Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
TARIKH 6 Jun 2023 MASA 8.00 am – 8.30 am
HARI Selasa KELAS 1 Utarid
BIDANG Pergerakan
UNIT Gerak Gembira
TAJUK Gerak Cabaran – Melompat sebelah kaki
STANDARD 1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor.
KANDUNGAN 2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dalam pergerakan
lokomotor dan bukan lokomotor.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan
aktiviti.
STANDARD 1.2.1, 2.2.1, 5.2.1
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Melakukan pergerakan melompat sebelah kaki dengan betul.
2. Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti baharu dalam
Pendidikan Jasmani.
AKTIVITI PDP 1. Murid memanaskan badan dengan bimbingan guru.
2. Murid melakukan aktiviti laga ayam dengan tangan kanan memegang
kaki kiri, murid melompat sebelah kaki sambil menolak rakan
menggunakan bahu. (KBAT)
3. Murid melakukan aktiviti lompat setempat iaitu melompat sebelah kaki
setempat dalam gelung. (KBAT)
4. Murid melakukan aktiviti lompat tinggi-tinggi iaitu melompat sebelah
kaki ke depan melepasi skital piring. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil. (PAK-21)
6. Murid bermain permainan kecil Ketinting Berganti-ganti.
7. Murid ditetapkan dengan syarat dan masa.
8. Murid menyejukkan badan.
BUKU BT m/s 9-10
ABM / BBM wisel, marker, skital, gelung
PAK 21 I See, I Think, I Wonder Games (Permainan)
EMK Kreativiti dan Inovasi
KBAT Mengaplikasi
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK
____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.
PdP ditunda kerana______________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
TARIKH 6 Jun 2023 MASA 8.30 am – 9.00 am
HARI Selasa KELAS 3 Marikh
BIDANG Kemahiran
UNIT Serang Sampai Menang
TAJUK Lincah Mengelecek, Jaringan Hebat
STANDARD 1.5 Melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan dengan lakuan
KANDUNGAN yang betul.
2.5 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
dalam kemahiran asas permainan kategori serangan.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan aktiviti.
STANDARD 1.5.4, 2.5.4, 5,3.1
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Melakukan kemahiran mengadang.
2. Berkomunikasi dengan rakan, guru dan ahli kumpulan semasa
melakukan aktiviti fizikal.
AKTIVITI PDP 1. Murid memanaskan badan dengan bimbingan guru.
2. Murid melakukan aktiviti mari mengadang iaitu murid yang berada di
tengah cuba mengadang bola apabila murid A dan B membuat
hantaran. (KBAT)
3. Murid melakukan aktiviti jaga skital iaitu kumpulan A mengawal skital
dari dijatuhkan oleh kumpulan B dengan cara mengadang. (KBAT)
4. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil. (PAK-21)
5. Murid bermain permainan kecil Kawal Kota.
6. Murid ditetapkan dengan syarat dan masa.
7. Murid menyejukkan badan.
BUKU BT m/s 18-19
ABM / BBM Wisel, bola, skital, marker
PAK 21 I See, I Think, I Wonder
EMK Kreativiti dan Inovasi
KBAT Mengaplikasi
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.

PdP ditunda kerana______________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 1
TARIKH 6 Jun 2023 MASA 9.30 am – 10.00 am
HARI Selasa KELAS 1 Utarid
KOMPONEN Kesihatan Diri dan Reproduktif
UNIT Bersih dan Selamat
TAJUK Selamat atau Tidak?
STANDARD 2.1 Kemahiran menangani pengaruh dalaman serta luaran yang
KANDUNGAN mempengaruhi kesihatan diri dan reproduktif.

Sentuhan selamat
Sentuhan tidak selamat
Sentuhan tidak selesa
STANDARD 2.1.1, 2.1.4
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Mengetahui sentuhan selamat, sentuhan tidak selamat dan sentuhan
tidak selesa serta mengaplikasikan kemahiran berkata TIDAK kepada
sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak selesa.
AKTIVITI PDP 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitan
dengan tajuk pelajaran. (KBAT)
2. Murid diterangkan perbezaan sentuhan selamat, sentuhan tidak
selamat dan sentuhan tidak selesa berdasarkan dengan video. (PAK-
21)
3. Murid menyatakan contoh sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak
selesa yang lain.
4. Murid diminta terangkan situasi yang memerlukan kemahiran berkata
TIDAK kepada sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak selesa.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
6. Guru membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini. (KBAT)
BUKU BT m/s 67
ABM / BBM Video, buku teks, lagu, lembaran kerja
PAK 21 Mengetahui, Mengaplikasi
EMK Kreativiti dan Inovasi
KBAT Memahami
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Hasil Kerja Murid
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.

