Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.20 - 7.50 PAGI PENDIDIK


3 Selasa 5/4/2022 5 HARAPAN AN
30 minit JASMANI

TEMA JADI YANG TERBAIK

UNIT UNIT 1 TAJUK TEGAK TERBALIK

1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan sokongan.


STANDARD KANDUNGAN 2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik bagi kawalan badan dan
sokongan
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal
1.1.3 Melakukan imbangan songsang dirian tangan
STANDANRD PEMBELAJARAN 2.1.1 Menjelaskan anggota badan yang terlibat untuk mengekalkan keseimbangan.
5.2.1 Mempamerkan keyakinan untuk melakukan pelbagai kemahiran pergerakan
Pada akhir PdPC murid dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan perlakuan yang betul.

Menyatakan anggota badan yang terlibat semasa melakukan imbangan songsang.

Murid berjaya melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan perlakuan yang betul.
KRITERIA KEJAYAAN

1. Murid dalam kumpulan, melakukan pemanasan badan melalui aktiviti imbangan.

2. Guru menerangkan tentang perlakuan imbangan songsang.

3. Gerak kerja kelas, murid dalam kumpulan melakukan aktiviti imbangan songsang.
AKTIVITI
PDPC 4. Gerak kerja berpasangan, murid melakukan perlakuan imbangan songsang dirian tangan.

5. Permainan kecil

6. Gerak kendur

BBB

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni

Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–


PAK-21 NILAI MURNI Kerjasama
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.20 - 8.50 PAGI PENDIDIK


3 Selasa 5/4/2022 6 INTELEK AN
30 minit JASMANI

TEMA GIMNASTIK ASAS

UNIT UNIT 1 TAJUK LOMPAT LAYANGAN

1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan lakuan yang betul.
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Mengaplikasikan konsep hambur dan pendaratan dalam pergerakan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
1.2.1 Melakukan lari landas ke peralatan anjal, menghambur, membuat layangan dan aksi serta
mendarat dengan kedua-dua belah kaki.
STANDANRD PEMBELAJARAN
2.2.1 Menerangkan perkaitan daya dengan ketinggian layangan semasa melakukan hambur
5.1.4 Menentukan ruang yang selamat untuk melakukan aktiviti.
Pada akhir PdPC murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Melakukan perlakuan hambur dengan perlakuan yang betul.

Murid berjaya melakukan perlakuan hambur dengan perlakuan yang betul.


KRITERIA KEJAYAAN

1. Murid dalam kumpulan, melakukan pemanasan badan melalui permainan kecil.

2. Guru menerangkan tentang perlakuan hambur.

3. Gerak kerja kelas, murid dalam kumpulan melakukan aktiviti hambur.


AKTIVITI
PDPC 4. Gerak kerja berpasangan, murid melakukan perlakuan hambur.

5. Permainan kecil

6. Gerak kendur

BBB

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni

Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–


PAK-21 NILAI MURNI Kerjasama
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.50 - 9.20 PAGI PENDIDIK


3 Selasa 5/4/2022 4 INTELEK AN
30 minit JASMANI

TEMA GIMNASTIK ASAS

UNIT UNIT 1 TAJUK GERAK GIMNAS

1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan sokongan.


STANDARD KANDUNGAN 2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik bagi kawalan badan dan
sokongan.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal.
1.1.3 Melakukan imbangan songsang dengan sokongan pada kepala dan tangan.
2.1.2 Menyatakan perbezaan luas tapak sokongan dan kedudukan pusat graviti semasa melakukan
STANDANRD PEMBELAJARAN pelbagai imbangan statik, dinamik dan songsang.
5.2.3 Memberi respons positif terhadap tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa
melakukan aktiviti yang mencabar.
Pada akhir PdPC murid dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Melakukan perlakuan imbangan songsang dengan sokongan pada kepala dan tangan dengan lakuan
yang betul.

Murid berjaya melakukan perlakuan hambur dengan perlakuan yang betul.


KRITERIA KEJAYAAN

1. Murid dalam kumpulan, melakukan pemanasan badan melalui permainan kecil.

2. Guru menerangkan tentang perlakuan imbangan songsang.

3. Gerak kerja kelas, murid dalam kumpulan melakukan aktiviti imbangan songsang.
AKTIVITI
PDPC 4. Gerak kerja berpasangan, murid melakukan perlakuan imbangan songsang.

