Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 UPSI HARI AHAD


TARIKH 17/03/2024 MASA 7.55 – 8.40
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
kawal
OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan fungsi dan kelebihan sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
2. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal
dan luar kawal.
RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang sistem saraf
AKTIVITI manusia.
 Murid memberi fungsi dan kelebihan sistem saraf manusia.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan nota dan lakaran sistem saraf manusia.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PJPK SMK TINGKATAN 3
TARIKH 17/03/2024 MASA 8.40 – 9.30
MINGGU 2 HARI KELAS 3 WUM/3 WUKM (P)
Ahad
TEMA
PJ Gimnastik Asas
TAJUK
Gimnastrada-Gimnastik Untuk Semua
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Melakukan rangkaian kemahiran gimnastik asas dalam gimnastrada
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
semasa melakukan rangkaian kemahiran gimnastik asas dalam gimnastrada.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan
aktiviti fizikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.1 Melakukan rangkaian kemahiran gerak edar, imbangan, putaran dan
hambur secara berkumpulan.
2.1.1 Menyenaraikan kemahiran gerak edar, imbangan, putaran dan hambur
yang dilakukan dalam rutin gimnastrada.
5.2.1 Melibatkan diri dan melakukan aktiviti secara berpasukan bagi
mencapai matlamat kumpulan
KEMAHIRAN TMK
1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID
Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Melakukan sekurang-kurangnya 2 kemahiran dalm gimnastik secara 1. Melakukan kemahiran gerak edar, imbangan, putaran dan hambur
berkumpulan secara berkumpulan
2. Melibatkan diri dalam aktiviti gimnastik
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. 1. Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. pengetahuan sedia
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. ada murid.
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) 2. Guru menilai
kefahaman murid
tentang pembelajaran
hari ini
3. …………………………
…………………………
…………………
1. Murid mendengar penerangan tentang kemahiran gerak edar, imbangan, putaran dan hambur oleh guru
2. Murid melihat contoh dari guru untuk lebih memahami gimnastrada Examples (Contoh)(PAK21)
3. Murid bersoal jawab mengenai kemahiran yang diajar oleh guru
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil
5. Murid berbincang tentang kemahiran gerak edar, imbangan, putaran dan hambur secara berkumpulan
6. Murid mencuba melakukan kemahiran gerak edar, imbangan, putaran dan hambur secara berkumpulan dengan bimbingan
guru Try It Out (Mari Mencuba)(PAK21)
7. Murid diberi penilaian dan penghargaan kerana berani mencuba
8. Murid bersoal jawab jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT(KBAT)
9. Murid melengkapkan Latihan yang diberikan oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN
Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C
Comunication
ELEMEN SEKOLAHKU SEJAHTERA STRATEGI PdP
Selamat, Seronok, Sihat Pembelajaran Konstektual
KBAT PETA PEMIKIRAN
Mengingati Peta Buih
EMK : NILAI KB
Kasih Sayang Mengapplikasikan
EMK : ILMU & PENILAIAN P&P
PENDEKATAN BERTEMA Kreativiti dan Inovasi Tugasan

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN MURID Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
Pengayaan
Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah
Pengukuhan
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI PBD telah berjaya dijalankan kepada ___ / ___ murid dan berjaya menguasai objektif pembelajaran serta terlibat
secara aktif dalam proses pembelajaran.
___ /___murid perlu ditaksir semula kerana berdasarkan pemerhatian, mereka tidak menguasai objektif pembelajaran
dan bimbingan susulan akan dijalanan diluar waktu pembelajaran.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:………………………………………………….
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 WUSM HARI AHAD


TARIKH 17/03/2024 MASA 9.55 – 10.45
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
kawal
OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan fungsi dan kelebihan sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
2. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal
dan luar kawal.
RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang sistem saraf
AKTIVITI manusia.
 Murid memberi fungsi dan kelebihan sistem saraf manusia.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan nota dan lakaran sistem saraf manusia.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 UPSI HARI ISNIN


TARIKH 18/03/2024 MASA 10.00 – 10.55
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
kawal
OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan fungsi dan kelebihan sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
2. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal
dan luar kawal.
RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang sistem saraf
AKTIVITI manusia.
 Murid memberi fungsi dan kelebihan sistem saraf manusia.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan nota dan lakaran sistem saraf manusia.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 WUSM HARI ISNIN


TARIKH 18/03/2024 MASA 11.55 – 12.30
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
kawal
OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan fungsi dan kelebihan sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
2. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal
dan luar kawal.
RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang sistem saraf
AKTIVITI manusia.
 Murid memberi fungsi dan kelebihan sistem saraf manusia.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan nota dan lakaran sistem saraf manusia.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 UPSI HARI SELASA


TARIKH 19/03/2024 MASA 7.55 – 9.10
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
kawal
OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan fungsi dan kelebihan sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
2. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal
dan luar kawal.
RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang sistem saraf
AKTIVITI manusia.
 Murid memberi fungsi dan kelebihan sistem saraf manusia.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan nota dan lakaran sistem saraf manusia.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 UIAM HARI SELASA


TARIKH 19/03/2024 MASA 10.25 – 11.55
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
kawal
OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan fungsi dan kelebihan sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
2. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal
dan luar kawal.
RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang sistem saraf
AKTIVITI manusia.
 Murid memberi fungsi dan kelebihan sistem saraf manusia.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan nota dan lakaran sistem saraf manusia.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 UIAM HARI RABU


TARIKH 20/03/2024 MASA 9.35 – 10.25
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
PEMBELAJARAN kawal
1.1.3 Mewajarkan kepentingan rangkaian sistem saraf manusia dalam
kehidupan

OBJEKTIF 1. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal


PEMBELAJARAN dan luar kawal.
2. Murid dapat menyatakan kepentingan sistem saraf manusia.

RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang aliran impuls


AKTIVITI dalam tindakan terkawal dan luar kawal.
 Murid membuat rajah aliran impuls tindakan.
 Murid dapat menjawab kepentingan sistem saraf manusia.
 Murid melengkapkan lembaran nota yang diberikan.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 WUSM HARI RABU


TARIKH 20/03/2024 MASA 10.55 – 12.30
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf
PEMBELAJARAN manusia.
1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar
kawal

OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan fungsi dan kelebihan sistem saraf


PEMBELAJARAN manusia.
2. Murid dapat menjelaskan aliran impuls dalam tindakan terkawal
dan luar kawal.

RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang sistem saraf


AKTIVITI manusia.
 Murid memberi fungsi dan kelebihan sistem saraf manusia.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan nota dan lakaran sistem saraf manusia.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 UIAM HARI KHAMIS


TARIKH 21/03/2024 MASA 10.45 – 11.35
TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK Bab 1 : Rangsangan dan Gerak Balas
STANDARD 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta
PEMBELAJARAN kepekaannya terhadap rangsangan.

OBJEKTIF 1. Murid dapat menyatakan lima organ deria.


PEMBELAJARAN 2. Murid dapat menyatakan struktur dan fungsi organ mata.

RINGKASAN  Murid mendengar guru memberi penerangan tentang struktur dan


AKTIVITI fungsi organ mata.
 Murid membuat lakaran dan melabelkan struktur organ mata.
 Murid dapat menjawab soalan guru secara lisan.
 Murid melengkapkan jadual fungsi organ mata.

REFLEKSI

KEHADIRAN
