Anda di halaman 1dari 18

MANGGA DIKOPI KALIH DIEDIT

SALAM SAKING
AGUS TRIYANTO
SDN KALIPANG III
KEC. GROGOL
KAB. KEDIRI
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN ………….


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi
Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, pemangge, gagasan lan pangrasa lesan mawa tanggap
wacana teks non sastra kang ngandhut tema diri sendiri, lan paragan pacelaton, nindhakake
“pengamatan” lan mangertosi naskah pidato ugi ngangsu kaweruh babagan aksara jawa

Kompetensi Dasar
Nyemak : Ngrungoake pacelaton
Wicara : crita asil pengamatan
Maca : Maca teks laporan kasil pengamatan
Tetulis : Nulis teks atur pidato mawa basa jawi
Mangerteni aksara jawa
Mangerteni tanda wacan

Indikator
Nyemak : Ngrungoake pacelaton kang diparagaake kancane
Mangsuli pitakon kang magepokan kalih pacelaton

Wicara : paring katrangan babagan carane nggawe laporan pengamatan


Paring pangertosan bab paugeran nggawe laporan
crita asile pengamatan
mangsuli pitakon kang diparingi kanca utawa gurune

Maca : Maca teks laporan kasil pengamatan


mangsuli pitakon kang magepokan karo teks

Tetulis : Mangerteni paugeran ndamel teks pidato


Nyoba nggarap kerangka teks pidato
Nggawe teks pidato
Nyemak wucalan bab aksara jawa
Nulis aksara jawa
Paring pangerten bab tanda wacan

I. Tujuan Pembelajaran
Nyemak : siswa bisa pikantuk informasi kang kandut wonten pacelaton kang dirungoake
Wicara : siswa bisa wicara kang ngandut laporan kang sampun ditindhakake
Maca : siswa bisa pikantuk informasi sawise kagiaatan maca laporan
Tetulis : siswa bisa nulis teks pidato
siswa bisa nulis aksara jawa
siswa bisa nulis lan paring pangerten bab tanda wacan

II. Materi Ajar


Mbeberake isi pacelaton kang dirungoake
Nglaporake pengamatan
Teks laporan
Teks pidato
Aksara jawa
Tanda wacan
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran
Ceramah
Praktek
Demontrasi
Diskusi
Kelompok

IV. Langkah-langkah Pembelajaran

A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan datheng muride

B. Kegiatan Inti
Pertemuan Kawitan :
Nyemak : guru ngutus siswa maragake pacelaton banjur liane nyemak.
siswa ngrungoake pacelaton kang diparagaaken kanca
siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton

Wicara : Guru paring katrangan babagan carane nggawe laporan pengamatan


Guru paring tuladha wicara babagan laporan
Siswa nyobi nggarap laporan
Siswa nyritaaken laporane teng ngajeng kelas

Patemon kang kapindho


Maca : siswa maca teks laporan kasil pengamatan
Guru paring pangerten bab teks pengamatan kang diwaos
Siswa mangsuli pitakon kang magepokan kalih teks

Tetulis : guru paring paugeran nggawe teks pidato


Siswa nyoba nggarap teks pidato
Nyobi nggarap kerangka teks pidato
Siswa maosaken teks pidato sederhana teng ngajeng kelas

Patemon kaping telu :


Tetulis : siswa nyemak panjelasan guru babagan ndamel pasangan ing aksara jawa
Siswa nyerat aksara jawa kang mawa pasangan
Siswa nyobi nggarap soal kang diparingaken guru
Guru paring pangerten bab tanda wacan

C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa nindakake tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Parag gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN..................


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().

