Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PEMULIHAN Nama Kelas Mata pelajaran Tarikh Kumpulan Nama murid : Wan Nura

Adila Bt Wan Ah. Fadzil : 3 Gemilang : Bahasa Melayu : 21.08.2013 Hari : Rabu KUMPULAN 1 (PINTAR) 1. Mohd Adib Irfan 2. Idham Darwish No. KP : 920508-03-5864 Masa: 11.45 pagi 12.45 tengah hari (60 minit)

Tema/Tajuk Kemahiran

Objektif pembelajaran:

KUMPULAN 2 (CERDAS) 1. Iskandar Hakimi 2. Siti Norsolehah 3. Siti Noraminah 4. Nik Nor Shaziman 5. Aisyah Perkataan KVK + KVKK Ayat mudah KVKK + KV 1. Menyebut nama benda dalam gambar yang 1. Menyebut ayat mudah dalam gambar yang ditunjukkan oleh guru. ditunjukkan oleh guru. 2. Menyatu dan memadankan suku kata 2. Menyalin semula ayat mudah yang telah diberikan berdasarkan gambar. oleh guru. 3. Mengisi suku kata awalan atau akhiran 3. Membina ayat mudah berdasarkan gambar yang yang tertinggal berdasarkan gambar. diberi. 4. Menulis perkataan berdasarkan gambar Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat : 1. Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 1. Membaca sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat 5 nama benda dalam gambar yang mudah yang ditunjukkan oleh guru dengan betul. ditunjukkan oleh guru dengan betul. 2. Menyalin semula ayat mudah yang disebut oleh 2. Menyatu dan memadankan sekurangguru sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat mudah kurangnya 3 daripada 5 suku kata dengan betul. berdasarkan gambar dengan baik. 3. Membina ayat mudah sekurang-kurangnya 3 3. Mengeja sekurang-kurangnya 3 daripada 5 daripada 5 gambar yang diberi oleh guru dengan

Pengetahuan sedia ada: Isi Pelajaran

perkataan KVK + KVKK dengan betul. 4. Menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 5 perkataan berdasarkan ayat yang diberi dengan betul. Murid telah dapat membaca dan menulis perkataan KVK + KVKK

betul.

Murid telah dapat membaca dan menulis perkataan KVKK + KV

Pendidikan Muzik, seni dan pergerakan, Pendidikan Jasmani

Penggabungjalinan Isi Kandungan : lisan, bacaan, tulisan, soal jawab EMK :............................................................................. Penyerapan Nilai : patuh arahan, kesungguhan, kerjasama Unsur-unsur Terapi : terapi fizikal, terapi muzik, terapi main, terapi pertuturan BBM/B : komputer riba, slaid gambar, kad gambar, lembaran kerja, roda sasaran, kad perkataan KB : menjana idea, penyelesaian masalah

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


KUMPULAN/ LANGKAH KUMPULAN 1 (PINTAR) KUMPULAN 2 (CERDAS)

Set induksi (5 minit)

1. Guru bertanyakan khabar murid. 2. Guru menyoal murid mengenai pelajaran lepas. 3. Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu Bila Rasa Gembira untuk memberikan mood yang lebih ceria kepada murid-murid melalui pergerakan yang dilakukan bersamasama.

Langkah 1 Pengenalan Permainan pembelajaran (15 minit) 1. Guru akan mengedarkan kepada murid sekeping kertas bersaiz A4 yang mengandungi teka silang kata yang dipanggil Perkataan Ajaib. 2. Murid dikehendaki untuk

Interaksi 1. Guru menunjukkan tayangan power point bagi ayat mudah perkataan KVKK + KV kepada murid beserta dengan gambar. 2. Murid akan mengikut ayat mudah yang

disebutkan oleh guru. 3. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan ayat mudah yang ditunjukkan dalam tayangan. Contoh : Ini apa? Nangka ini warna apa? Siapakah yang suka makan nangka?

melengkapkan teka silang kata tersebut berdasarkan kad gambar yang diedarkan oleh guru. 3. Murid dibekalkan dengan pilihan jawapan yang pelbagai di kertas

yang mengandungi klu sahaja. 4. Setelah untuk itu, murid dikehendaki bagi

melukis

gambar

mewakili perkataan yang telah dicari di petak teka silang kata tersebut. Contoh :

Klu:

ken kam kom pan ran

tang bing pang cing ting

+ + + +

Langkah 2 (20 minit)

Catatan: Interaksi 1. Guru menunjukkan kepada murid perkataan yang mengandungi

Catatan: Permainan 1. Guru mengadakan satu permainan yang

dipanggil Roda Sasaran. 2. Murid akan dibekalkan dengan kad gambar yang terdapat pada Roda Sasaran. 3. Murid dikehendaki untuk membina ayat mudah berdasarkan kad gambar.

suku kata KVK + KVKK. 2. Murid dikehendaki untuk menyebut perkataan yang diucapkan oleh guru. 3. Guru meminta murid untuk

4. Sebagai contoh, murid 1 telah diberikan kad perkataan nangka, maka murid perlu membina ayat mudah berdasarkan kad perkataan yang dapat tetapi untuk mendapatkan kad perkataan, murid perlu menyasarkan bola pada roda sasaran yang ada kad gambar padanya. 5. Murid yang berjaya membina ayat mudah yang paling banyak dianggap juara.

mengeja perkataan yang telah disebut. 4. Murid akan diberi beberapa keping kad yang hanya mengandungi

suku kata KVK atau KVKK bagi membentuk perkataan KVK+KVKK yang bermakna sesuai dengan gambar yang ditunjukkan. 5. Murid akan menulis jawapan yang telah dibuat di buku latihan.

Contoh : ken kam kom pan ran + tang bing pang cing ting

Contoh :

+ + + +

nangka rangka

tangga XX

bangku

mangga
rangka

Langkah 3 (15 minit)

Catatan: Latihan 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. 2. Murid akan memadankan gambar yang bersesuaian dengan

Catatan: Latihan 1. Guru murid. 2. Murid menulis jawapan pada tempat kosong. 3. Kemudian, murid akan menyusun semula mengedarkan lembaran kerja kepada

perkataan KVK+KVKK. 3. Kemudian, murid akan membentuk

perkataan dalam ayat. Contoh :

satu cerita pendek dengan hanya mengisikan jawapan yang betul berdasarkan gambar yang telah dipadankan dengan perkataan

Lembaran kerja mengisi tempat kosong.

KVK+KVKK tadi. Contoh : Lembaran kerja memadankan.

Cerita Pendek Ayah suka Nenek suka goreng untuk ayah. itu ayah punya. kepunyaan nenek itu suka makan rumput. kayu itu bertaburan di halaman rumah ayah. Catatan: Penutup (5 minit) Catatan: 1. Guru bertanyakan mengenai pelajaran pada hari ini kepada murid. 2. Guru menyampaikan hadiah kepada setiap orang murid kerana telah berjaya menjawab soalan dengan tepat ikan.

Refleksi guru:
