Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS SMK TINGKATAN 2


TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 1
HARI Ahad KELAS
TEMA Penyenggaraan Dan Kesinambungan Hidup
TAJUK 1.0 Biodiversiti
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Pengelasan
1.2 Kepelbagaian organisma
organisma
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Membezakan
1.1.2
1.2.1 Menghuraikan
Mewajarkan keperluan
organisma
dan berkomunikasi
pengurusan
dengan kekunci
mengenai
biodiversiti
dikotomi
biodiversiti.
yang
berdasarkan
berkesan. ciri-ciri sepunya.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Membezakan
Menghuraikan
Mewajarkan keperluan
organisma
dan berkomunikasi
pengurusan
dengan kekunci
mengenai
biodiversiti
dikotomi
biodiversiti
yang 1. Menguasai pengetahuan berkaitan pengelasan
Kepelbagaian
berkesan
berdasarkan ciri-ciri sepunya. Organisma
organisma.
2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan berkaitan
dengan tepat.

AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran menguasai objektif
dan kriteria kejayaan. pembelajaran dan
diberi latihan
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengayaan /
1. Murid menonton
mengaitkanvideo/slide
melakukan sumbangsaran
tajuk dengan powerpoint
pengalaman
bersama yangguru
murid.
ditayangkan
berkaitan tajuk.
guru berkaitan
Brainstorming
tajuk. Watch & Listen pengukuhan
2. (Lihat
Murid membaca
(Sumbangsaran)(PAK21)
& Dengar)(PAK21)
buku teks, merujuk Gambar foto 1.2, Gambar foto 1.2 dan Gambar foto 1.3 ☐___ / ___ orang
2. Murid
menggariskan
membaca
mengaitkanisibuku
penting
tajukteks
dengan
berkaitan
dan membuat
kehidupan
tajuk. rujukan
Read
murid.and
padaHighlight
Gambar (Baca
foto 1.4.
dan
Murid
Tanda)(PAK21)
mewajarkan murid tidak menguasai
objektif pembelajaran
3. Murid
keperluan
dibahagikan
membaca
pengurusan
buku
kepada
teks
biodiversiti
dan
kumpulan-kumpulan
merujuk
yang berkesan.
Rajah 1.6untuk
dandiguna
Rajah 1.7
pakaiuntuk
dalam
melihat
setiap contoh
kali aktiviti
kekunci
dan diberi latihan
3. dikotomi.
berkumpulan.
Murid membina pemahaman mereka sendiri mengenai tajuk. pemulihan
4. Murid melakukan
bersama ahli aktiviti
kumpulan
Chainberbincang
Round Line
tableyang
iaitumana
dan
secara
memilih
murid
berkumpulan,
membuat
nama kumpulan
murid
rantai bergilir-gilir
kertas.
dan melantik
Pada memberikan
setiap
ketuakertas
kumpulan.
ditulis
respon satu
atauayat
Projek
menyelesaikan
berkaitan
Berkumpulan(PAK21)
tajuk
soalan
dan dengan
disambung menulis
dengandi atas
ayatkertas
dari murid
yang lain.
samaChain
dan menggunakan
Line
5. pen
Murid
(Rangkaian)(PAK21)
atau
menghuraikan
pensil yang dan sama.berkomunikasi
Murid membezakan
mengenai organisma
biodiversiti.
dengan kekunci dikotomi berdasarkan ***Murid yang
6. ciri-ciri
5. Murid melakukan
bersoal
sepunya jawab
Round
Aktiviti
bersama
Robin(PAK21)
1.1 secara
guru dan
berkumpulan
melakukandan aktiviti
membentangkan
KBAT. (KBAT)hasil dlam kelas. memberi pandangan
7. Murid melakukan
6.
5. bersoal jawab Praktis
Aktiviti
dengan
1.3
Formatif
secara
guru tentang
1.1
berkumpulan
dan perkara
menghantar
dan
yang membentangkan
tugasan
dibincangkan.
kepada hasil
guru dalam
untuk disemak.
kelas. dan jawapan akan
8. Murid bersoal
7.
6. memberijawab
pujianbersama
kepada guru
rakandanyang memberikan
melakukan jawapan.Murid
aktiviti KBAT. (KBAT) melaksanakan pentaksiran diberikan ganjaran
Bilik Darjah.
8. Murid
7. bersoal(PBD)
jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan. sebagai rangsangan
9. Murid memberi pujian kepada rakan yang memberikan jawapan.Murid
8. jawapan. melaksanakan pentaksiran untuk murid terus
AKTIVITI PENUTUP
Bilik Darjah. (PBD)(PENUTUP) mencuba
AKTIVITI
1. MuridPENUTUP (PENUTUP)
membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
AKTIVITI
2. MuridPENUTUP
1. (PENUTUP)
diberikan latihan
membuat rumusan atau
isi soalan
pelajaran
sebagai
tentangpengukuhan.
tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid membuat
1. diberikan latihan
rumusan atau
isi soalan
pelajaran
sebagai
tentangpengukuhan.
tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
KAEDAH
2. MuridPENGAJARAN
diberikan latihan atau soalan Bersemuka
sebagai pengukuhan.