STANDAR KOMPETENSI
Siswa bisa mangerteni tembung sanepa, ngrucat tembung, ndapuk ukara kanti bener, ngangsu
kaweruh basa babagan pepindhan, panyandra lan kasusastran jawa bab pedalangan

KOMPETENSI DASAR

Paramasastra : Mangerteni Sanepa


Mangerteni ngrucat tembung
Mangerteni dhapuk ukara
Kawruh Basa : Mangerteni pepindhan lan tembung panyandra

Kasusastran : Paring apresiasi marang susastra Jawa babagan pedhalangan

INDIKATOR
Paramasastra : paring pangertene Sanepa
Aweh tulada tembung sanepa
paring pangertene ngrucat tembung
Aweh tulada ngrucat tembung
paring pangertene dhapuk ukara
Aweh tulada carane dhapuk ukara
Kawruh Basa : paring pangertene pepindhan lan tembun panyandra
Aweh tulada carane dhapuk ukara
Kasusastran : paring pangertene marang susastra Jawa babagan pedhalangan
Mangsuli pitakon babagan susastra pedhalangan

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran)


Paramasastra : siswa bisa ngidentifikasi tembung Sanepa
siswa bisa aweh tulada tembung sanepa
siswa bisa ngidentifikasi ngrucat tembung
siswa bisa aweh tulada ngrucat tembung
siswa bisa ngidentifikasi dhapuk ukara
siswa bisa aweh tulada carane dhapuk ukara
Kawruh Basa : siswa bisa ngidentifikasi pepindhan lan tembun panyandra
siswa bisa aweh tulada carane dhapuk ukara
Kasusastran : siswa bisa ngidentifikasi susastra Jawa babagan pedhalangan
siswa bisa mangsuli pitakon babagan susastra pedhalangan

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )

Paramasastra : Sanepa
ngrucat tembung
dhapuk ukara
Kawruh Basa : pepindhan lan tembun panyandra

Kasusastran : pedhalangan
II. Pendekatan dan Metode Pembelajaran
 Ceramah
 Praktek
 Demontrasi
 Diskusi
 Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Pembelajaran )

A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti
Pertemuan Kawitan :
Guru paring pangertene Sanepa, ngrucat tembung lan dapuk ukara
Siswa nyoba nggarap soal babagan tembung sanepa
Siswa nggarap soal kang ngandut babagan ngrucat tembung
Siswa nggarap soal kang ngandut babagan dhapuk ukara
Guru paring pangertene pepindhan lan tembun panyandra
Siswa nggarap soal kang ngandut babagan pepindhan lan tembun panyandra
Siswa nyemak cerita pedalangan kang dibeberake guru.
siswa mangsuli pitakon babagan susastra pedhalangan

C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Paraga gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN..................


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : …. x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi
Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa ngrungoake
teks sesorah (pidato), warta kang dirongakake , rembugan ana telpun kanti basa krama, maca
nyuara, nulis ringkesan lan ngangsu kaweruh babagan tulisan jawa.

Kompetensi Dasar
Nyemak : Ngrungoake pidato
Wicara : paring informasi, warta mawa rembagan wonten telepon
Maca : Maca kanti nyuara
Maca Aksara Jawa
Tetulis : Nulis ringkesan wacan teks non sastra
Tetulis Aksara Jawa

Indikator
Nyemak : siswa ngrungoake pidato kang mawa basa jawa
Mangsuli pitakon babagan pidato
Wicara : maragaake carane nelpun kanti basa krama
Paring tulada nelpun mawa basa krama kang bener
Maca : siswa maca kanti nyuara
Mangsuli piakon kang ana wacan
Maca Aksara Jawa
Tetulis : maca teks wacan
Nulis ringkesan wacan teks non sastra
Tetulis Aksara Jawa

I. Tujuan Pembelajaran

II. Materi Ajar


ngrungoake : pidato kang mawa basa jawa
Wicara : nelpun mawa basa krama kang bener
Maca : siswa maca kanti nyuara
Maca Aksara Jawa
Tetulis : ngringkes wacan teks non sastra
Tetulis Aksara Jawa

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


Ceramah
Praktek
Demontrasi
Diskusi
Kelompok
IV. Langkah-langkah pembelajaran

A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti
Pertemuan Kawitan :
Nyemak : guru macaake teks pidato mawa basa jawi
siswa ngrungokne pidato kang mawa basa jawa
siswa mangsuli pitakon inkang magepokan kalih pidato
Wicara : guru paring paugeran nganggo basa krama ing wayah nelpun
Siswa maragaake pacelaton nelpun kanti basa krama
Paring tulada nelpun mawa basa krama kang bener
Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo wacan

