Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN SAINS

MINGGU HARI TARIKH KELAS SUBJEK TIME


24 February, 12.30-1.30 p.m
9 ISNIN TAHUN 6 Sains
2020 60 MINIT
TEMA UNIT
SAINS HAYAT UNIT 5: PEMELIHARAAN DAN PEMULIHARAAN
STANDARD 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
KANDUNGAN 5.2 Kepentingan menjaga keseimbangan alam
5.1.1 Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus.
5.1.2 Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang mengalami ancaman
kepupusan.
5.1.3 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan
haiwan dan tumbuhan.
STANDARD
5.1.4 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
PEMBELAJARAN
5.2.1 Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan
tumbuhan.
5.2.2 Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan
tumbuhan.
5.2.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
TP 1 Menyatakan contoh haiwan yang pupus.
TP2 Menyatakan contoh haiwan dan tumbuhan yang terancam.
TP3 Memerihalkan faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan.
TP4 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan
TAHAP PRESTASI serta cara mengatasinya.
TP5 Menjana idea cara-cara pemeli-haraan dan pemuliharaan haiwan dan
tumbuhan.
TP6 Berkomunikasi tentang peranan manusia dalam pemeliharaan dan
pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.
KRITERIA Murid dapat mencadangkan kaedah pemeliharaan dan pemuliharaan bagi
KEJAYAAN haiwan terancam yang dinyatakan.
Pada akhir sesi pembelajaran murid akan dapat:
OBJEKTIF
1. mencadangkan kaedah pemeliharaan dan pemuliharaan bagi haiwan
PEMBELAJARAN
terancam yang dinyatakan.
KBAT ELEMEN MERENTTAS KURIKULUM
Evaluation Environmental Sustainability Awareness
BAHAN BANTU
Buku teks
MENGAJAR
AKTIVITI PEMBELAJARAN
ORIENTASI Kenal pasti haiwan dan tumbuhan yang telah pupus.
PENCETUSAN IDEA Soalan: apakah haiwan dan tumbuhan yang diancam kepupusan?
PENSTRUKTURAN
Apakah faktor ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan?
IDEA
Cadangkan kaedah pemeliharaan dan pemuliharaan bagi haiwan dan tumbuhan
APLIKASI
yang diancam kepupusan.
REFLEKSI Penilaian hasil kerja.
PENTAKSIRAN Lembaran kerja

Refleksi:
Kehadiran
/

Remarks The lesson was carried out successfully.


RANCANGAN PENGAJARAN SAINS
MINGGU HARI TARIKH KELAS SUBJEK TIME
25 February, 7.30-8.30 a.m.
9 SELASA TAHUN 6 Sains
2020 60 MINIT
TEMA UNIT
SAINS HAYAT UNIT 5: PEMELIHARAAN DAN PEMULIHARAAN
STANDARD 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
KANDUNGAN 5.2 Kepentingan menjaga keseimbangan alam
5.1.5 Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus.
5.1.6 Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang mengalami ancaman
kepu-pusan.
5.1.7 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan
haiwan dan tumbuhan.
STANDARD
5.1.8 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
PEMBELAJARAN
5.2.4 Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan
tumbuhan.
5.2.5 Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan
tumbuhan.
5.2.6 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
TP 1 Menyatakan contoh haiwan yang pupus.
TP2 Menyatakan contoh haiwan dan tumbuhan yang terancam.
TP3 Memerihalkan faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan.
TP4 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan
TAHAP PRESTASI serta cara mengatasinya.
TP5 Menjana idea cara-cara pemeli-haraan dan pemuliharaan haiwan dan
tumbuhan.
TP6 Berkomunikasi tentang peranan manusia dalam pemeliharaan dan
pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.
KRITERIA Murid dapat mencadangkan kaedah pemeliharaan dan pemuliharaan bagi
KEJAYAAN haiwan terancam yang dinyatakan.
Pada akhir sesi pembelajaran murid akan dapat:
OBJEKTIF
2. mencadangkan kaedah pemeliharaan dan pemuliharaan bagi haiwan
PEMBELAJARAN
terancam yang dinyatakan.
KBAT ELEMEN MERENTTAS KURIKULUM
Evaluation Environmental Sustainability Awareness
BAHAN BANTU
Buku teks
MENGAJAR
AKTIVITI PEMBELAJARAN
ORIENTASI Kenal pasti haiwan dan tumbuhan yang telah pupus.
PENCETUSAN IDEA Soalan: apakah haiwan dan tumbuhan yang diancam kepupusan?
PENSTRUKTURAN
Apakah faktor ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan?
IDEA
Cadangkan kaedah pemeliharaan dan pemuliharaan bagi haiwan dan tumbuhan
APLIKASI
yang diancam kepupusan.
REFLEKSI Penilaian hasil kerja.
PENTAKSIRAN Lembaran kerja

Refleksi:
Kehadiran
/

Remarks The lesson was carried out successfully.


RANCANGAN PENGAJARAN SAINS

24 Februari 2020
(Isnin)

Cuti Peristiwa
sempena Kem
Kepimpinan
Pelajar 2020
pada

22.02.2020
(Sabtu)
