Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN TAHUN 4 ZAMRUD

Tahun: 4 Zamrud Bil Murid: 44 orang ( 44/44 ) Tarikh: 5 April 2013 Sub Tajuk: Saya Warga Sekolah Bertanggungjawab Isi Pelajaran: i. ii.

Bidang/Tema: Hidup Bersama Di Sekolah Dan Masyarakat Jangkamasa: 30 minit (11.20 pg 11.50 pg)

Cara berinteraksi dengan komuniti sekolah. Menghormati komuniti sekolah.

Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran, murid-murid akan i. Dapat menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara berinteraksi

dengan cara yang betul ii. Dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 contoh

tingkahlaku sebagai seorang murid yang bertanggungjawab Pengetahuan Sedia Ada: i. kawasan sekolah Unsur Patriotisme/Nilai Murni i. Melahirkan sikap hormat-menghormati terhadap guru dan orang lebih tua serta diantara rakan-rakan yang berbilang kaum. ii. Melahirkan murid yang bertanggungjawab di dalam sekolah Murid-murid pernah menolong warga sekolah di dalam

Bahan Bantu Mengajar Kad imbasan Buku latihan

Pembelajaran Koperatif Think-pair-share

Langkah / Isi Pelajaran

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pembelajaran Bestari / konsep

Catatan

Set Induksi1 ( 3 minit ) 2. Guru menunjukkan kad imbasan yang tertulis situasisituasi yang sering terjadi di kawasan sekolah. Contoh:
Guru membawa banyak buku latihan

Nilai: TKP -verballinguistik Abm: Kad imbasan Memberi perhatian

Pelawat sedang berdiri di luar pejabat sekolah

KBKK membuat hub

Kemudian cikgu akan bersoal jawab dengan murid berkenaan dengan kad imbasan yang ditunjukkan. Guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini Langkah 11. Guru membahagikan murid ( 7 minit ) kepada beberapa kumpulan.

ungkait

Nilai: Kaedah: Perbincangan Mendengar arahan

Kemudian, guru akan memberikan kad imbasan TKP Kerjasama

kepada setiap kumpulan dan di dalam kumpulan, pelajar harus berbincang apa yang perlu dilakukan sebagai seorang murid didalam situasi yang ditunjukkan. 3. Setelah aktiviti tamat, guru dan murid akan berbincang jawapan.

Interpersonal Abm: KBKK mengenal pasti Kad Imbasan

10.Guru dan murid bersamasama membetulkan jawapan yang salah. Langkah 21 ( 10 minit ) Di dalam kumpulan yang sama, murid-mrid diminta untuk melakonkan situasai yang tertulis di dalam kad imbasan mereka. TKP Verballinguistik Sepanjang lakonan mereka, guru akan menerangkan lagi serba sedikit mengenai apa yang mereka tengah melakonkan Kinestatik Mendengar arahan Bekerjasama Kaedah: Main peranan Nilai Berani mencuba

Langkah 31. Guru menyuruh murid untuk ( 6 minit ) melakukan kerja di dalam buku latihan. 2. 3. Guru memantau dan menilai Kaedah: Perbincangan

Nilai Patuh pada arahan

Abm:

tugasan murid. -

TKP Intrapersonal

Buku latihan

Penutup 4. Guru membuat rumusan ( 4 minit ) tentang isi pelajaran pada hari ini. 7. Akhir sekali guru meminta murid murid untuk mengulang semula atau menyebut semula apa yang telah mereka pelajari pada hari tersebut

TKP Intrapersonal Interpersonal Verballinguistik

Nilai: Patuh pada arahan

Berani mencuba

KBKK Merumus Membuat kesimpulan