PdP ditunda kerana______________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 3
TARIKH 6 Jun 2023 MASA 10.30 am – 11.00 am
HARI Selasa KELAS 3 Marikh
KOMPONEN Pengurusan Mental Dan Emosi
UNIT Jaga Diri Sihat Emosi
TAJUK Amalan Positif
STANDARD 3.1 Kemahiran mengurus mental dan emosi dalam kehidupan harian.
KANDUNGAN

Cara meningkatkan:
 Keyakinan diri
STANDARD 3.1.2, 3.1.3
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Mengaplikasikan serta menjana idea cara meningkatkan keyakinan
diri dalam kehidupan harian.
AKTIVITI PDP 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitan
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid dijelaskan maksud amalan positif. (KBAT)
3. Murid diterangkan contoh amalan positf berdasarkan dengan video.
(PAK-21)
4. Murid membuat perbincangan dalam kumpulan serta menyatakan
contoh lain cara meningkatkan keyakinan diri dalam kehidupan
harian. (KBAT)
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
6. Guru membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini. (KBAT)
BUKU BT m/s 74
ABM / BBM Video, buku teks, lembaran kerja
PAK 21 Mengaplikasi, Menjana Idea
EMK Kreativiti dan Inovasi
KBAT Memahami
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Hasil Kerja Murid
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.

PdP ditunda kerana______________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 2
TARIKH 6 Jun 2023 MASA 12.30 pm – 1.00 pm
HARI Selasa KELAS 2 Zuhrah
KOMPONEN Kesihatan Diri dan Reproduktif
UNIT Hari yang Ceria
TAJUK Sayang Adik Sayang
STANDARD 3.1 Kemahiran mengurus mental dan emosi dalam kehidupan harian
KANDUNGAN
Cara mengurus:
 Perasaan bimbang
 Perasaan cemburu
STANDARD 3.1.1, 3.1.2
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan perasaan bimbing dan cemburu.
2. Mengaplikasikan cara mengurus perasaan bimbang dan cemburu
apabila berlaku perubahan dalam kalangan ahli keluarga serta rakan
sebaya.
AKTIVITI PDP 1. Murid diterangkan maksud perasaan bimbang dan cemburu. (PAK-21)
2. Murid diterangkan contoh situasi perasaan bimbang dan cemburu
berdasarkan dengan video. (PAK-21)
3. Murid diceritakan situasi yang menimbulkan perasaan bimbang dan
cemburu.
4. Murid disoal jawab contoh cara mengurus perasaan bimbang dan
cemburu dalam pelbagai situasi.
5. Murid menyatakan contoh lain cara mengurus perasaan bimbang dan
cemburu apabila berlaku perubahan dalam kalangan ahli keluarga
serta rakan sebaya. (KBAT)
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
7. Guru membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini. (KBAT)
BUKU BT m/s 77
ABM / BBM Video, buku teks, lembaran kerja
PAK 21 Menyatakan, Mengaplikasi
EMK Kreativiti dan Inovasi
KBAT Memahami
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Hasil Kerja Murid
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.

