Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI PENDIDIKAN KESIHATAN SM TINGKATAN 3
TARIKH 29/11/2022 MASA 8.50-9.50
MINGGU 35 HARI Selasa KELAS 3D
TEMA PJ PERMAINAN KATEGORI SERANGAN (BOLA KERANJANG)
TAJUK Pengadang Gagah Penjaring Lincah
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Melakukan kemahiran asas bola keranjang dengan lakuan yang
betul.
2.3 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik dalam kemahiran asas bola keranjang.
5.5 Memahami dan mengaplikasikan etika dalam sukan semasa
melakukan aktiviti fizikal.
STANDARD 1.3.4 Melakukan pelbagai kemahiran menjaring dalam situasi
PEMBELAJARAN
permainan.
2.3.5 Menerangkan cara mengadang yang sesuai berdasarkan situasi
permainan.
5.5.3 Mempamerkan permainan bersih dalam perlawanan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid dapat :
1. Melakukan pelbagai kemahiran menjaring dalam 1. Melakukan kemahiran menjaring bola dan cara
permainan bola keranjang mengadang yang sesuai dalam permainan bola
2. Menerangkan cara mengadang yang sesuai keranjang
dalam permainan bola keranjang

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid diberi penerangan tentang tajuk hari ini
2. Murid mengadakan sesi soal jawab berkenaan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran
1. Murid diberi penerangan tentang kemahiran 7. Sekiranya bola dapat dirampas, kumpulan itu
mengadang dan kemahiran menjaring dalam perlu membuat 3 hantaran sesama sendiri
permainan bola keranjang oleh guru sebelum menjaring
2. Murid memerhatikan dan mendengar dengan teliti 8. 2 mata diberikan sekiranya bola dapat dirampas
penerangan yang diberikan oleh guru (Watch daripada pihak lawan
And Listen) 9. 2 mata sekiranya jaringan berjaya dilakukan
3. Murid dibahagikan kepada kempulan kecil 10. Permainan akan dimulakan semula dari garisan
berempat tengah oleh kumpulan yang tidak berjaya
4. Dua kumpulan akan bermain di separuh menjaring
gelanggang 11. Kumpulan yang memungut mata terbanyak
5. Permainan dimulakan dengan satu kumpulan adalah pemenang
membuat hantaran kepada rakan dari garisan 12. Murid mencuba melakukan aktiviti kemahiran
tengah mengadang dan kemahirang menjaring dengan
6. Kumpulan lawan cuba mengadang untuk bimbingan guru (Try It Out)
mendapatkan bola 13. Murid membantu guru mengemas peralatan yang
digunakan selepas masa tamat
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran mengadang dan kemahiran menjaring dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks Halaman 32-33
ABM/BBM Bola, bib, kon STRATEGI PdP Mengapplikasikan
PAK-21 PAK-21
Watch & Listen (Lihat & Dengar) Try It Out (Mari Mencuba)
KBAT Memahami KB Menyesuaikan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Tugasan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

EMK : ILMU Bahasa EMK : NILAI Rasional


LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI PENDIDIKAN KESIHATAN SM TINGKATAN 3
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6 HARI Ahad KELAS
TEMA PK PENGURUSAN MENTAL DAN EMOSI
TAJUK Kenapa Saya Marah?
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Kemahiran mengurus mental dan emosi dalam kehidupan harian
Cara mengurus:  Kemarahan
-
-

STANDARD 3.1.1 Menjelaskan punca kemarahan.


PEMBELAJARAN
3.1.3 Menilai kesan kemarahan terhadap kesihatan diri dan orang lain.
-
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid dapat :
1. Menjelaskan punca marah 1. Menjelaskan sekurang-kurangnya __ daripada 11
2. Menilai kesan kemarahan terhadap kesihatan diri punca marah
dan orang lain 2. Menilai sekurang-kurangnya ___ daripada 12
kesan kemarahan terhadap kesihatan diri dan
orang lain

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid melihat gambar muka orang yang sedang marah
2. Murid mengadakan sesi soal jawab berkenaan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran
1. Murid ditanya tentang punca berlakunya situasi 5. Murid diberi masa selama 5 minit unutk berfikir
marah secara rawak jawapan yang sesuai
2. Murid membincangkan dan berbual mengenai 6. Murid di minta menulis jawapan di atas kertas dan
punca berlakunya kemaharan dalam kelas. kemudian ditampal di papan kenyataan (Post It
(Conference) Notes)
3. Hasil perbincangan dibahaskan dalam kelas 7. Jawapan murid dibaca dan dibincangkan dengan
dengan bimbingan guru bimbingan gur
4. Murid ditanya implikasi kemarahan terhadap
kesihatan diri

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang punca dan kesan marah dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks Halaman 152-153
ABM/BBM Gambar orang sedang marah, STRATEGI PdP Konstruktivisme -
kertas warna
Menjelaskan idea
baharu
PAK-21 Conference (Mesyuarat) PAK-21 Post It Notes (Nota tampalan)

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KBAT Menganalisis KB Menjelaskan


PETA PEMIKIRAN Peta Pokok PENILAIAN P&P Tugasan
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan EMK : NILAI Kerjasama
Komunikasi (TMK)
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