Patemon kang kapindho


Maca : Siswa maca kanti nyuara
Mangsuli pitakon kang ana wacan
Maca Aksara Jawa
Tetulis : Siswa maca teks wacan
Siswa ngrungoake penjelasan gguru bab carane nulis ringkesan wacan
teks non sastra
Siswa banjur nyoba nggawe ringkesan mawa basa kang bener
Guru paring pangerten bab nulis Aksara Jawa
Siswa nyoba nulis Aksara Jawa

C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Parag gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN..................


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().

STANDAR KOMPETENSI
Siswa bisa mangerteni ukara tanduk lan ukara tanggap, jinising tembung, parikan, babagan cerita
rakyat uga jinising tembang

KOMPETENSI DASAR

Paramasastra : Mangerteni ukara tanduk lan ukara tanggap


Mangerteni jinising tembung

Kawruh Basa : Mangerteni parikan

Kasusastran : Paring apresiasi babagan cerita rakyat


Mangerteni jinising tembang

INDIKATOR

Paramasastra : Paring pangerten ukara tanduk


Paring tuladha ukara tanduk
Paring pangerten ukara tanggap
Paring tuladha ukara tanggap
Paring pangerten jinising tembung
Paring tuladha tembung aran, tembung kriya, tembung sesulih, tembung
watak, tembung wilangan, pangiket, panyilah, katrangan wasesa, lan
sabawa

Kawruh Basa : paring pangerten parikan


Paring tuladha parikan

Kasusastran : Paring apresiasi babagan cerita rakyat


Mangsuli pitakon kang magepokan karo cerita rakyat
Mangerteni jinising tembang
Mangerteni guru gatra, guru padha, guru lagu tembang macapat
Paring pangerten macem lan watake tembang macapat

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran)


Paramasastra : siswa bisa identifikasi pangertene ukara tanduk lan ukara tanggap
siswa bisa identifikasi pangertene jinising tembung
Mangerteni dhapuk ukara
Kawruh Basa : siswa bisa identifikasi pangertene parikan
Siswa bisa nggawr parikan

Kasusastran : siswa bisa nyritaake cerita rakyat nganggo basane dewe kang trep
siswa bisa mangerteni jinising tembang
II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )

Paramasastra : ukara tanduk lan ukara tanggap


jinising tembung
Kawruh Basa : parikan
Kasusastran : cerita rakyat
jinising tembang

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


 Ceramah
 Praktek
 Demontrasi
 Diskusi
 Kelompok
IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah pembelajaran )
A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti
Pertemuan Kawitan :
1. Guru paring pangerten ukara tanduk lan ukara tanggap
2. Siswa nggawe tuladha ukara tanduk lan ukara tanggap
3. Guru paring pangerten jinising tembung
4. Siswa paring tuladha tembung aran, tembung kriya, tembung sesulih, tembung watak,
tembung wilangan, pangiket, panyilah, katrangan wasesa, lan sabawa
5. Guru paring pangerten parikan
6. Siswa nyoba nggawe parikan
7. Siswa maca cerita rakyat
8. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo cerita rakyat
9. Guru nembangake “ dandhanggula”
10. Guru paring pengerten jinising tembang
11. Guru paring pengerten guru gatra, guru padha, guru lagu tembang macapat
12. Guru paring pengerten pangerten macem lan watake tembang macapat
13. Siswa nyoba mangsuli pitakon kang magepokan karo tembang macapat
C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Paraga gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN..................


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : ….. x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi
Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa ngrungoake
teks sastra cerita anak, wawan rembug kanti basa kang santun, maca cepet, nulis layang lan
kaweuh babagan Aksara Jawa.