PdP ditunda kerana______________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 2
TARIKH 8 Jun 2023 MASA 8.00 am – 8.30 am
HARI Khamis KELAS 2 Zuhrah
BIDANG Pergerakan Bukan Lokomotor
UNIT Mari Bersenam
TAJUK Senaman Ceria – Membuai dan Meringkuk
STANDARD 1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor.
KANDUNGAN 2.2 Mengaplikasikan konsep pergerakan semasa melakukan pergerakan
lokomotor dan bukan lokomotor.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan
aktiviti fizikal.
STANDARD 1.3.1, 2.2.1, 5.2.1
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Melakukan pergerakan membuai dan meringkuk dengan betul.
2. Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.
AKTIVITI PDP 1. Murid memanaskan badan dengan bimbingan guru.
2. Murid melakukan aktiviti membuai dan meringkuk mengikut stesen:
(KBAT)
Stesen 1: pergerakan membuai dalam gelung.
Stesen 2: pergerakan meringkuk dalam gelung.
3. Murid melakukan aktiviti lakonan membuai dan meringkuk dengan
mengikut arahan guru. (KBAT)
4. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
5. Murid bermain permainan kecil Membuai dan Meringkuk. (PAK-21)
6. Murid ditetapkan dengan masa dan syarat.
7. Murid menyejukkan badan.
BUKU BT m/s 8-9
ABM / BBM Wisel, marker, gelung
PAK 21 I See, I Think, I Wonder Games (Permainan)
EMK Kreativiti dan Inovasi
KBAT Mengaplikasi
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.
PdP ditunda kerana______________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5
TARIKH 8 Jun 2023 MASA 9.30 am – 10.30 am
HARI Khamis KELAS 5 Zuhal
BIDANG Membuat Corak dan Rekaan
UNIT Jaket Buku Nota
STANDARD 3.1 Penghasilan karya kreatif.
KANDUNGAN
STANDARD 3.1.2
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Menghasilkan corak terancang atau tidak terancang dalam bidang
membuat corak dan rekaan.
AKTIVITI PDP 1. Guru menerangkan maksud corak kolaj berdasarkan video yang
ditayangkan. (PAK-21)
2. Guru membimbing murid menentukan motif kolaj melalui sumber idea
yang dipilih. (KBAT)
3. Guru membimbing murid menentukan susunan corak, media dan
teknik semasa proses penghasilan kolaj berdasarkan video. (PAK-21).
4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang unsur rupa dan prinsip
harmoni yang terdapat pada corak kolaj. (KBAT)
5. Murid diberikan penghasilan karya sama seperti buku teks.
6. Murid menghasilkan karya mengikut kreativiti masing-masing.
BUKU BT m/s 26-27
ABM / BBM video, pensel, kertas warna, kertas lukisan, gam, gunting, bahan hiasan
PAK 21 Pemikir
EMK Nilai Murni
KBAT Mencipta
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Hasil Kerja Murid
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.

PdP ditunda kerana______________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 2
TARIKH 8 Jun 2023 MASA 11.30 am – 12.00 pm
HARI Khamis KELAS 2 Zuhrah
UNIT Saya Juara
TAJUK Sukan Sekolah
STANDARD 2.2 Nyanyian
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.2
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
PEMBELAJARAN 1. Menyanyikan lagu “Sukan Sekolah” dengan pic yang betul.
AKTIVITI PDP 1. Murid perdengarkan lagu Sukan Sekolah berpandukan Audio 17. (PAK-
21)
2. Guru membimbing murid menyanyikan lagu tersebut baris demi baris.
(mengikut frasa)
3. Guru memastikan murid bernyanyi mengikut pic yang betul sebelum
menyanyikan keseluruhan lagu bersama-sama.
BUKU BT m/s 26
ABM / BBM Video, buku teks, Audio 17-19
PAK 21 Bersifat Ingin Tahu
EMK Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.

PdP ditunda kerana______________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATAPELAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4
TARIKH 8 Jun 2023 MASA 12.30 pm – 1.30 pm
HARI Khamis KELAS 4 Musytari
BIDANG Membuat Corak dan Rekaan
UNIT Beg Cantik Menawan
STANDARD 3.1 Penghasilan karya kreatif.
KANDUNGAN 4.1 Penghayatan karya Seni Visual.
STANDARD 3.1.3, 4.1.2
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pdp murid akan dapat :
1. Menghasilkan produk rekaan kreatif dalam Bidang Membuat Corak
dan Rekaan menggunakan corak yang telah dihasilkan.
2. Membuat penyataan lisan secara kritis karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, teknik dan proses serta
menghubungkaitkan seni dengan kehidupan seharian.
AKTIVITI PDP 1. Guru membimbing murid mengaplikasikan prinsip kontra dalam
memilih rupa dan warna pada hasil karya.
2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseimbangan yang
digunakan dalam hasil karya. (KBAT)
3. Guru membimbing murid kemasan pada produk berfungsi
berdasarkan hasil karya.
4. Murid menghasilkan karya mengikut kreativiti masing-masing. (KBAT)
5. Murid membuat penyataan lisan secara kritis hasil karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual, teknik dan proses serta
menghubungkaitkan seni dengan kehidupan seharian. (PAK-21)
BUKU BT m/s 26-27
ABM / BBM buku teks, kertas lukisan, cat air
PAK 21 Roam the Room
EMK Kreativiti dan Inovasi
KBAT Mengaplikasi
NILAI Kerjasama
PENILAIAN PDP Hasil Kerja Murid
REFLEKSI /
IMPAK ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____ orang
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.
PdP ditunda kerana______________________________________________
