Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI KELAS
Ahad
TEMA GIMNAS GEMILANG
TAJUK Imbangan Teguh
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan
sokongan.
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
bagi kawalan badan dan sokongan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik jambatan panjang (long bridge) dan
kereta sorong
1.1.2 Melakukan imbangan statik dua tapak sokongan secara
berpasangan, tugu secara berpasangan dan imbangan dekam.
1.1.3 Melakukan imbangan songsang dengan kaki lejang (teeter-tooter)
dengan sokongan dan dirian tangan dengan sokongan.
2.1.1 Menyatakan lakuan mengekalkan kawalan badan semasa
melakukan aktiviti imbangan
2.1.2 Menerangkan perbezaan luas tapak sokongan semasa melakukan
pelbagai aktiviti imbangan
2.1.3 Menyatakan titik tumpuan berat badan (centre of mass) semasa
melakukan imbangan.
2.1.4 Menyatakan perkaitan antara kedudukan tangan dan jari dengan
mengawal imbangan dalam dirian tangan
5.1.1 Menyatakan persediaan diri dan kesesuaian pakaian mengikut jenis
aktiviti yang dijalankan
5.4.2 Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan
KEMAHIRAN TMK 1.12 Menggunakan fitur dalam sesuatu perisian untuk tujuan tertentu.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Melakukan imbangan dinamik jambatan panjang (long 1. Melakukan imbangan dinamik jambatan panjang (long bridge)
bridge) dan kereta sorong dan kereta sorong
2. Melakukan imbangan statik dua tapak sokongan secara 2. Melakukan imbangan statik dua tapak sokongan secara
berpasangan, tugu secara berpasangan dan imbangan berpasangan, tugu secara berpasangan dan imbangan dekam
dekam 3. Melakukan imbangan songsang dengan kaki lejang (teeter-
3. Melakukan imbangan songsang dengan kaki lejang (teeter- tooter) dengan sokongan dan dirian tangan dengan sokongan
tooter) dengan sokongan dan dirian tangan dengan 4. Menyatakan lakuan mengekalkan kawalan badan semasa
sokongan melakukan aktiviti imbangan
4. Menyatakan lakuan mengekalkan kawalan badan semasa 5. Menerangkan perbezaan luas tapak sokongan semasa
melakukan aktiviti imbangan melakukan pelbagai aktiviti imbangan
5. Menerangkan perbezaan luas tapak sokongan semasa 6. Menyatakan titik tumpuan berat badan (centre of mass)
melakukan pelbagai aktiviti imbangan semasa melakukan imbangan.
6. Menyatakan titik tumpuan berat badan (centre of mass) 7. Menyatakan perkaitan antara kedudukan tangan dan jari
semasa melakukan imbangan. dengan mengawal imbangan dalam dirian tangan
7. Menyatakan perkaitan antara kedudukan tangan dan jari 8. Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan
dengan mengawal imbangan dalam dirian tangan
8. Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang kembali
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. pelajaran dahulu dan
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang imbangan teguh. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia ada
1. Murid menerangkan aktiviti yang ada pada halaman 1 sehingga 3. murid.
 Guru menggunakan strategi
2. Murid membincangkan mengenai berita hari ini. pembelajaran kolaboratif
3. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) dan koperatif dengan
4. Murid akan diberi masa untuk melakukan pemanasan badan menerapkan PAK21 dan
5. Murid akan mendengar penerangan guru tentang aktiviti yang akan dijalankan. elemen sekolahku
6. Murid akan melihat contoh aktiviti yang ditunjukkan oleh guru. sejahtera supaya ada
7. Murid akan dipanggil secara rawak untuk meniru contoh yang ditunjukkan oleh guru interaksi antara murid dan
8. Murid lain di minta untuk fokus terhadap murid yang sedang menjalankan aktiviti memotivasikan murid.
9. Murid diberi masa untuk menjalankan aktiviti imbangan statik dengan betul dan selamat. Try It Out  Menilai kefahaman murid
tentang pembelajaran hari
(Mari Mencuba)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) ini.
1. Murid membuat refleksi terhadap isi pelajaran tentang imbangan teguh dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-003 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Try It Out (Mari
SEJAHTERA
Mencuba)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 -
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB -
EMK : ILMU & PENDEKATAN Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI KELAS
Ahad
TEMA GIMNAS GEMILANG
TAJUK Imbangan Teguh
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan
sokongan.