5. Permainan kecil

6. Gerak kendur

BBB

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni

Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–


PAK-21 NILAI MURNI Kerjasama
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /


______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.

______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.


PdP ditunda kerana ________________________________________________

MINGGU HARI TARIKH


3 Selasa 5/4/2022

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4


KELAS 4 INTELEK MASA 9.20 – 10.20 pagi
TEMA KEMASYARAKATAN
TAJUK Masyarakat Berilmu
STANDARD 1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons Kemahiran Bertutur
PEMBELAJARAN
terhadap soalan secara kritis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mendengar, mentafsir dan memberikan tiga respons terhadap soalan secara kritis
AKTIVITI 1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan secara
kritis.
3. Murid mendengar bacaan guru/murid.
4. Murid memberikan respons terhadap soalan.
5. Murid melengkapkan respons dengan jawapan yang sesuai. Close Procedure
(Isikan tempat kosong)
6. Mruid melakukan simulasi. Dramatisation (Drama)
7. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Zon Cerdas Minda dengan bimbingan
guru.
KRITERIA 1. Murid mendengar, mentafsir dan memberikan __ daripada tiga respons terhadap
KEJAYAAN soalan secara kritis

AKTIVITI PAK-21 Close Procedures (Isikan tempat Dramatisation (Drama)


kosong)
PKJR -
BUKU Buku Teks MS 013 Buku Aktiviti Buku BA MS
ABM/BBM - Lain-lain : ________________________

EMK : ILMU Sains dan Teknologi STRATEGI P&P Kecerdasan Pelbagai

EMK : NILAI - KBAT Menganalisis

PETA PEMIKIRAN i- - PENILAIAN Hasil Kerja Murid


THINK PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan -
pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 5
TARIKH 5/4/2022 MASA 10.40 – 11.40 PAGI
MINGGU 3
HARI Selasa KELAS 5 INTELEK
TEMA Penjagaan dan Keselamatan Diri
TAJUK Sistem Reproduktif Manusia
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan
reproduktif iaitu sistem reproduktif manusia
STANDARD 1.1.1 Mengetahui sistem reproduktif lelaki dan perempuan
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kaitan sistem reproduktif lelaki dan
1. Memahami kaitan sistem reproduktif lelaki perempuan dengan asas kejadian manusia
dan perempuan dengan asas kejadian
manusia
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang sistem reproduktif manusia.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid memahami proses kejadian manusia.
halaman buku. 6. Murid menonton video persenyawaan
2. Murid menjalankan aktiviti dengan sperma dan ovum.
bimbingan guru. (https://www.youtube.com/watch?
3. Murid menjalankan perbincangan tentang v=_5OvgQW6FG4) Video Clips (Klip
sistem reproduktif manusia. Video)
4. Murid mengaitkan pembelajaran dengan 7. Murid berbincang tentang video yang
kehidupan seharian. ditonton. Conference (Mesyuarat)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang sistem reproduktif manusia dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 075 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Video Clips (Klip Video) PAK-21
Conference (Mesyuarat)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 4
TARIKH 5/4/2022 MASA 12.40 – 1.20 T/HARI
MINGGU 3
HARI Selasa KELAS 4 HARAPAN
TAJUK SAYANGI DIRI
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan
reproduktif
STANDARD 1.1.3 Menyatakan contoh simptom yang mungkin dialami ketika haid.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1, Menyatakan __ daripada enam contoh
1. Menyatakan enam contoh simptom yang simptom yang mungkin dialami ketika haid.
mungkin dialami ketika haid
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang akil baligh.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan menganalisis teks dan 5. Murid berbincang mengenai perkara yang
gambar. perlu dilakukan untuk membantu rakan yang
2. Murid memberi perhatian terhadap malu kerana tompokan haid di baju.
penerangan guru mengenai simptom haid. 6. Murid ditanya mengenai tempoh lazim haid
3. Murid menonton video mengenai simptom dan murid meneka tempoh tersebut.
haid.(https://www.youtube.com/watch? 7. Murid mencatatkan infomasi di dalam buku
v=T_DpNiT3S6U) tulis. Make Predictions (Membuat
4. Murid menjalankan perbincangan dan Andaian)
menyatakan contoh simptom yang mungkin 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
di alami ketika haid. Free Discussion dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
(Perbincangan Bebas)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang akil baligh dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 076-077 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 PAK-21
Free Discussion (Perbincangan Bebas) Make Predictions (Membuat Andaian)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