Kompetensi Dasar
Nyemak : Ngrungoake teks crita anak
Wicara : urun rembug klawan ukara panyendhu
Maca : Maca cepet teks singkat
Tetulis : Nulis macem –macem layang
Nulis aksara Jawa

Indikator
Nyemak : Ngrungoake teks crita anak
Mangsuli pitakon kang magepokan karo crita anak

Wicara : urun rembug kanthi ukara panyendhu


Nyoba nggawe ukara panyendhu
Maca : Maca cepet teks singkat
Mangsuli pitakon kang magepokan karo teks singkat
Tetulis : Nulis layang ulem
Nulis layang kitir
Nulis layang lelayu
Nulis aksara Jawa

I. Tujuan Pembelajaran
Nyemak : siswa bisa oleh informasi kanti ngrungoake teks crita anak
Wicara : siswa bisa urun rembug wawan ukara panyendhu
Maca : siswa bisa oleh informasi kanti kagiatan maca cepet teks singkat
Tetulis : siswa bisa nulis macem –macem layang
Siswa bisa nulis aksara Jawa

II. Materi Ajar


1. teks crita anak
2. ukara panyendhu
3. Maca cepet teks singkat
4. Nulis layang
5. Nulis aksara Jawa

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


Ceramah
Praktek
Demontrasi
Diskusi
Kelompok
IV. Langkah-langkah pembelajaran

A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti
Pertemuan Kawitan :
Nyemak : siswa ngrungoake teks crita anak kang diwacaake kancane
Mangsuli pitakon kang magepokan karo crita anak
Wicara : guru paring penjelasan ukara panyendhu
Siswa urun rembug kanthi ukara panyendhu
Siswa nggawe ukara panyendhu
Maca : siswa maca cepet teks singkat
siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo teks singkat

Patemon kang kapindho


Tetulis : guru nerangake maceme layang
Siswa ulis layang ulem, layang kitir, layang lelayu,
Siswa nggatekake penjelasan bab nulis
Siswa nyoba nulis aksara Jawa

C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Parag gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN..................


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().

STANDAR KOMPETENSI
Siswa bisa mangerteni paribasan, aran-aran ing basa jawa bab penggaweyan, ngidentifikasi
wangsalan lan mangerteni unsur intrinsik crita anak.

KOMPETENSI DASAR

Paramasastra : Mangerteni paribasan


Kawruh Basa : Mangerteni arane penggaweyan
Mangerteni wangsalan
Kasusastran : Paring apresiasi babagan cerita anak

INDIKATOR
Paramasastra : Mangerteni paribasan
Kawruh Basa : Mangerteni arane penggaweyan
Mangerteni wangsalan
Kasusastran : Paring apresiasi babagan cerita anak
Mangerteni watak, tokoh, tema, settinge crita anak kang mawa basa jawa.

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran)


Paramasastra: Siswa bisa identifikasi pangertene parikan
Kawruh Basa : Siswa bisa identifikasi arane penggaweyan
Siswa bisa nggawe wangsalan
Kasusastran : Siswa bisa nggoleki unsur intrinsik crita sastra anak
Siswa bisa mangerteni jinising tembang

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )

1. parikan
2. arane penggaweyan
3. wangsalan
4. unsur intrinsik crita sastra anak
5. jinising tembang

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


 Ceramah
 Praktek
 Demontrasi
 Diskusi
 Kelompok
IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah pembelajaran )
A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti
Siswa nggatekake katrangan guru babagan parikan
Siswa nyoba nggawe parikan dhewe
Siswa golek informasi kanti diskusi aran-arane penggawean ing masyarakat Jawa modern
lan kuna
Siswa nggarap pitakon babagan arane penggawean
Siswa nggatekake panjelasan nggawe wangsalan
Siswa nyoba mangerteni karepe wangsalan kanti diskusi
Siswa maca wacan crita anak
Guru paring tuladha nggoleki unsur intrinsik crita sastra anak
Siswa nggoleki unsur intrinsik crita sastra anak
Siswa nyoba mangerteni jinising tembang kanti diskusi

C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Paraga gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN..................


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : ….. x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi
Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa ngrungoake
teks pidato, warta ing TV, utawa radio, bisa wicara ing adicara-adicara ing sekolah, maca lan
nulis geguritan nindhakake apresiasi tembang macapat lan ngarang pengalaman pribadi.

