakukan putaran roda, guling
depan dan guling belakang.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Buku teks.
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 20.3.2023 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gerak Gimnas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan kemahiran gayut dan ayun dengan lakuan 1.4.1 Bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-
yang betul. dua belah tangan menggunakan genggaman atas, bawah
2.4 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan dan campur.
prinsip mekanik bagi gayut dan ayun. 2.4.1 Menyatakan perbezaan jenis genggaman dengan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan arah ayunan.
keselamatan. 5.1.4 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah tangan menggunakan genggaman atas, bawah dan
campur.
2. Menyatakan perbezaan jenis genggaman dengan arah ayunan.
3. Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Aksi si Dali (Buku Teks: 9)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti Aksi si Dali secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin dan terkawal
dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah tangan
menggunakan genggaman atas, bawah dan campur.
 Murid menyatakan perbezaan jenis genggaman dengan arah ayunan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Uji Minda – Buku
teks: 10)
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks. Pentaksiran Secara Pemerhatian
Permainan

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