2.1 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
bagi kawalan badan dan sokongan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik jambatan panjang (long bridge) dan
kereta sorong
1.1.2 Melakukan imbangan statik dua tapak sokongan secara
berpasangan, tugu secara berpasangan dan imbangan dekam.
1.1.3 Melakukan imbangan songsang dengan kaki lejang (teeter-tooter)
dengan sokongan dan dirian tangan dengan sokongan.
2.1.1 Menyatakan lakuan mengekalkan kawalan badan semasa
melakukan aktiviti imbangan
2.1.2 Menerangkan perbezaan luas tapak sokongan semasa melakukan
pelbagai aktiviti imbangan
2.1.3 Menyatakan titik tumpuan berat badan (centre of mass) semasa
melakukan imbangan.
2.1.4 Menyatakan perkaitan antara kedudukan tangan dan jari dengan
mengawal imbangan dalam dirian tangan
5.1.1 Menyatakan persediaan diri dan kesesuaian pakaian mengikut jenis
aktiviti yang dijalankan
5.4.2 Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan
KEMAHIRAN TMK 2.1 Menggunakan pelayar web untuk mencari maklumat dalam bentuk
teks atau imej berdasarkan kata kunci menggunakan enjin carian.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Melakukan imbangan dinamik jambatan panjang (long 1. Melakukan imbangan dinamik jambatan panjang (long bridge)
bridge) dan kereta sorong dan kereta sorong
2. Melakukan imbangan statik dua tapak sokongan secara 2. Melakukan imbangan statik dua tapak sokongan secara
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
berpasangan, tugu secara berpasangan dan imbangan berpasangan, tugu secara berpasangan dan imbangan dekam
dekam 3. Melakukan imbangan songsang dengan kaki lejang (teeter-
3. Melakukan imbangan songsang dengan kaki lejang (teeter- tooter) dengan sokongan dan dirian tangan dengan sokongan
tooter) dengan sokongan dan dirian tangan dengan 4. Menyatakan lakuan mengekalkan kawalan badan semasa
sokongan melakukan aktiviti imbangan
4. Menyatakan lakuan mengekalkan kawalan badan semasa 5. Menerangkan perbezaan luas tapak sokongan semasa
melakukan aktiviti imbangan melakukan pelbagai aktiviti imbangan
5. Menerangkan perbezaan luas tapak sokongan semasa 6. Menyatakan titik tumpuan berat badan (centre of mass)
melakukan pelbagai aktiviti imbangan semasa melakukan imbangan.
6. Menyatakan titik tumpuan berat badan (centre of mass) 7. Menyatakan perkaitan antara kedudukan tangan dan jari
semasa melakukan imbangan. dengan mengawal imbangan dalam dirian tangan
7. Menyatakan perkaitan antara kedudukan tangan dan jari 8. Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan
dengan mengawal imbangan dalam dirian tangan
8. Melakukan aktiviti secara berpasangan dan berkumpulan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang kembali
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. pelajaran dahulu dan
3. Murid mengingat semula tentang imbangan teguh. merangsang
pengetahuan sedia ada
murid.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )  Guru menggunakan strategi
1. Murid akan diberi masa untuk melakukan pemanasan badan. pembelajaran kolaboratif
2. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) dan koperatif dengan
3. Murid akan mendengar penerangan guru tentang aktiviti yang akan dijalankan. menerapkan PAK21 dan
4. Murid akan melihat contoh aktiviti yang ditunjukkan oleh guru. elemen sekolahku
sejahtera supaya ada
5. Murid akan dipanggil secara rawak untuk meniru contoh yang ditunjukkan oleh guru.
interaksi antara murid dan
6. Murid lain di minta untuk fokus terhadap murid yang sedang menjalankan aktiviti. Dynamic Duo memotivasikan murid.
 Menilai kefahaman murid
(Dua Dinamik) tentang pembelajaran hari
7. Murid perlu melibatkan diri ketika menjalankan aktiviti. ini.
8. Murid akan dipantau oleh guru ketika menjalankan aktiviti.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan berkaitan isi pelajaran tentang imbangan teguh dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-003 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Dynamic Duo (Dua
SEJAHTERA
Dinamik)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 -
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB -
EMK : ILMU & PENDEKATAN Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☒ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
