Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pelajaran Harian

Bulan JULAI 2017

MINGGU: 27 HARI: Isnin TARIKH: 24 Julai 2017

Masa/Kelas/Mata 11.00 a.m. - 12.00 p.m. / 4M / Matematik


Pelajaran

Bidang Sukatan dan Geometri

Tajuk Masa dan waktu

Standard Murid dibimbing untuk:


kandungan 11.1 Mengetahui perkaitan dalam waktu.

Standard Murid berupaya untuk:


pembelajaran (i) Menyatakan perkaitan antara unit masa melibatkan:
(a) hari dan jam,
(b) minggu dan hari,
(c) tahun dan bulan

Perbezaan murid Readiness:


i) Menyatakan waktu dalam jam dan minit.
ii) Mengenali dan membaca kalendar.
Learning profile:
i) Terdapat murid-murid suka gaya pembelajaran secara visual.
ii) Terdapat juga murid-murid yang suka gaya pembelajaran kinestetik.

Objektif i) Menyatakan perkaitan antara unit masa melibatkan:


pembelajaran (a) hari dan jam,
(b) minggu dan hari,
(c) tahun dan bulan.

Kriteria kerjayaan i) Murid-murid boleh menghubungkaitkan tempoh masa bagi hari dan jam, minggu dan
hari serta tahun dan bulan.

Aktiviti PdP Pemula:


1) Guru mengemukakan satu soalan teka-teki berkaitan masa dan waktu.
2) Murid meneka jawapan yang berkenaan.
3) Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran iaitu perkaitan antara unit masa.

Perkembangan:
Bahagian A
1) Murid membuat pemerhatian terhadap jam dinding yang ditunjukkan oleh guru.
2) Guru paparkan kad perkaitan masa dan jelaskan kepada murid bahawa:
24 jam = 1 hari
3) Teruskan aktiviti dengan membincangkan pusingan jarum jam.

Bahagian B & C
1) Murid membuat pemerhatian terhadap kalendar tahun 2017 yang diagihkan kepada
setiap kumpulan.
2) Murid menyatakan berapa hari dan minggu ada dalam kalender bulan Februari dan
bincangkan. (Guru tanya soalan: Mengapakah bulan Februari terdapat 28 hari?)
3) Murid menyebut hari-hari yang terdapat pada kalendar.
(Ahad, Isnin, Selasa, Rabu, Khamis, Jumaat, Sabtu.)
4) Guru menjelaskan kepada murid bahawa: 7 hari = 1 minggu
5) Murid menyebut bulan-bulan yang terdapat pada kalendar.
(Januari, Februari, Mac, April, Mei, Jun, Julai, Ogos, September, Oktober, November,
Disember.)
6) Guru menjelaskan kepada murid bahawa: 1 tahun = 12 bulan

Pentaksiran:
1) Setiap kumpulan diberi alatan jam, dikehendaki memusingkan jam dan minit,
menetapkan satu masa.
2) Murid merangka soalan. (contoh:26 jam = 1 hari 2 jam)
2) Soalan dilontar kepada kumpulan lain secara rentak dan bergilir-giliran, manakala
ahli kumpulannya perlu menjawab soalan yang berkenaan.
3) Setiap kumpulan diberi masa 5 minit untuk menjawab soalan.
3) Guru membincang dan menyemak jawapan bersama-sama murid.

AFL: POSE-PAUSE-POUNCE-BOUNCE (AJU-TUNGGU-LONTAR-LANTUN)


AFL: traffic light

Penutup:
1) Murid memberikan contoh penggunaan masa dan waktu dalam kehidupan seharian.
2) Murid menyatakan refleksi tentang perkara yang dipelajari dan pendapat mereka
tentang pembelajaran hari ini dalam kertas nota. (parking lot)
3) Murid diterapkan dengan semangat bekerjasama, menghargai masa serta tidak
membazirkan masa semasa aktiviti dalam kumpulan.

KBAT / Nilai /i- TMK, Kreativiti dan Inovasi, Kefahaman Konsep, AFL
THINK

ABM Jam dinding, carta jam, kalendar, PPT, alatan jam, papan putih.

Refleksi

Catatan
) Murid diarahkan menjawab semua soalan yang diberikan oleh guru dalam tempoh masa yang ditetapkan.
3) Guru memilih beberapa orang murid untuk menyebut jawapan mereka kepada kelas.

2) Murid berpasangan menjawab soalan di atas papan putih yang disediakan. AFL:Think Pair n Share
3) Apabila selesai, murid perlu mengangkat papan tersebut dan tunjukkan kepada guru. AFL:Traffic Light

Aktiviti 2 :

1) Guru menunjukkan situasi dan membimbing murid menyelesaikan masalah harian yang melibatkan
penambahan.
2) Melalui situasi yang diberikan, murid akan berpasangan untuk berfikir dan bertukar idea bagi menyelesaikan
masalah.
3) Selepas menyelesaikan masalah, murid akan membandingkan jawapan dan menyemak jawapan dalam
kumpulan lain. (3 stay 3 stray).
4) Murid -murid membentangkan jawapan masing-masing.
10) Setiap kumpulan diberi kad formula seperti berikut:

Hari & Jam Minggu & Hari Tahun & Bulan