Kompetensi Dasar
Nyemak : Ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.
Wicara : pidato acara-acara sekolah
Maca : Maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)
Tetulis : Nulis tembang macapat
Nulis geguritan
Ngarang pengalaman

Indikator
Nyemak : Ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.
Wicara : nyoba maca teks pidato ing ngarep kelas mawa basa Jawa kang trep
Maca : Maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)
Tetulis : mengerteni paugeran nulis tembang macapat kanti migatekake gurulagu, guru
gatra, guru wilangan, lsp.
Nulis geguritan
Nyoba ngarang kang crita pengalaman

I. Tujuan Pembelajaran
Nyemak : Siswa bisa oleh informasi kanti ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.
Wicara : siswa bisa maragakake maca teks pidato ing ngarep kelas mawa basa Jawa kang trep
Maca : Siswa bisa maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)
Siswa bisa mangerteni karep kang kandhut ana geguritan gagrag anyar (geguritan
bocah)
Tetulis : Siswa bisa mengerteni paugeran nulis tembang macapat kanti migatekake
gurulagu, guru gatra, guru wilangan, lsp.
Siswa bisa nulis geguritan
Siswa bisa nggawe karangan babagan pengalaman

II. Materi Ajar


 teks pidato utawa warta.
 pidato acara-acara sekolah
 geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)
 tembang macapat
 geguritan
 Ngarang pengalaman

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


Ceramah
Praktek
Demontrasi
Diskusi
IV. Langkah-langkah pembelajaran
A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti
Pertemuan Kawitan :
1. Siswa ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.
2. Mangsuli pitakon kang magepokan karo teks pidato utawa warta.
3. siswa kanti gantian maragakake maca teks pidato ing ngarep kelas mawa basa Jawa kang
trep
4. Guru paring kritikan marang cara pidatone murid

Patemon kang kapindho

1. Guru maragake cara maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)


2. Siswa maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)
3. Siswa migatekake pankelasan guru bab karep kang kandhut ana geguritan gagrag anyar
(geguritan bocah)
4. Siswa diskusi paugeran nulis tembang macapat kanti migatekake gurulagu, guru gatra,
guru wilangan, lsp.
5. Siswa nulis geguritan

Patemon kaping telu

1. Siswa bisa nggawe karangan babagan pengalaman

C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Parag gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN..................


Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : VI (enam)
Semester : I (Satu)
Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().

STANDAR KOMPETENSI
Siswa bisa mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja, nambah kawruh basa ing
basa jawa babagan basa krama lan basa ngoko, lan apresiasi crita pedalangan.

KOMPETENSI DASAR

Paramasastra : Mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,


Kawruh Basa : Mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa krama
Kasusastran : Paring apresiasi cerita pedhalangan

INDIKATOR

Paramasastra : Migatekake lan Mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,

Kawruh Basa : Mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa krama
Kasusastran : Paring apresiasi cerita pedhalangan

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran)

Paramasastra : Siswa bisa mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung


saroja,
Kawruh Basa : Siswa bisa mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa krama
Kasusastran : Siswa bisa mangerteni apresiasi cerita pedhalangan

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )


 dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,
 basa ngoko, ngoko alus lan basa krama
 apresiasi cerita pedhalangan

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


 Ceramah
 Praktek
 Demontrasi
 Diskusi
 Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah pembelajaran )


A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsi
Guru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti
Mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,
Mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa krama
Paring apresiasi cerita pedhalangan
C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan
2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar
Buku Basa Jawa
Buku Sapala
Buku Pedalangan
Buku LKS Basa Jawa
Paraga gambar wayang/ wayang
Gambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian
Test : Tulis, Lisan, perbuatan
Bentuk : perbuatan siswa
Instrumen : Lembar Penilaian

Mengetahui, ................., 14 Juli 2009


Kepala SDN.................. Guru Kelas VI

.......................................... .......................................
NIP. ............................. NIP. .............................