KAEDAH
BUKU TEKS PENGAJARAN Bersemuka
Halaman 4-5 ELEMEN 4C Critical thinking
KAEDAH
BUKU
ELEMEN TEKSPENGAJARAN
SEKOLAHKU Bersemuka
Halaman 6 Terampil
Tekun, Teliti ELEMEN
STRATEGI 4CPdP Critical thinkingKonstektual
Pembelajaran
SEJAHTERA
BUKU
ELEMEN TEKS
SEKOLAHKU Halaman 14-15
Tekun, Teliti Terampil ELEMEN
STRATEGI 4CPdP Critical thinkingKonstektual
Pembelajaran
SEJAHTERA
KBAT
ELEMEN SEKOLAHKU Mengingati
Tekun, Teliti Terampil PETA PEMIKIRAN
STRATEGI PdP Peta Buih
Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA
KBAT
EMK : NILAI Mengingati
Kasih Sayang PETA
KB PEMIKIRAN Peta Buih idea
Menjanakan
KBAT
EMK : NILAI
ILMU & Mengingati
Kasih Sayang
Pendidikan Moral PETA
KB PEMIKIRAN
PENILAIAN P&P Peta Buih idea
Menjanakan
Pemerhatian
PENDEKATAN
EMK ILMU & BERTEMA
: NILAI Kasih Sayang
Pendidikan Moral KB
PENILAIAN P&P Menjanakan
Pemerhatian idea
PENDEKATAN
EMK : ILMU & BERTEMA TP1
Pendidikan Moral TP2 TP3PENILAIAN P&P TP4 TP5
Pemerhatian TP6
PENDEKATAN BERTEMA TP1
Tidak dapat TP2
Boleh TP3
Boleh TP4
Boleh Boleh TP5
menguasai TP6
Boleh menguasai,
menguasai
TP1
Tidak dapat memahami
TP2
Boleh memahami
TP3
Boleh menguasai
TP4
Boleh pengetahuan
Boleh TP5 dan
menguasai pengetahuan
Boleh TP6
menguasai,
pengetahuan
menguasai
Tidak dapat pengetahuan
memahami
Boleh tetapi masih
memahami
Boleh pengetahuan
menguasai
Boleh menjawab soalan
pengetahuan dan
Boleh menguasai berkaitan tajuk dan
pengetahuan
Boleh menguasai,
berkaitan
pengetahuan
menguasai berkaitan
pengetahuan
memahami tidak boleh
tetapi masih
memahami berkaitan dan
pengetahuan
menguasai menjawab dan.
berserta contoh
soalan
pengetahuan bersoal
berkaitan jawabdan
tajuk
pengetahuan
tajuk dan
berkaitan
pengetahuan tajuk dan
berkaitan
pengetahuan menguasai
tidak
tetapi boleh
masih menjawab
berkaitan dan
pengetahuan menjawab soalan.
berserta contoh dengan lancar,
bersoaltajuk
berkaitan jawabdan
PENILAIAN tidak
tajukdapat
dan
berkaitan menjawab
tajuk dan
berkaitan pengetahuan
menguasai
tidak boleh soalan dengan
menjawab
berkaitan dan berserta contoh.
membantu
dengan rakan
bersoal lancar,
jawab
PENILAIAN menjawab
tidak soalan tanpa baik. lain dan menjadi
tajukdapat
dan menjawab
tajuk dan pengetahuan
menguasai soalan dengan
menjawab membantu
dengan rakan
lancar,
PENILAIAN soalan
menjawab
tidak dapat dengan
soalan
menjawab bimbingan
tanpa
pengetahuan baik.
soalan dengan model
lain danteladan.
membantu menjadi
rakan
soalan
menjawab bimbingan
dengan
soalan guru
bimbingan
tanpa baik. model
lain danteladan.
menjadi
soalan guru
bimbingan
dengan guru
bimbingan model teladan.
guru
bimbingan guru
TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan guru Murid
diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan
Pengukuhan Murid diberikan soalan aras lebih
terbuka tinggi
dan lebihsedikit
mudah
TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan
Pengukuhan
Pemulihan Murid diberikan
melakukan soalan
aktivitiaras lebih
terbuka
dengan tinggi
dan lebihsedikit
bimbingan mudah
guru.
REFLEKSI Pengukuhan
1. Murid-murid dapatMurid
Pemulihan diberikan
melakukan
menguasai soalan
aktivititerbuka
kemahiran dengandan lebih
bimbingan
pembelajaran mudah
secaraguru.
intensif
REFLEKSI Pemulihan
1. telahMurid
2. Murid-murid dapat melakukan
menyertai
menguasai aktiviti aktiviti
kemahiran
PdP dengandengan bimbingan
pembelajaran
jayanya secaraguru.
intensif
REFLEKSI 3. Murid-murid
2.
1. Alat bantu mengajar
telah menyertai
dapat menguasai
pada hari
aktiviti
kemahiran
ini berkesan
PdP dengan
pembelajaran
dan boleh
jayanyadiaplikasikan
secara intensif
pada masa akan
3. Murid-murid
2. datang
Alat bantu mengajar
telah menyertai
pada hari
aktiviti
ini berkesan
PdP dengan dan boleh
jayanyadiaplikasikan pada masa akan
3. Alat
datang
bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang
